انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

همدان: شناسایی 597 هکتار منطقه حاشیه نشین / 25 تا 30 درصد جمعیت شهرها حاشیه نشین هستند

حاشیه 2

اویان نیوز: مهاجرت از روستاها و سایر شهرستانها به مرکز استان همدان و رشد حاشیه نشینی آینده شهر را تهدید می کند در حال حاضر نیز ۵۹۷ هکتار منطقه حاشیه نشین در همدان شناسایی شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، با پیشرفت علم و صنعتی شدن جوامع هر روز بیش از گذشته به جمعیت شهرها افزوده می شود و جمعیت زیادی از مردم از روستاهای دور و نزدیک به امید زندگی بهتر به شهر ها مهاجرت می کنند اما افزایش جمعیت شهرها موجب بروز مشکلات زیادی می شود که زندگی سایر شهروندان را نیز با مشکل مواجه می کند.

یکی از این مشکلات که باعث ایجاد ناهنجاری های اجتماعی می شود حاشیه نشینی یا زندگی در سکونتگاه های غیررسمی است که حل این مشکل نیاز به همکاری و مساعدت همه دستگاه های ذی ربط دارد.

در سال ۸۳ موضوع محرومیت زدایی از مناطق حاشیه شهر همدان مطرح شد

مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان استان همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در سفر رهبر انقلاب در سال ۸۳ به استان همدان موضوع محرومیت زدایی از مناطق حاشیه شهر با دستور ایشان در دستور کار دولت و مسئولان استانی قرار گرفت، افزود: مطالعه راهبردی و معرفی پروژه های تاثیرگذار با هزینه افزون بر ۱۰۰ میلیون تومان توسط شرکت عمران و بهسازی انجام گرفت و به تصویب کمیسیون ماده ۵ و سپس به تصویب ستاد توانمندسازی کشور رسید.

حاشیه 2

۵۹۷ هکتار از مساحت شهر همدان حاشیه و سکونتگاه غیررسمی است

محمدعلی اسدی با بیان اینکه در این راستا ۳۵۰ پروژه زیربنایی و کالبدی مصوب شد، اظهار داشت: تاکنون ۵۹۷ هکتار از مساحت شهر همدان به عنوان مناطق حاشیه نشین یا سکونتگاه غیررسمی شناسایی شده است.

در همدان پنج منطقه حاشیه نشین وجود دارد

محمدعلی اسدی با بیان اینکه پنج منطقه خضر، منوچهری، حصار امام، مزدقینه و شهرک ولیعصر به عنوان مناطق حاشیه نشین شهر همدان معرفی شده اند، افزود: ۲۰ دستگاه و نهاد دولتی ذی ربط عضو ستاد توانمندسازی هستند و تاکنون ۵۵ میلیارد تومان در مناطق حاشیه نشین شهر همدان هزینه شده است.

اسدی با اشاره به اینکه عمده پروژه های انجام شده در این پنج منطقه زیرساختی و زیربنایی بوده است، ادامه داد: هم اکنون قسمت اعظم پروژه های زیرساختی و زیربنایی به پایان رسیده است.

حاشیه 1

۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در هفت پروژه زیربنایی و کالبدی هزینه شد

وی با بیان اینکه از سال ۹۰ تاکنون رویکرد کارها به سمت پروژه های کالبدی و پروژه های فرهنگی- اجتماعی سوق داده شده است، بیان کرد: شرکت عمران و مسکن سازان از طریق شرکت مسکن سازان ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در هفت پروژه زیربنایی و کالبدی هزینه کرده است.

مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان استان همدان ادامه داد: این هفت پروژه شامل کمک به اصلاح شبکه های برق، آب و فاضلاب و برخی طرح های بهسازی شامل روکش آسفالت و زیرسازی معابر، تکمیل سالن ورزشی، ساماندهی و پوشش رودخانه، ساخت کتابخانه عمومی و ساخت دو باب کانون فرهنگی بوده است.

محمدعلی اسدی با بیان اینکه باید از ساخت و سازهای بی رویه در این مناطق جلوگیری شود، افزود: با توجه به اینکه مردمی که در این مناطق زندگی می کنند قدرت مالی پایینی دارند باید از این مناطق محرومیت زدایی شود.

حاشیه3

تعریف نشدن حریم اجرایی علت گسترش مناطق حاشیه نشین است

وی با بیان اینکه اگر از ساخت و ساز های بی رویه جلوگیری نشود موجب هدر رفتن اعتبارت می شود، عنوان کرد: تعریف نشدن حریم اجرایی علت گسترش مناطق حاشیه نشین است و باید از طرف شهر داری ها اقدامی شود که حریم و مرزی به عنوان کمربندی مرز در مناطق حاشیه نشین تعریف شود.

همدان پایلوت محرومیت زدایی در کشور است

مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان استان همدان با اشاره به اینکه در سال گذشته وزیر راه و شهرسازی، شهر همدان را به عنوان پایلوت محرومیت زدایی از مناطق حاشیه نشین معرفی کرد، بیان کرد: آموزش به مردم و فرهنگ سازی در رابطه با موضوع حاشیه نشینی یکی از راه های جلو گیری از مهاجرت مردم به این مناطق است.

وی با اشاره به اینکه معضل مهاجرت عامل اصلی توسعه شهرهای پیرامونی است، افزود: حاشیه نشینی موجب تحمیل اعتبارات سنگین برای خدمات رسانی می شود که ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی نتیجه آن خواهد بود.

حاشیه نشینی به صورت خودرو و خودجوش ایجاد می شود

رئیس سازمان بهزیستی استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در سال ۸۴ مناطق خضر، حصار، مزدقینه و دیزج به عنوان مناطق حاشیه نشین شهر همدان معرفی شدند، گفت: مناطق غیر رسمی شامل محله های نابسامان و سکونت گاه هایی است که به طور عمده در حاشیه شهرها و خارج از برنامه توسعه به صورت خود جوش و خودرو گسترش می یابد.

مهدی سماواتی مخصوص با بیان اینکه در مناطق حاشیه نشین عمدتا سطح سواد، تندرستی، میزان درآمد و پیشرفت اجتماعی از میانگین کشوری پایین تر است، افزود: سازمان بهزیستی نیز به تناسب کاری که برای کاهش آسیب های اجتماعی در دستور کار دارد مبادرت به ایجاد ۲ پایگاه خدمات اجتماعی در قسمت خضر و منوچهری کرده است.

حاشیه 4

در منطقه منوچهری و خضر ۸۴۰ فرد در معرض آسیب اجتماعی شناسایی شده است

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته در این دو پایگاه با ۱۸ هزار نفر از جمعیت این مناطق آسیب پذیر صحبت شده است، ادامه داد: این دو پایگاه جمعیتی حدود ۸۰۰ تا ۸۴۰ نفر را شناسایی کردند که در معرض آسیب های اجتماعی بودند.

رئیس سازمان بهزیستی استان همدان ادامه داد: با کلاس های برگزار شده برای جمعیت آسیب پذیر کارهای خوبی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد و فرار کودکان انجام شده است.

سماواتی مخصوص با بیان اینکه در این راستا سازمان بهزیستی سه هدف عمده دارد، افزود: شناسایی گروه های هدف سازمانی و یا گروه های جامعی که باید به آنها خدمات ارائه شود، ارتقا سطح خدمات اجتماعی و کیفیت زندگی بعد از رفاه اجتماعی در مناطق حاشیه و مهمتر اینکه آگاه کردن گروه های هدف از مسائل اجتماعی سه هدف عمده سازمان بهزیستی است.

۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت شهرها حاشیه نشین هستند

وی با اشاره به اینکه آمارها نشان می دهد که ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت هر شهری در مناطق حاشیه زندگی می کنند، اظهار داشت: مهمترین مشکلات در این مناطق اشتغال، مسکن و بهداشت است که همه دستگاه هایی که برای توانمند سازی این مناطق کار می کنند نقش بسزایی در سازماندهی مناطق حاشیه دارند.

مهدی سماواتی مخصوص با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی برای کاهش طلاق در سال گذشته با ۵۴۷ زوج در شرف طلاق در این مناطق صحبت کرده است، عنوان کرد: از تعداد ۵۴۷ زوج تعداد۲۵۰ زوج سازش کردند و ۲۰۰ زوج پروندهایشان در مراحل طلاق است و برای تعدادی هم هنوز رای صادر نشده و کارهایشان در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی سعی کرده در مناطق حاشیه نشین با ایجاد پایگاه های سلامت اجتماعی سطح آگاهی افراد را بالا ببرد، افزود: سازمان بهزیستی توانسته برای جمعیت های مختلف دانش آموزی و زنان سرپرست خانوار در پایگاه های مختلف مثل مساجد، محله ها و مدارس جلسات آموزشی مهارت زندگی و آموزش مهارت های پیش از ازدواج برگزار کند تا از این طریق سطح آگاهی خانواده ها را برای رفع مشکلات اجتماعی افزایش دهد.

مهاجرت علت اصلی ایجاد حاشیه نشینی است

رئیس سازمان بهزیستی استان همدان در ادامه گفت: شاهد رشد افرادی هستیم که از روستاها به شهر به منظور بهتر شدن وضعیت زندگی و تغییر سبک زندگی مهاجرت می کنند که این مسئله نیازمند مداخله دستگاه های مختلف است.

مهدی سماواتی مخصوص با بیان اینکه اطلاع رسانی به خانواده ها پایه اصلی کار سازمان بهزیستی است، اظهار داشت: اگر بتوان در هر منطقه حاشیه نشین پایگاه های سلامت اجتماعی ایجاد کرد قطعا شاهد کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه مسئولان استان اگر قبول کنند که مناطقی در حاشیه شهرها وجود دارد، ادامه داد: با قبول این واقعیت مسئولان باید برای کنترل و حل مشکلات این مناطق در چهارچوب طرح های توسعه شهری بربیایند.

درباره این مطلب نظر دهید