انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

آخرین اخبار

وضعیت اسفبار سقف بازار تبریز

IMAGE635033708495423955

اویان نیوز: سقف بازار تبریز این روزها محلی برای تجمع سگ ها شده است. نبود مراقبت های لازم از سوی سازمان میراث فرهنگی باعث شده که این بازار روز به روز به تخریب نزدیک تر می شود.

به گزارش آناج به نقل از هفته نامه ساقی، هنوز خبر ترک برداشتن بلندترین بازار مسقف جهان روی سایت های خبری است که این بار عکس هایی از تجمع سگ ها روی سقف بازار تاریخی تبریز به خبرگزاری ها رسیده است. دوستداران میراث فرهنگی می گویند اگر این روند ادامه پیدا کند، احتمال خروج این اثر تاریخی از فهرست آثار میراث جهانی بیشتر می شود.

نبود مراقبت های لازم از سوی سازمان میراث فرهنگی باعث شده که این بازار روز به روز به تخریب نزدیک تر می شود. دوستداران میراث فرهنگی هشدار می دهند در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، به زودی این اثر جهانی در فهرست آثار در خطر قرار می گیرد.

بازار تبریز یکی از بزرگ ترین و مهم ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا به شمار می رود. گفته می شود، این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است. بازار  تبریز در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این سگ دانی که می بینید درست روی سقف بازار جهانی تبریز است با این وجود، آخرین مشاهدات دوستداران میراث فرهنگی حاکی از آن است که سقف بازار تبریز این روزها به دلیل نبود حفاظت های لازم از سوی مسئولان تبدیل به محلی برای تجمع سگ ها شده و از سوی دیگر، بخش های بسیاری از آن ترک خورده است.

این در حالی است که «حمیدرضا حسینی»، یکی از فعالان رسانه ای حوزه میراث فرهنگی، می گوید: «بر اساس کنوانسیون ۱۹۷۲ یونسکو مبنی بر حمایت از آثار تاریخی و فرهنگی جهانی، مجموعه ای از تسهیلات و کمک های فنی برای حفاظت از آن اثر در اختیار کشور مربوطه قرار می گیرد.»

سقف بازار تبریز در حال فرو ریختن است و احتمال خروج این اثر از فهرست میراث جهانی روز به روز بیشتر می شود.

او درباره کمک های نقدی میراث جهانی می گوید: «کمک های نقدی نیز برای ترمیم خسارت های احتمالی این قبیل آثار پیش بینی شده که بیشتر در مواقع لزوم و در حوادث های غیر مترقبه پرداخت می شود.»

او درباره اخطارهای سازمان یونسکو به تخریب های حاصل از بی توجهی به آثار ثبت شده در این سازمان نتوضیح می دهد: «کشورهایی که که اثر فرهنگی آنها در سازمان یونسکو به ثبت رسیده تعهداتی را در مقابل این سازمان ها به عهده دارند و هر اثر ثبت شده از لحاظ وضعیت کاربری و حریم منظری (تاریخی و طبیعی) نیز ثبت می شود.»

تبریزی ها به شدت نگران این اثر جهانی هستند، آنها تنها از مسئولان رسیدگی به وضعیت این اثر تاریخی را خواستارند.

به گفته این کارشناس میراث فرهنگی، سازمان مربوطه در صورت رعایت نکردن این موارد از طرف یونسکو اخطاری مبنی بر خروج اثر ثبت شده از فهرست آثار یونسکو دریافت می کند که تبعات معنوی بسیار منفی برای آن کشور به همراه دارد.

به نظر می رسد که مسئولان میراث فرهنگی در برابر این اخطارها چندان واکنشی نشان نمی دهد. بسیاری از بازارهای تبریز نیز به شدت به وضعیت فعلی این بازار معترض شده و خواهان رسیدگی مسئولان به وضعیت مرمتی بازار تبریز و همچنین مراقبت های ویژه از آن هستند.

درباره این مطلب نظر دهید