انتخاب زبان

آخرین اخبار

٨ میلی‌متر باران، ٥ کشته در تهران

120107_848

اویان نیوز: سیل بار دیگر همه را غافلگیر کرد و علاوه بر خسارات فراوان، تعدادی نیز قربانی برجا گذاشت. تعداد دقیق قربانیان هنوز به‌طور قطعی معلوم نیست و مراکز مختلف، آمارهای متفاوتی داده‌ و برخی مفقودشدن افرادی را در این حادثه گزارش کرده و برخی این خبر را نادرست خوانده‌اند. سیل روز جمعه ١١ استان کشور را درگیر کرد اما بیشترین تلفات مربوط به شرق استان تهران است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از روزنامه شرق، ناصر چرخساز، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر، از نجات ۴۴ نفر از مرگ حتمی خبر داد و گفت: متأسفانه در این حادثه ١٢ نفر نیز جان خود را از دست دادند. او با اشاره به وقوع سیل در شرق استان تهران و مفقودشدن هشت نفر شامل یک خانواده پنج نفری و سه نفر دیگر، گفت: تیم‌های امدادونجات در همان لحظه گزارش حادثه، به محل اعزام شدند و عملیات جست‌وجو و امدادرسانی آغاز شد. به گفته وی، پنج نفر از مفقودشدگان تهرانی (چهار نفر در صحنه و یک نفر در بیمارستان) در این حادثه جان باختند و سه نفر دیگر نیز در بیمارستان زعیم ورامین بستری هستند. وی ادامه داد: درمجموع استان‌های‌آذربایجان‌شرقی

خراسان‌شمالی، اصفهان، چهار‌محال‌وبختیاری، زنجان، سمنان، گلستان، هرمزگان، مازندران، البرز و تهران تحت‌تأثیر بارش‌های چند روز اخیر دچار آب‌گرفتگی و سیل شده بودند که تحت پوشش امدادرسانی قرار گرفتند. وی در این‌باره افزود: ٢٩ شهرستان متأثر از این حادثه بودند که ۴١ شهر و روستا دچار آسیب شدند و ٩٧ تیم عملیاتی متشکل از ٣۵٨ نفر نیروی عملیاتی به امدادرسانی در این مناطق مشغول بودند. در استان‌های متأثر از بارش‌ها، هزارو ۵٠٠ نفر تحت پوشش امدادرسانی قرار گرفته، ۴۴ نفر از حادثه‌دیدگان نجات یافتند و دو نفر از مصدومان به مراکز درمانی انتقال داده شدند. به گفته رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر، ٢٢۵ نفر از هم‌وطنان متأثر از سیل، اسکان داده شدند و تخلیه آب از ٢١٠ واحد مسکونی توسط امدادگران هلال‌احمر نیز صورت گرفت. همچنین تاکنون ٢٢٧ تخته پتو، ۴٧ تخته موکت، ١۵٠ قوطی کنسروجات و سایر اقلام زیستی، بهداشتی و غذا میان سیل‌زدگان توزیع شده است.

درهمین‌حال، گزارش‌های دریافتی از مدیریت بحران استانداری تهران و فرمانداری پاکدشت حکایت از آن دارد که پنج نفر از کشته‌شدگان سیل جمعه از اهالی استان تهران بودند و یک نفر نیز در این حادثه مفقود شده است. هادی رحمتی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران، ایرنا از کشته‌شدن پنج نفر خبر داد و افزود: میزان خسارت این سیلاب هنوز برآورد نشده اما تیم‌های ارزیابی این اداره کل به مناطق حادثه‌دیده اعزام شده‌اند. براساس این گزارش، یک‌نفر از کشته‌شدگان از قیامدشت شهرری بود. علی صادقی، فرماندار پاکدشت، نیز با بیان اینکه چهار نفر از کشته‌شدگان در سیلاب جمعه مربوط به این شهرستان است، تصریح کرد: یک نفر نیز در این حادثه مفقود شده است. وی با اشاره به اینکه هنوز برآورد خسارت اولیه این سیلاب در شهرستان پاکدشت انجام نشده، گفت: قرار است دستگاه‌های اجرائی برآورد خسارت حوزه‌های مرتبط را اعلام کنند. فرماندار پاکدشت بیشترین خسارت واردشده به این شهرستان را مربوط به شهرک‌های حصار امیر و انقلاب و نیز روستای توچال ذکر کرد و گفت: آب روستای توچال همچنان قطع اما امکانات اولیه ازجمله آب، برق، گاز و… در سایر نقاط شهرستان برقرار است. وی تأکید کرد: برای ارزیابی میزان خسارت واردشده به تأسیسات زیربنایی شهرستان، باید تا اعلام نظر دستگاه‌های اجرائی منتظر ماند.

درهمین‌حال، فرهاد بشیری، نماینده مردم پاکدشت در مجلس، خبر مفقودشدن افراد در جریان سیل را تکذیب کرد و گفت: از بدو بارندگی و وقوع سیل، مسئولان ستاد بحران آمادگی‌های لازم را داشتند و بعد از آن نیز ارگان‌های مرتبط به موضوع ورود کردند. وی با بیان اینکه متأسفانه پنج نفر در اثر وقوع سیل جان باختند، تصریح کرد: در این حادثه چند خودرو نیز آسیب دید و منازل برخی مردم هم زیر آب رفت؛ اما خبر‌های منتشرشده مبنی‌بر اینکه تعدادی در این سیل مفقود شده‌اند، صحت ندارد.

سیل در پایتخت نیز موجب حوادث متعددی شد به‌گونه‌ای که آتش‌نشانان به ٨٠ مأموریت اعزام شدند. سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، در این‌باره اظهار کرد: شامگاه جمعه تماس‌های متعددی با سامانه ١٢۵ برقرار و درمجموع ٨٠ مورد حادثه در سطح پایتخت به مأموران آتش‌نشانی اعلام شد. وی آب‌گرفتگی ساختمان‌ها و پارکینگ‌ها، گرفتارشدن خودروها در معابر و طغیان رودها را بیشترین حوادث اعلام کرد و گفت: یکی از بیشترین حوادث مربوط به سرریزشدن آب به داخل پارکینگ‌های رمپ‌دار در زیرزمین‌ها بود که آتش‌نشانان در تمامی این عملیات‌ها با استفاده از پمپ‌های تخلیه آب، اقدام به تخلیه آب و همین‌طور نجات افراد محبوس کردند. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران همچنین با اشاره به دو عملیات گسترده آتش‌نشانان در محدوده قیامدشت، اظهار کرد: در یکی از این حوادث دو جوان حدودا ٢٢ساله با آتش‌نشانی تماس و درخواست کمک کرده بودند. این دو جوان در میان حجم زیادی از آب ناشی از طغیان رود گرفتار شده و زیر پایشان در حال خالی‌شدن بود که آتش‌نشانان با استفاده از تجهیزات موجود این افراد را از مرگ نجات دادند و به محلی امن منتقل کردند. ملکی افزود: پس از نجات این دو نفر، آنان اعلام کردند سه نفر بودند و همراه دیگرشان را آب با خود برده است که جست‌وجو در این زمینه آغاز شد و همچنان جست‌وجو برای یافتن نفر سوم ادامه دارد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران عملیات سنگین دیگر آتش‌نشانان را امدادرسانی به ٨٠ خودرو گرفتار در گل‌ولای در جاده امام‌رضا اعلام کرد و گفت: آتش‌نشانان با حضور در جاده خاوران مقابل ورودی قیامدشت با طغیان رودخانه و ورود آب و گل‌ولای به سطح جاده روبه‌رو شدند به طوری که جاده مسدود شده و مسیر زیادی را حجم زیادی از آب دربر گرفته بود. ملکی با بیان اینکه حجم آب به حدی بود که تعداد زیادی از خودروها تا نیمه در زیر گل‌ولای بوده و ارتفاع آب تا کمر یک فرد بالغ نیز می‌رسید، گفت: عوامل آتش‌نشانی با خودروهای مخصوص این افراد را نجات داده و به محلی امن منتقل کردند. خوشبختانه در این حوادث مورد مصدوم و فوتی نداشتیم و تنها در عملیات‌هایی که آتش‌نشانی در آن حضور داشت، یک مفقودی گزارش شد.

درباره این مطلب نظر دهید