انتخاب زبان

سیاسی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

وقوع انقلاب خشونت‌بار در چین

اویان نیوز : یک گروه از اساتید برجسته دانشگاه‌های چین در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دولت این کشور اعلام کردند اگر دولت پکن اجازه اصلاحات سیاسی را ندهد، کشور با خطر «انقلاب خشونت‌بار» مواجه خواهد شد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، ۷۳ تن از اساتید دانشگاه و نخبگان چینی اعلام کردند اصلاحات سیاسی باید با توسعه اقتصادی کشور که سرعت بالایی دارد، همخوانی داشته باشد.

در این نامه آمده است: «چنانچه اصلاحات لازم توسط دولت اعمال نشود، فساد و نارضایتی در جامعه، چین را به بحران می‌کشاند و به این ترتیب دولت پکن یک‌بار دیگر فرصت را برای اعمال اصلاحات به گونه‌ای مسالمت‌آمیز از دست می‌دهد و دچار هرج و مرج و انقلابی خشونت‌بار می‌شود.»
این نامه برای نخستین‌بار چند روز پیش در اینترنت منتشر شد و پس از آن مورد توجه رسانه‌های داخلی و بین‌المللی قرار گرفت.
بر اساس متن این نامه دولت چین باید به گونه‌ای حرکت کند که سیستم قضایی این کشور بر پایه دموکراسی و بی‌طرفی باشد. همچنین نویسندگان این نامه سرگشاده خواهان اصلاحات اقتصادی پایه‌ای در چین مطابق با پیشرفت‌های اقتصادی در این کشور شده‌اند. هه ویفانگ، استاد رشته حقوق در دانشگاه پکینگ، به خبرگزاری رویترز گفت که بر این باور است تقاضاهای مطرح شده در این نامه سرگشاده معقول و منطقی است. او افزود: «ما در دوره‌ای هستیم که رهبری چین در حال تغییر است و مردم انتظار دارند در نظام سیاسی کشور اصلاحات اعمال شود. مردم چین و به ویژه نخبگان کشور درباره مساله اصلاحات صحبت می‌کنند اما واقعیت این است که اقدامات کمی در این زمینه از سوی دولت صورت گرفته است. بنابراین فکر می‌کنم اکنون این فرصت در اختیار ما قرار دارد که به سمت اصلاحات مطلوب حرکت کنیم.»

ایسنا

درباره این مطلب نظر دهید