انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

وخیم‌تر شدن وضعیت معیشتی کارگران با افزایش قیمت نان

n00471773-b

اویان نیوز: در پی انتشار خبر حتمی بودن افزایش قیمت نان در روزهای آینده، یک کار‌شناس مسائل کارگری نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت معیشتی کارگران در صورت گرانی نان هشدار داد.

علیرضا حیدری در این باره به ایلنا گفت: نان یک کالای ضروری پرمصرف است و از نظر اهمیت نخستین کالا در سبد هزینه مصرفی کارگران محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: در سالهای گذشته همواره با افزایش بهای کالای‌های ضروری چون مواد پروتئینی، لبنیات، انواع گوشت و میوه و سبزیجات، کارگران به دلیل ضعف قدرت اقتصادی نان را جایگزین این کالا‌ها کرده‌اند.

به گفته این کار‌شناس مسائل کارگری با توجه به کاهش قدرت خرید کارگران چنانچه قیمت نان در سال ۹۲ تغییر کند باید شاهد کاهش تدریجی نان از سفره مزدبگیران بود.

حیدری تاکید کرد چنانچه نان نیز مانند گوشت، میوه و سبزی از سفره کارگران خارج شود، هیچ کالایی برای جایگزین شدن وجود ندارد.

دبیر سابق کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: به همین دلیل دولت باید قیمت نان را کنترل کرده و در شرایط تورمی کنونی مانع افزایش بهای آن بشود.

این فعال کارگری گفت: چنانچه در سال ۹۲ حداقل درآمد یک خانواده متوسط کارگری را ۵۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، بابت سهم هزینه هر یک از اعضای خانواده ماهانه ۱۲۵ هزار و روزانه سه هزار تومان اختصاص می‌یابد.

حیدری بابیان اینکه این مبلغ سرانه بر مبنای دلار مبادله‌ای ۲۵۰۰ تومانی معادل حدود یک دلار خواهد شد، گفت: این مبلغ با تعریف‌های جهانی که از خط فقر می‌شود بسیار مطابقت دارد. طبق تعریف سازمان ملل درآمد روزانه یک تا دو دلار معیار فقیر بودن افزاد تلقی می‌شود.

درباره این مطلب نظر دهید