انتخاب زبان

آرشیو کتاب و مقالات

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

هفته نامه "آذربایجان"

madkhal_6266_1_1269586303

اختصاصی اویان نیوز:

ناظم آخوندوف در کتاب «آذربایجان طنزروزنامه لری » می نویسد: ستارخان به محض دیدن شماره اول نشریه “آذربایجان ” از خوشحالی چشمانش پراشک شد و گریست. این واقعه تاریخی در ششم محرم سال ۱۳۲۵قمری، ۱۲۸۵شمسی و ۱۹۰۶میلادی رخ داده است.

این هفته نامه طنز و مصور وابسته به ارگان ستارخان سردار ملی و به صاحب امتیازی حاجی میرزا آقا بلوری معروف به ناله ملت و مدیر مسئول و سردبیری علیقلی‌خان صفروف و به زبان تورکی (گاهی فارسی) منتشر شد. احمد کسروی این نشریه را روزنامه آبرومند و بهترین روزنامه پس از ملانصرالدین می داند(صفحه۲۹۷). ادوراد براون نویسنده تاریخ مطبوعات و ادبیات ایران در دوره مشروطیت آن را نفیسترین روزنامه مصور ایران از نقطه نظر تصویر و نقاشی دانسته است.(صفحه ۱۵۷). کاریکاتوریست این نشریه حسین طاهرزاده بهزاد بود که با میرزا آقا بلوری در نشریه «حشرات الارض» نیز همکاری می نمود. علی قلی صفروف از همکاران ملانصرالدین بود که براساس نوشته های ناظم آخوندوف با اسم مستعار «خورتدان» در نشریه ملانصرالدین مطلب می نوشت. برای همین آذربایجان را نیز به سبک و سیاق ملانصرالدین منتشر می نمود و شباهت این دو نشریه بر هیچ کس پوشیده نیست. او که علاوه بر دانش گسترده از قریحه شاعری نیز برخوردار بود. اشعار تورکی آذربایجان را اکثرا خود سروده و با شاعر بزرگ ملانصرالدین، میرزا علی اکبر صابر به معاشره می‌پرداخت؛ صفروف گاهی اوقات نوشته های خود را با امضاء حاجی بابا درج می نمود. صفروف پدر جراید طنز ایران است و پیش از آذربایجان ابتدا جریده طنز “احتیاج” و سپس “اقبال” را منتشر کرده بود. صفروف بنیانگذار شبنامه نیز می باشد؛ او در سال ۱۳۱۰قمری ۱۲۷۲شمسی و ۱۸۹۲میلادی بطور مرتب و منظم و بصورت مخفیانه شبنامه نوشته و در تبریز پخش می کرد. شبنامه به زبان تورکی ساده و قابل فهم نوشته می شد.

بعدها عنوان شبنامه به طور کلی به نشریات مخفیانه طبع اطلاق شد. حاجی میرزا آقای بلوری علاوه بر “آذربایجان” در همان سالها به نشر و توزیع هفت نشریه دیگر نیز همت گماشت.

نمونه ای از مشاعره “ملانصرالدین” و “آذربایجان” زمانیکه انجمن ایالتی آذربایجان نتوانست اقدامی در راستای عزل علی اصغرخان اتابک به عمل آورد ملانصرالدین به آنها طی اشعاری گفت:

هه دئ گؤروم نه اولدو بس// آی بالام ادعالرین؟

دوتموش ایدی یئری، گؤیو // ناله‌لرین، نوالرین

یوخسا قانو برا عیب یعنی // بوشلامیسان ادالرین؟

شیمدی حریف سؤز همان // من دئین اولدو اولمادی؟

انجمن اهلی نین قوچاق // سن دئمه دینمی بیرتکی

وئرمه یه جک رضا گلر// اؤلکه میزه اتابکی؟

نولدی کی تئز بوشالدی بس // ایش گؤرن انجمن ده کی؟

کؤهنه قاپی همان دابان // دئیین اولدو اولمادی ؟

سپس چون اتابک به دست عباس آقا مجاهد تبریزی در تهران کشته شد آذربایجان چنین نوشت:

هه گؤرسن یئرین ده‌دیر// بیر بیر ادعامیزی

گؤر نئچه مستحاب ائدیب // تاری بیزیم دعامیزی

وئردی کمال لطفله // مطلب ومدعامیزی

ایمدی نئچه اولدو “ملا عمو” // من دئین اولدو اولمادی

انجمن اهلی نین دئدین // غیرت و همتی گرک

سن سایانی کناره قوی // گؤ نه‌لری سایار فلک

من دئمه دیم اتابکین // واردی باشیندا بیر کلک

ایمدی نئجه اولدو ملا عمو // من دئین اولدو اولمادی ؟

سالمیش ایدی تزلزله // جانیمی وا وطن سسی

گلدی قولاغه ناگهان // قاصد خوش بنزسسی

ناللا دیلار اتابکی // باتدی بو نشئه دن سسی

ایمدی نئجه اولدو ملا عمو // من دئیین اولدو اولمادی؟

 سابقه خبر در اویان نیوز:

 روزنامه “انجمن”

درباره این مطلب نظر دهید