انتخاب زبان

آخرین اخبار

وخامت حال مرتضی مرادپور در ۳۱مین روز اعتصاب غذا

%d9%85%d8%b1%d8%aa%d8%b6%db%8c-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%af%d9%be%d9%88%d8%b1-300x190

اختصاصی اویان نیوز: در پی انجام ملاقات،  خانواده مرتضی مرادپور از وخامت حال ناشی از ضعف شدید جسمی وی ابراز نگرانی شدید کردند.
بنا به اطلاع اویان نیوز، امروز پنجشنبه ۴ آذر ۹۵ خانواده مرتضی مرادپور موفق به انجام ملاقات با فرزندشان شدند.

مسئولین ندامتگاه کرج پس از پیگیریهای فراوان انجام گرفته در نهایت اجازه یک ملاقات کوتاه کابینی به خانواده این فعال سیاسی آذربایجانی داده‌اند.

وضعیت جسمی مرتضی مرادپور در پی ضعف شدید ناشی از استمرار اعتصاب غذا بسیار وخیم گزارش شده است. همچنین این فعال مدنی از نبود حداقل امکانات گرمایشی و عدم دسترسی به آب گرم در سلول محل نگهداری خود ابراز ناراحتی کرده است.

علیرغم برودت هوا تنها یک پتوی کوچک در اختیار وی قرار داده شده و از تحویل لباس‌های گرم شخصی وی نیز خودداری به عمل آورده میشد.

مرتضی مرادپور از درد کلیه رنج میبرد و مسئولان زندان تا کنون از امکان دسترسی به پزشک متخصص ممانعت کرده‌اند.

پیشتر نیز این زندانی سیاسی آذربایجانی طی مکالمه تلفنی که از سوی دادیار ناظر زندان تبریز فراهم شده بود به مادرش اظهار داشته چند روزی است از «ناراحتی قلبی» رنج می برد.

مرتضی مرادپور در تماس تلفنی به مادرش گفته «امکان استحمام و دسترسی آسان به آب نوشیدنی و عدم استفاده قند و نمک» محروم است.

به گفته وی «سربازان وظیفه از ترس تنبیه مسئولان زندان حتی از رساندن آب کافی امتناع می کنند.»

درخواست مسئولان ندامتگاه کرج برای پایان دادن به اعتصاب غذا
دیروز مسئولان ندامتگاه کرج از جمله رئیس زندان و معاون، دادیار ناظر زندان، مسئول اجرای احکام  با حضور در سلول نگهداری مرتضی مرادپور خواستار توقف اعتصاب غذای وی شده اند.

مسئولان زندان قول رسیدگی به وضعیت پرونده مرتضی مرادپور در صورت توقف اعتصاب غذا را داده اند که با مخالفت این فعال مدنی مواجه شده است.

مرتضی مرادپور ضمن رد این درخواست بر ادامه اعتصاب غذا تا تحقق کامل خواسته‌هایش تاکید کرده است.

این چندمین بار است که مسئولان زندان خواستار توقف روند اعتصاب غذای وی میشوند.

مرتضی مرادپور زندانی سیاسی آذربایجانی که از روز ۴آبان۹۵ در اعتراض به «عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادیش» در اعتصاب غذا بسر می برد همچنان در اتاقک فاقد حداقل امکانات بهداشتی از جمله حمام در زندان ندامتگاه کرج این شهر نگهداری میشود.

این فعال مدنی به همراه رسول رضوی و پس از اعلام اعتصاب غذا بدون حکم قضایی از زندان مرکزی تبریز به ندامتگاه کرج تبعید شده بود.

بنا به گفته نزدیکان ایشان، این دو زندانی در اتاقکی کوچک نگهداری میشوند و به گفته مسئولین زندان تا زمان استمرار اعتصاب غذا به بند دیگری منتقل نخواهند شد. مسئولین زندان همچنین اجازه برخورداری از حق تماس تلفنی و ملاقات را نیز بر این زندانیان منع کرده اند.

 با تداوم بی خبری از وضعیت این زندانیان و استمرار اعتصاب غذای مرتضی مرادپور، نگرانی‌ها در خصوص وضعیت سلامتی این زندانیان افزایش یافته است.

مرتضی مرادپورهمچنین روز سه‌شنبه ۱۱آبان۹۵ در بند ۱۲ محکومین زندان مرکزی تبریز پس از اعتراض به عملکرد مسئولان بند، مورد ضرب و شتم ماموران انتظامات قرار گرفته و برای مدتی دچار بیهوشی شد.

وی در زمان ضرب و شتم نیز در اعتصاب غذا به سر میبرده است.

سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای در خصوص مرتضی مرادپور و رسول رضوی به همراه ۶ زندانی سیاسی دیگر که در اعتراض به زندانی بودن‌شان دست به اعتصاب غذا زده‌اند، تاکید کرد: «سلامت این زندانیان با سرعت رو به وخامت می‌رود.»

این سازمان با ارائه جزئیات پرونده و وضعیت این هشت زندانی، از کلیه فعالان خواست با پیوستن به آنان، خواهان آزادی فوری و بدون قیدوشرط زندانیان شوند.

این فراخوان از فعالان می‌خواهد با نوشتن نامه از طریق ایمیل، فکس، پیام توئیتر و پست خطاب به مقامات ایران شامل آیت‌الله خامنه‌ای و حسن روحانی، از طریق ارسال به سفارت‌های ایران یا نماینده دائم ایران در سازمان ملل، خواستار آزادی بدون قیدوشرط و فوری هشت زندانی در اعتصاب غذا شوند.

مرتضی مرادپور در سال ۱۳۸۸ در دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

وی به همراه برادر خود فردین مرادپور و چندین نفر دیگر از فعالان آذربایجانی در جریان راهپیمایی خانوادگی ۱خرداد۸۸ در پارک ائل گولی تبریز و پس از طرح شعارهایی در رابطه با حقوق زبانی و ملی آذربایجانی ها بازداشت و پس از نزدیک به شش ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.

سابقه خبر در اویان نیوز:
مرتضی مرادپور در انفرادی ندامتگاه کرج از “ناراحتی قلبی” رنج می برد

تداوم منع تماس و ملاقات مرتضی مرادپور در بیست و پنجمین روز اعتصاب غذا

فراخوان عفو بین الملل برای حمایت و آزادی زندانیان در اعتصاب غذا

نگهداری «رسول رضوی» و «مرتضی مرادپور» در ندامتگاه کرج و ممانعت از برقراری هرگونه تماس با خانواده

رسول رضوی و مرتضی مرادپور به زندان رجایی شهر منتقل شده اند

عدم رسیدگی به شکایت مرتضی مرادپور و حسین علی‌محمدی از سوی مسئولان زندان

رسول رضوی و مرتضی مرادپور به مکان نامعلومی منتقل شدند

تهدید به مرگ «حسین علی‌محمدی» و «مرتضی مرادپور» برای ممانعت از شکایت

فوری: ضرب و شتم زندانیان سیاسی، شکستگی سر حسین علی‌محمدی و بیهوشی مرتضی مرادپور

درباره این مطلب نظر دهید