انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

همدان: مزرعه داران سیر در بهار گرسنه ماندند/اختلاف قیمت از 4 هزار تا 400 تومان

bahar

اویان نیوز: خرداد و تیرماه زمان برداشت سیر از مزارع شهرستان بهار است اما ظاهرا این زمان که باید وقت نتیجه‌گیری و دوران خوش کشاورزان سیرکار باشد به روزهای ناخوش آنان تبدیل شده و سیرکاران هنگامی که محصول‌شان را با هزاران زحمت برداشت می‌کنند تازه متوجه می‌شوند که باید آن‌را با قیمت بسیار پایین‌تر از هزینه صرف‌شده بفروشند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، سیر همدان در بین مصرف کنندگان این محصول شهرت خاصی دارد اما در سال های اخیر این شهرت کم کم رو به فراموشی گذارده است.

در این میان استان همدان از عمده تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصول سیر درسراسر کشور است و شهرستان بهار نیز دراین استان یکی از تولیدکنندگان بنام این محصول به شمار می رود.

امسال محصول سیر قیمت مناسبی ندارد

در این خصوص مهدی طالبی یکی از کشاورزان بهاری در گفتگو با مهر عنوان داشت: امسال نیز محصول سیر قیمت مناسبی ندارد و قیمت ۳۰۰ تومان و یا کمی بیشتر، نسبت به قیمت چهار هزار تومانی دو سال گذشته کاهشی چشمگیر و باورنکردنی است.

وی ادامه داد: من ۱۰۰ هکتار زمین زراعی دارم که همه ساله ۸۰ درصد زمین خود را به کشت سیب زمینی و باقی مانده را به کشت سیر اختصاص می دادم اما در سالهای اخیر به علت نامناسب شدن بازارفروش محصول سیب زمینی ومطلوب بودن بازار سیر تصمیم به کاشت مقدار بیشتری از این محصول را در مزرعه خود نمودم که آن هم از شانس، یکسال بیشتر سود خوبی را نصیبم نکرد و بازار سیر هم دچار وضعیتی به مراتب بدتر از سیب زمینی شد.

این کشاورز عنوان داشت: کشاورزانی که به علت شرایط نابسامان بازار فروش در سال گذشته متضررشدند تصمیم به کشت محدود در سال جاری گرفتند چرا که با ورشکستگی های اخیر دیگر سرمایه آن چنانی برای کشت محصول با میزان بالا ندارند مگر زارعانی که بابت زمین و آب، اجاره بهائی نمی پردازند.

شرایط نامناسب بازار فروش سیر کشاورزان بهاری را بی انگیزه کرده است

کشاورزی دیگر به مهر گفت: من که زمین زراعی متعلق به خودم بود در دو سال اخیر با این وضعیت بازار کاملا ورشکسته شده ام وای به حال آن دسته از کشاورزانی که اجاره بهای گزافی هم بابت زمین باید بپردازند.

عبادالله فروغی افزود: زمانی از فروش سیر سود مناسبی را بدست می آوردم تا جاییکه هر ساله بیش از ۵۰ درصد زمین های خود را به کشت این محصول اختصاص می دادم ولی در دو سال اخیر نبود صادرات مناسب، گرانی بذر خوب، افزایش قیمت سوخت، کمبود آب و در نهایت شرایط بسیار نامناسب فروش محصول نه تنها انگیزه کشت این محصول بلکه کشت محصولات دیگر را هم از کشاورزان بهاری سلب کرده و کشاورز ناچار برای امرار معاش و نداشتن مهارتی دیگر برای کسب درآمد، به زراعت می پردارند.

وی افزود: درست است که شرایط اقتصادی کنونی در سراسرجهان حاکم است ولی مسئولان باید به کشاورزان به عنوان تامین کنندگان نیازهای اولیه و اساسی کشورتوجه بیشتری کنند چرا که اگر وضعیت کاشت و فروش محصولات زراعی به این منوال پیش برود در آینده ای نه چندان دور کشاورزان از ترس از دست دادن همین سرمایه اندک نیز باید خانه نشین شوند.

نوسانات قیمت سیر در سالهای اخیر کشت این محصول را دچار مشکل کرده است

در همین خصوص معاون جهاد کشاورزی شهرستان بهار در گفتگو با مهر گفت: در سال جاری ۷۵۰ هکتار از مزارع این شهرستان به کشت محصول سیر اختصاص یافته است که نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ درصدی دارد.

هوشنگ کرمی ادامه داد: با توجه به اینکه عملکرد این محصول در هر هکتار ۱۵ تن است پیش بینی می شود در سال جاری از مزارع سیر شهرستان ۱۱ هزار و ۲۵۰ تن محصول سیر برداشت شود.

کرمی افزود: عمده مشکل کشت این محصول در سالهای اخیر عدم ثبات قیمت آن است که ضروریست برای مرتفع سازی این مسئله و رسیدن به سطح زیر کشت مناسب و صادرات مطلوب چاره اندیشی و برنامه ریزی دقیق صورت گیرد.

کرمی با اشاره به اینکه برداشت سیر از مزارع شهرستان در روزهای اخیر آغاز شده است، عنوان داشت:  در حال حاضر این محصول بلافاصله پس از برداشت در روی زمین کشت خود به صورت خیس بین ۳۰۰ تا ۴۲۰ تومان به فروش می رسد.

کم توجهی مسئولان در حمایت از محصول سیر همدان چالش برانگیز شده است

آنچه مسلم است اینکه نبود کارخانه های فرآوری، نبود بسته بندی مناسب، کم توجهی مسئولان در حمایت از محصول سیر همدان، بالابودن هزینه تولید و دیگر علل، موجب شده سیر همدان با چالش جدی در مصرف و صادرات مواجه شود.

از سوی دیگر با توجه به سهم ۱۳درصدی بخش کشاورزی در تولید ارزش افزوده و سهم۲۳درصدی این بخش در اشتغال کشور، رشد و توسعه این بخش می‌تواند یکی از مصادیق بارز شکل‌گیری حماسه اقتصادی باشد.

به‌نظر می‌رسد جدیت بیشتر کشاورزان در استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و حمایت دولتمردان از تولید‌کنندگان بخش کشاورزی ضرورتی انکارناپذیر است چرا که قیمت‌گذاری مناسب محصولات زمینه ترغیب کشاورزان به افزایش و بهبود کیفی تولیدات را در بخش کشاورزی به‌دنبال خواهد داشت.

درباره این مطلب نظر دهید