انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

هنرمند برجسته زنجانی: هنر باید منتقل‌کننده فرهنگ یک سرزمین باشد

zengan

برگزاری نمایشگاه “زنجان تانیتیم سرگی سی” در دانشگاه زنجان

اویان نیوز : یک هنرمند موسیقی عاشیقی زنجان، گفت: فرهنگ هر ملت، مختص همان ملت و منطقه بوده و برای معرفی و گسترش آن، ابزارهای مختلفی وجود دارد. هنر افراد، ابزاری است که باید منتقل‌کننده فرهنگ یک سرزمین بوده و قدمت آن را به مردم جهان نشان دهد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، “مسلم عسگری” ظهر امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه “زنجان تانیتیم سرگی سی” با اشاره به اینکه فرهنگ استان زنجان توسط ادبیات و هنر این استان به دیگران شناسانده می‌شود، ابراز کرد: بناهای تاریخی، همچون گنبد عظیم سلطانیه که یکی از بزرگ‌ترین آثار فرهنگی کشور به شمار می‌رود، نقش به‌سزایی در شناساندن این خطه به گردشگران و دیگر مردم کشور و همچنین جهان دارند.

 وی افزود: اشعار آذری مختلفی در طول تاریخ از سوی شعرای زنجانی منتشر شده که خود به تنهایی می‌تواند آداب و رسوم مردم این استان را به دیگران معرفی کند.

 این هنرمند موسیقی عاشیقی زنجان با تأکید بر اینکه زنجان در طول تاریخ هنرمندان فراوانی در رشته‌های مختلف هنری به جهان معرفی کرده است، اظهار کرد: از این واقعیت نباید چشم‌پوشی کرد که یک فرد هنرمند تنها زمانی مقام استادی خواهد یافت که با هنر خود، فرهنگ سرزمین‌اش را به نمایش همگان بگذارد.

 عسگری تصریح کرد: فرهنگ ایران و استان زنجان از قدمت بالایی برخوردار بوده و تلاش برای وطن، بزرگ و کوچک نمی‌شناسد. همچنین فردی که برای کشورش تلاش می‌کند نباید انتظار تقدیر از سوی مسئولان را داشته باشد، چرا که رضایت خدا، بالاترین دستمزد او است.

 در ادامه این مراسم، دبیر کانون فرهنگی اشراق دانشگاه زنجان نیز با اشاره به اینکه حفظ فرهنگ بومی استان زنجان به عنوان هدف اصلی نمایشگاه “زنجان تانیتیم سرگی سی” است، عنوان کرد: شهرداری زنجان، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان و همچنین شورای اسلامی شهر زنجان در برپایی این نمایشگاه با کانون همکاری داشته‌اند.

 ”عباس رضایی” خاطرنشان کرد: این نمایشگاه با دارا بودن ۱۰ غرفه، آداب و رسوم و همچنین نوع پوشش مردم زنجان را به نمایش گذاشته و صنایع‌دستی استان را نیز معرفی می‌کند.

 وی، ماکت بناهای تاریخی و همچنین ارایه غذاهای سنتی زنجان را از دیگر غرفه‌های پربازدید این نمایشگاه دانست و عنوان کرد: برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها، نه تنها فرهنگ بومی استان‌های مختلف کشور را معرفی می‌کند، بلکه جوانان از این طریق بر حفظ این فرهنگ کهن تلاش بیشتری خواهند کرد.

 دبیر کانون فرهنگی اشراق دانشگاه زنجان با تأکید بر اینکه استان زنجان هنرمندان بزرگی در عرصه موسیقی آذربایجانی و همچنین ادبیات ترکی به جهان معرفی کرده است، یادآور شد: خوشبختانه این هنرهای بومی استان پس از انقلاب اسلامی، پیشرفت چشم‌گیری داشته است.

 لازم بذکر است، در پایان این مراسم از جمعی از مفاخر و هنرمندان برجسته استان زنجان همچون آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌زنجانی، پروفسور ثبوتی، پروفسور رمضانی، عباس بابایی، مسلم عسگری، مهدی سهرابی، الناز رکابی و مسعود بیات تقدیر به‌عمل آمد.

ایسنا

درباره این مطلب نظر دهید