انتخاب زبان

زبان مادری

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

واکنش به طرح آموزش زبان مادری؛ تنظیم محتوای درسی با زبان های مادری «شدنی» نیست

kucheknejad

اویان نیوز: پس از مخالفت اعضای فرهنگستان زبان و ادب و فارسی با تدریس زبان مادری در مدارس یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی آموزش به زبان مادری در مدارس را ناممکن ارزیابی کرد.

به گزارش اویان نیوز، جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دولتی ایرنا با تاکید بر اینکه فارسی زبان رسمی است گفت : از زبان مادری و بومی تنها می توان در فوق برنامه و فعالیت های جنبی مدارس بهره مند شد.

کوچکی نژاد در مورد طرح آموزش به زبان مادری در مدارس سراسر کشور گفت : طرح این موضوع و تنظیم کتاب های درسی به این زبان ها سال هاست که در کشور مطرح شده اما تا کنون اقدام رسمی در این زمینه انجام نشده است.

وی افزود : اینکه بخواهیم محتوای درسی را با زبان های محلی و مادری تنظیم کنیم شدنی نیست.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که موضع مجلس در قبال طرح چه خواهد بود گفت: تاکنون این مساله در مجلس شورای اسلامی مطرح نشده و بعید است که در بحث رسمی رای بیاورد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحات بیشتر اظهار داشت : هر گویشی طرفداران خود را دارد که تلاش می کنند زبان خود را رشد و ارتقا دهند و این موضوع ممکن است در سطح رسمی مشکلاتی ایجاد کند.

روز گذشته نیز اعضاء فرهنگستان «زبان و ادب فارسی» با مخالفت در موضوع آموزش به زبان مادری به وسیله آموزش و پرورش را «تهدیدی جدی» برای زبان فارسی و یک «توطئه» برای کمرنگ کردن این زبان عنوان کردند.

این واکنش در حالی صورت می گیرد روز دوشنبه ۳۰دی۹۲ علی یونسی در سخنانی اظهار داشت: «آموزش به زبان مادری برای سایر زبان‌ها از جمله مردم عرب خوزستان در دستور کار است.»

دستیار ویژه رییس جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، افزود: «در نشست‌هایی که با وزیر آموزش و پرورش داشتیم، قرار شد برنامه‌ای مدون شود تا مسئله تدریس به زبان مادری حل شود.»

 سابقه خبر در اویان نیوز:

آموزش به زبان مادری «تهدیدی جدی» و یک «توطئه» برای زبان فارسی است

علی یونسی: آموزش به زبان مادری اقوام در دستور کار است

معاون فرهنگی سپاه پاسداران: وظیفه سپاه و بسیج پاسداری از زبان فارسی است

ایران : وعده تاسیس فرهنگستان زبان تورکی آذربایجانی

درباره این مطلب نظر دهید