انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

وجود یک هزار بیمار مبتلا به ایدز در استان اردبیل/ 45درصد بیماران جوان اند

1161489

اویان نیوز: معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استاناردبیل با اشاره به وجود ۵۰۰ تا یک‌هزار نفر مبتلا به ایدز در استان، گفت: بیش از ۴۵ درصد بیماران ایدزی شناسایی شده، در گروه سنی جوان ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارند.

به گزارش اویان نیوز، صادق حضرتی در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: بر اساس برآورد شیوع کشوری عفونت HIV‌ برآورد می‌شود بین ۵۰۰ تا یک‌هزار نفر مبتلا به عفونت HIV (ایدز) در استان اردبیل زندگی می‌کنند که از بیماری خود نیز اطلاع ندارند، این در حالی است که تعداد بیماران شناسایی شده که از خدمات مراقبت و درمان بهره‌مند هستند، کمتر از ۱۰۰ نفر است.

وی گفت: بیماری ایدز یک بیماری عفونی قابل سرایت و واگیردار است که عوامل شیوع و انتقال آن متنوع بوده و گسترش آن تهدیدی برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت استان اردبیل افزود: عمده‌ترین راه‌های انتقال این بیماری از وسایل تیز و برنده مثل ترزیق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد مخدر، تماس‌های جنسی محافظت نشده و انتقال از مادر آلوده به فرزند است که در سال‌های اخیر انتقال از راه‌های تماس جنسی در بین زنان رو به افزایش بوده و اسباب نگرانی در حوزه سلامت جامعه شده است.

حضرتی تصریح کرد: بیش از ۴۵ درصد بیماران شناسایی شده در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارند.

این مسئول ادامه داد: افراد مبتلا به این بیماری علاوه بر مشکلات جسمی با برخی آسیب‌ها و انگ و تبعیض‌های اجتماعی روبه‌رو هستند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یادآور شد: درمان یکی از اصلی‌ترین راه‌های پیشگیری از انتقال این بیماری در جامعه است که در کنار بسته جامع خدمات ده‌‌گانه در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت نظارت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی به صورت رایگان به مراجعان ارائه می‌شود.

حضرتی با اشاره به بسته ارائه خدمات ده‌گانه گفت: آموزش و اطلاع‌رسانی در مورد بیماری ایدز و پیشگیری از آن، درمان اعتیاد با استفاده از داروهای جایگزین به ویژه در بیماران مبتلا به ایدز و برنامه ‌توزیع سرنگ و سوزن رایگان به بیماران مصرف‌کننده ترزیقی، از جمله این بسته جامع خدمات دانشگاه علوم پزشکی است.

وی مشاوره و آزمایش HIV با استفاده از روش تشخیص سریع و آزمایشگاهی به صورت رایگان و درمان این بیماری به ویژه بیماران پرخطر به شکل رایگان و همچنین ارائه رایگان وسایل پیشگیری از انتقال عفونت از طریق تماس جنسی را از جمله این بسته‌های خدمات دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در پایان بیان کرد: پیشگیری و درمان بیماری‌های آمیزشی، ارائه مشاوره‌های روانی و خدمات مددکاری به بیماران، واکسیناسیون، مراقبت و درمان هپاتیت و آنفلوآنزا در بیماران مبتلا به ایدز و تشخیص و درمان رایگان بیماری سل، از جمله مواردی است که در این بسته حمایتی مورد توجه و مدنظر است.

درباره این مطلب نظر دهید