انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

هفت میلیون نفر در ایران «علاف» هستند

ellaf

اویان نیوز: معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید که در ایران هفت میلیون نفر «بی‌کاره» یا «علاف» وجود دارد که «نه اشتغال دارند و نه مهارت، و در عین حال به دنبال اشتغال هم نمی‌گردند».

به گزارش اویان نیوز به نقل از رادیو زمانه، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خیل میلیونی افراد «علاف» در کشور و مشکل‌ساز بودن این گروه از بیکاران برای اقتصاد ایران سخن رانده است.

حسن طائی روز پنجشنبه ۱۱دی۹۳ در بجنورد گفت که هفت میلیون بیکاره در ایران فاقد هرگونه درآمد یا مهارت هستند اما به دنبال اشتغال هم نمی‌روند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از حسن طائی نوشته: «در اصطلاح خارجی به این گروه از بیکاران neet گفته می‌شود که در دوره‌ای به دنبال کار می‌روند اما پس از مدتی به صورت ابر پراکنده شده و خبری از آن‌ها نیست و در اصطلاح عامیانه به آن‌ها علاف گفته می‌شود.»

معاون وزیر کار افزوده که این گروه می‌توانند برای بازار کار و اقتصاد ایران مشکل‌ساز شوند و لازم است راهکاری برای مهارت‌آموزی و اشتغال آن‌ها اندیشیده شود.

طائی این را هم گفته که یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در بازار کار ایران در دست افغان‌هاست: «این گروه از اتباع خارجی فرصت‌های شغلی سخت را در اختیار دارند که به نظر می‌رسد در ایران کمتر به این نوع مشاغل علاقمندند.»

افغان‌های حاضر در ایران در مشاغل سختی چون دامداری و چوپانی، مرغداری، بنایی و یا چاه‌کنی مشغول می‌شوند.

هم‌زمان با معاون وزیر کار، مشاور ربیعی نیز اعلام کرد که هر دقیقه به طور میانگین بیش از یک نفر به بازار کار ایران اضافه می‌شود که معمولاً تحصیل‌کرده دانشگاهی است.

خبرگزاری «تسنیم» به نقل از مسلم خانی نوشت: «باید فرصت‌های برابر اشتغال ایجاد شود و شانس دسترسی افراد به مشاغل متناسب با تخصص آن‌ها باشد و رانت شغلی مثبت یا منفی نداشته باشیم که در حقوق کار و در سطح بین‌الملل روی آن تأکید می‌شود.»

علی ربیعی، وزیر کار ایران پیش‌تر گفته بود که صدها هزار نیروی جویای کار تحصیل‌کرده اما غیر ماهر در ایران وجود دارند. او با انتقاد از فرهنگ سرمایه‌گذاران در “بهره‌وری یک‌شبه” اذعان کرده بود که ۵۰ درصد متقاضیان کار در ایران فاقد مهارت‌های حرفه‌ای هستند.

مرکز آمار ایران، در اردیبهشت سال ۹۳ اعلام کرد که بیش از ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور کوچک‌ترین اثرگذاری را در تولید، توسعه و پیشرفت اقتصادی ندارند. جمعیت فعال ایران با احتساب زنان خانه‌دار، سربازان، دانشجویان، دانش‌آموزان و کلیه کسانی که امکان یک ساعت کار در هفته را دارند، حدود ۲۴ میلیون نفر عنوان می‌شود.

درباره این مطلب نظر دهید