وضعیت آثار تاریخی و عملکرد مسئولان در هفته میراث فرهنگی – بخش سوم اردبیل - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز - پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز وضعیت آثار تاریخی و عملکرد مسئولان در هفته میراث فرهنگی – بخش سوم اردبیل - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز

انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

وضعیت آثار تاریخی و عملکرد مسئولان در هفته میراث فرهنگی – بخش سوم اردبیل

11

با پایان هفته میراث فرهنگی در ایران، اویان نیوز نگاهی کرده به وضعیت چند اثر مهم تاریخی در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان و عملکرد مسئولان دولتی در هفته میراث فرهنگی در این استان ها را بررسی کرده است.

به گزارش اویان نیوز، کمیته جهانی موزه‌ها (ایکوم) در قطعنامه شماره ۵ دوازدهمین مجمع عمومی خود در سال ۱۹۷۷ روز ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت را روز جهانی موزه‌ و میراث فرهنگی نامگذاری کرد.

در ایران نیز از روز ۲۸ اردیبهشت تا ۳ خرداد به عنوان هفته میراث فرهنگی نامگذاری شده است.

روز جهانی موزه‌ و میراث فرهنگی که هر ساله با مراسمات گوناگونی در سرتاسر جهان همراه است، با هدف تشویق و توسعه‌ی آگاهی‌های عمومی درباره‌ی نقش موزه‌ها برگزار می شود.

استان اردبیل

در خرداد ماه ۱۳۹۳ یحیی نقی زاده، مدیرکل سابق میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف بزرگ ترین محموله قاچاق اشیای عتیقه به همراه نفیس ترین جام باستانی در مشکین شهر خبر داد.

به گفته وی ۳۰۰ قلم اشیای بسیار ارزشمند باستانی از جمله انواع سفالینه، ابزار آلات جنگی، زیور آلات زنانه، انواع ظروف و مهر از جنس طلا، نقره و مفرغ و مربوط به عصر آهن دو هزاره اول و دوم قبل از میلاد و دوره های بعدی از جمله اشیای کشف شده است.

این مقام مسئول در آن زمان اظهار کرد: در میان این اشیا جام بسیار نفیسی بدست آمده که از زر ناب ساخته شده و از لحاظ قدمت ، ظرافت و زیبایی با جام های معروف مارلیک و حسنلو برابری می کند و کشف جام مشکین شهر از تمدن بسیار مهم این منطقه حکایت دارد.

1ض

برخی باستان شناسان به طور ضمنی، از برخی نهادهای نظامی به دلیل عدم تحویل این اشیا و جام طلایی مشکین شهر به میراث فرهنگی، انتقاد کرده بودند.

در شهریور۱۳۹۳ یوسف خدادادی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل وضعیت آثار تاریخی استان را نگران کننده توصیف کرده، گفت: عدم ثبت ملی بیش از ۲۸ مورد آثار و اماکن باستانی استان، آن ها را در معرض تخریب قرار داده است.

در هفته میراث فرهنگی مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران به استان اردبیل سفر کرد.

سلطانی فر در جریان سفر خود، وعده ثبت جهانی شهر یئری را داد.

به جز این وعده، مدیرکل میراث فرهنگی اردبیل به همراه جمعی از کارکنان این اداره به مناسبت گرامیداشت هفته میراث فرهنگی با امام جمعه اردبیل دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل، کریم حاجی زاده مدیر این اداره هدف از این دیدار را استفاده از «رهنمود های امام جمعه و مشخص شدن اولویت های امور» در سال جدید عنوان کرد.

شهریئری

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در بهمن ماه ۱۳۹۳ در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: در طول چند سال اخیر معبد کاوش شده منطقه باستانی شهر یئری دچار آسیب شده که باید با حفظ سنگ‌ها و اسناد موجود و با طراحی سایت موزه از تخریب کامل آن جلوگیری کرد.

حاجی‌زاده، حفظ منطقه باستانی شهر یئری از سوی مردم را خواستار شد و خاطرنشان کرد: قدمت این منطقه به ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.

وی در آن زمان از ایجاد سایت موزه در مجموعه باستانی شهر یئری مشکین شهر خبر داده و اظهار کرده بود: این منطقه به دلیل برخورداری از شرایط خاص تاریخی و جغرافیایی قابلیت تبدیل به سایت موزه را دارد و در صورت تامین اعتبار در اولین فرصت، کار طراحی آن آغاز می‌شود.

5

در حالی مسئله ثبت جهانی و ساخت موزه در این مجموعه باستانی مطرح می شود که آثار سنگی ۸ تا ۱۰ هزار ساله شهریئری، در نتیجه فقدان اقدامات حفاظتی و مرمتی در حال تخریب کامل هستند.

این محوطه تاریخی در ۳۱ کیلومتری شرق مشکین شهر قرار گرفته و وسعت این محوطه تاریخی با ترکیبی از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه ۴۰۰ هکتار است که تنها بخشی از آن، مطالعه و کاوش شده است.

اولتان قالاسی

روز ۵فروردین۹۳ جمعی از شهروندان پارس‌آباد ‌مغان در اعتراض به بی توجهی مسؤولان به آثار باستانی این منطقه در محوطه باستانی «اولتان قالاسی»  گرد هم آمده و خواستار جلوگیری از تخریب این محوطه باستانی شدند.

ایشان با ابراز نگرانی از روند تخریب چندین ساله ی این مکان تاریخی، فعالیت یک کارخانه شن‌سازی در محوطه «اولتان قالاسی»، نابودی دیوار ضلع شمالی محوطه به بهانه ایجاد جاده مرزی مخصوص مرزبانان، عدم محافظت و مشخص نکردن دقیق محوطه «اولتان قالاسی» را از عوامل اصلی تخریب این محوطه باستانی معرفی کردند.

کریم علیزاده سرپرست وقت هیات کاوش در محوطه باستانی اولتان نیز با انتقاد از بی توجهی ها به تخریب مستمر یکی از منحصر به فرد ترین محوطه های باستانی شمال غرب ایران به خبرگزاری میراث فرهنگی گفته بود: «متاسفانه در دوره ای که مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری توجه شایانی به آثار باستانی کشور نداشتند مالکان این کارخانه موفق شدند بخش عمده ای از اولتان قالاسی را تصرف کنند.»

13988

وارثان یا اولتان قالاسی  در ۱۲ کیلومتری شهرستان  پارس آباد‌ مغان در استان اردبیل و در حاشیه ی جنوبی رود مرزی ارس (آراز) در کنار روستایی به نام اولتان واقع شده است.

به گفته ی محققان، اولتان قالاسی با ۵۰ هکتار وسعت یک شهر-قلعه بوده و قدمت آن به حدود دو هزار و ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.

 سابقه خبر در اویان نیوز:

وضعیت آثار تاریخی و عملکرد مسئولان در هفته میراث فرهنگی – بخش دوم آذربایجان غربی

وضعیت آثار تاریخی و عملکرد مسئولان در هفته میراث فرهنگی – بخش اول آذربایجان شرقی

درباره این مطلب نظر دهید