انتخاب زبان

آخرین اخبار

وزارت نیرو: برای اولین بار در ۱۸سال گذشته، آب دریاچه اورمیه کم نشد

urmu golu

اویان نیوز: بنا به گفته مدیرکل «دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه‌های دریای خزر و دریاچه اورمیه»، برای اولین بار در طول دوره ۱۸ ساله، تراز آبی دریاچه اورمیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ سانتیمتر افزایش یافته است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایسنا، مرتضی موسوی با بیان این موضوع گفت: تراز آبی دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته مثبت شده و هم‌اکنون به ۱۲۷۰٫۷۰ متر رسیده که این تراز در مدت مشابه سال گذشته ۱۲۷۰٫۶۶ متر بوده است. این در حالی اتفاق می‌افتد که هر سال نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر کاهش تراز داشته ایم.

مدیرکل دفتر یاد شده در وزارت نیرو با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون کل آب ورودی حدود ۸۹۰ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با رقم ۸۳۰ میلیون مترمکعب سال قبل وضعیت مناسب است، گفت: هم‌اکنون حجم آب موجود در دریاچه اورمیه حدود ۳ میلیاردمترمکعب و مساحت دریاچه به ۲۵۱۰ کیلومتر مربع رسیده است.

وی دو موضوع کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و سامان‌دهی برداشت آب از منابع آب زیرزمینی را مهم ترین مسایل عنوان و اظهار کرد: امیدواریم با استفاده از فناوری‌های نوین کشاورزی، صرفه‌جویی ۴۰ درصدی در مدت پنج سال بدون هیچ‌گونه آسیبی به تولید و درآمد کشاورزان این بخش منجر شود.

موسوی با اشاره به برنامه کنترل برداشت از آب‌های زیرزمینی حوضه اورمیه، گفت: برنامه کاهش مصرف آب زیرزمینی در حوضه آبریز اورمیه نیز اجرایی خواهد شد و طبق این طرح تمامی چاه‌های مجاز در این حوضه به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد تا نظارت بیشتری بر برداشت آب زیرزمینی به‌عمل آید.

حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز با بیان اینکه برای سال آبی ۹۵-۹۴ چگونگی رهاسازی آب از سدهای واقع در حوضه دریاچه مشخص خواهد شد، گفت: در هماهنگی لازم برای اینکه به چه میزان، از کدام سد، در چه زمانی بایستی آب رهاسازی شود براساس تحقق اهداف ستاد احیای دریاچه اورمیه حرکت می کنیم.

درباره این مطلب نظر دهید