انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

پتروشیمی زنجان؛ انتظاری که هفت ساله شد

IMG04172945

اویان نیوز: پتروشیمی زنجان که در اوایل احداث، در سال ۱۳۸۵ امیدهای فراوانی در دل زنجانیها ایجاد کرده بود و بنا به وعده مدیرعامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار بود در کمتر از چهار سال به بهره برداری برسد با گذشته هشت سال از وعده داده شده هنوز موعد بهره برداری آن درگیر وعده وعیدها است.

به گزارش مهر، آذرماه سال ۱۳۸۵، روزهای به یادماندنی را برای مردم استان زنجان رقم زد، روزهایی که شهروندان زنجانی از خیلی وقت پیش در انتظارش بودند تا با تحقق احداث پروژه پتروشیمی زنجان، استان روند پیشرفت و توسعه را طی کند ولی این روزها تنها روزهای خوش پتروشیمی زنجان بود تا این پروژه هم همانند بسیاری از پروژه ها در بخش صنعت در غبار و عده و وعیدها فراموش شود.

محمود احمدی نژاد در دور اول سفر استانی خود به زنجان طرح احداث پتروشیمی زنجان را مصوب کرد و مردم زنجان که از سالهای دور تجربه تلخ واگذاری امتیاز یک واحد پتروشیمی زنجان را به یک استان دیگر داشتند و دیگر نمی خواستند عاقبت این امتیاز نیز به سرنوشت قبلی دچار شود تمام تلاش خود را برای فراهم کردن سرمایه این کارخانه از طریق پذیره نویسی اعمال کردند و در نهایت آذر ماه سال ۱۳۸۵ کلنگ مجتمع پتروشیمی زنجان به زمین زده شد تا با راه‌اندازی آن روزانه ۳۰۰ میلیون تومان عایدی نصیب کشور شود. حال نزدیک به ۸۰  ماه از این مراسم می‌گذرد و همچنان راه‌اندازی و بهره برداری از این مجتمع نامشخص است.

محمدرضا باهنر، نایب ‌رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در زمان کلنگ زنی این مجتمع از مدیرعامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی قول گرفته بود تا این طرح در مدت هزار روز مورد بهره برداری قرار گیرد اما اکنون با وجودی که نزدیک به دو هزار روز از این مراسم گذشته، هنوز این مجتمع مورد بهره برداری قرار نگرفته و حتی زمان مشخصی هم برای افتتاح آن اعلام نشده است.

باهنر هر روز بهره‌برداری از این پروژه را حاوی ۳۰۰ میلیون تومان عایدی برای کشور دانسته و گفته بود که این پروژه در مدت پنج سال اصل و سود سرمایه‌گذاری انجام شده را بازخواهد گرداند.

شهروندان زنجانی که همواره در راستای توسعه شهر و استان زنجان در صحنه بودند در پذیره نویسی شرکت پتروشیمی زنجان با خرید بیش از ۷۸ درصد سهام پتروشیمی رکورد تاریخی از خود به جای گذاشتند و با فروش طلاها و املاک و اختصاص پس انداز خود برای خرید سهام شرکت پتروشیمی زنجان گام بزرگ برای توسعه استان برداشتند.

زمستان سال ۸۵ شاهد صف های طولانی زنان و مردانی در استان زنجان بودیم که بر ای آینده استان و فرزندانشان همه پس انداز خود را برای خرید سهام شرکتی اختصاص دادند که هرگز تصور نمی کردند سایه سنگین اختلاس بر فراز این شرکت نیمه کاره نیز سایه خواهد افکند.

در مراسم کلنگ زنی این مجتمع غلامحسین نجابت، مدیرعامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز با اشاره به نیاز این مجتمع به سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری گفته بود که پتروشیمی زنجان با هدف تولید یک میلیون تن کود اوره احداث می‌شود و ما تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا این پروژه را زودتر از استاندارد بین‌المللی که چهار سال است، به اتمام رسانیم.

اما پس از این مراسم، مراحل اجرایی این طرح از آذر ماه ۱۳۸۵ آغاز شد و با اخذ مجوزهای لازم از اداره ثبت شرکت ها و سازمان بورس و اوراق بهادار، پذیره نویسی این پروژه از ۲۳ بهمن همان سال صورت گرفت و بنا بر اعلام مقامات رسمی با استقبال کم نظیر پذیره نویسان مواجه و قبل از پایان مهلت، پذیره نویسی تکمیل شد.

پروژه پتروشیمی زنجان روند سنتی رایج اجرایی پروژه های صنعتی در زنجان را به کندی طی کرد به گونه ای که وعده داده شده مسئولان جهت بهره برداری در سال ۸۸ در پیچ و خم بهانه ها از یاد رفت و برخی ها در این میان از پول مردم برای خودشان موقعیت های خاص اقتصادی ایجاد کردند و با پول مردم زنجان در سایر زمینه ها به تجارت پرداختند این روند طی شد تا اینکه در اوایل سال ۸۹ مرید شوشتری به سمت مدیرعامل شرکت بحران زده پتروشیمی زنجان منصوب شد تا شاید او بتواند هوای تازه در کالبد بی جان این شرکت بدمد.

مرید شوشتری با ورود به مجموعه پتروشیمی زنجان حرکت نو و تازه در روند اجرای شرکت پتروشیمی زنجان ایجاد کرد ولی مشکلات مالی و حیف و میل هایی که در این شرکت شده بود هرکدام به تنهایی مانع بزرگ برای تدوام ساخت این پروژه بزرگ بود.

بر اساس اظهارات مدیرعامل شرکت پتروشیمی زنجان، در این پذیره نویسی در مجموع بیش از ۵۵۶ میلیارد و ۳۲۲ میلیون ریال سرمایه گذاری صورت گرفت که ۷۸ درصد آن به مردم استان زنجان، ۱۷ درصد شرکت های دولتی و پنج درصد هم به سایر سهامداران استان های دیگر اختصاص داشت.

به گفته محمدرضا مرید شوشتری، سهام داران این شرکت ۹۶ هزار نفر با ۷۰ درصد سرمایه و شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور با ۱۹ درصد سهام بوده‌اند و  هزینه مورد نیاز برای راه اندازی این پروژه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده که این واحد صنعتی تا اواسط سال ۱۳۸۹ با ۶۰میلیارد تومان هزینه ۱۴ درصد پیشرفت داشته است.

مدیرعامل این مجتمع پتروشیمی اواسط سال گذشته اعلام کرده بود که اگر ارز مورد نیاز این طرح تامین شود، ظرف مدت ۳۶ ماه این پروژه به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی زنجان یکشنبه سوم مرداد ماه سال ۹۱ تاکید کرد: قول می‌دهیم اگر منابع ارزی و ریالی به تناسب پروژه تامین شود، ظرف مدت ۳ سال، پتروشیمی زنجان به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

به گفته محمدرضا مرید شوشتری همه چیز مهیای حرکت بود به نحوی که پیمانکار بسیار قوی برای این پروژه در نظر گرفته شد که همه امکانات خود را به این پروژه آورد و تجهیز کارگاه ۹۰ درصدی انجام داد. وی در آن زمان تاکید کرد جبهه کاری آماده در پیش داریم و تنها باید منابع مالی تامین شود تا این پروژه به جلو برود.

وی ادامه داد: در صورت تامین این منابع باید باقی سرمایه‌های ارزی و ریالی به تناسب با پیشرفت پروژه در اختیار ما قرار بگیرد که در این صورت قول می‌دهیم ظرف مدت سه سال این پروژه به مرحله راه اندازی برسد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی زنجان با بیان این جمله که ضرر هر روز دیرکرد این پروژه ۷۵۰ میلیون تومان است، افزود: هم‌اکنون اوره به ازای هر کیلو ۲۵۰ تومان است و قرار است در این کارخانه، روزانه ۳۰۰۰ تن اوره تولید شود یعنی هر روز دیرتر این کار انجام شود ۷۵۰ میلیون تومان که برای استان درآمدزایی خواهد داشت از بین می‌رود. البته با افزایش قیمت در چند سال آینده این سرمایه به روزانه یک میلیارد تومان در روز خواهد رسید که اثرات بسیار خوبی در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی استان خواهد داشت.

مرید شوشتری که سابقه درخشان به سود رساندن پتروشیمی کرمانشاه را داشت به سهامداران پتروشیمی زنجان نیز قول هایی داد و گفت: هر کسی در این پروژه سرمایه گذاری کرده است با صبر و حوصله منتفع خواهد شد.

استاندار زنجان هم در ارتباط با این پروژه گفته بود که یکی از بندهای اساسی برای برطرف کردن مشکل مالی پتروشیمی زنجان، تصویب ۲۸۰ میلیون یورو برای ساخت این شرکت است که در دستور کمیسیون اقتصادی دولت قرار گرفت و پس از آن تعهد ۵۰ میلیارد تومانی بانک ملی است که در صورت برطرف شدن مشکلات ارزی، آن هم تامین خواهد شد.

وی افزود: در مراحل بعدی افزایش سرمایه و پذیره‌ ‌نویسی جدید صورت خواهد گرفت و با عرضه اوراق مشارکت جدید، طرح رو به پایان پیش خواهد رفت.

مشکل ارزی پتروشیمی زنجان حل شده است

معاون برنامه ریزی استانداری زنجان گفت: با پیگیری های انجام شده مشکلات ارزی پتروشیمی زنجان حل شده است.

سعید عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با توجه به پیگیری ها و فعالیت های ویژه صورت گرفته در خصوص پروژه پتروشیمی زنجان مشکلات ارزی این واحد تا حدودی حل شده و بانک ملی پذیرفته که ارز مورد نیاز پتروشیمی را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته از طریق انتشار گواهی سپرده مبلغ ۵۰ میلیارد تومان به پتروشیمی تزریق شد که مبلغ خوبی هم بود، افزود: مقرر بود در سال ۹۰ بانک ملی موافقت بانک مرکزی را برای ارائه مجوز انتشار ۱۰۰ میلیارد تومان گواهی سپرده دریافت دارد که متاسفانه این کار هنوز رخ نداده است.

معاون برنامه ریزی استانداری زنجان، با اشاره به پیگیری ها برای تامین تسهیلات ارزی و ریالی پتروشیمی زنجان اظهار داشت: از نظر ما مشکل ارزی پتروشیمی زنجان حل شده است.

تحصیل مال نامشروع در پتروشیمی زنجان

نیمه دو سال گذشته دادگاه تجدیدنظر استان زنجان چهار نفر از مدیران سابق شرکت پتروشیمی استان زنجان را به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور، مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی محکوم کرد.

این پرونده با شکایت شرکت پتروشیمی زنجان و دادستان زنجان ابتدا در شعبه ۱۰۶ دادگاه عمومی جزایی زنجان علیه ۴ نفر از مدیران سابق این شرکت، به اتهام مشارکت در تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۱۰۵ میلیارد و ۹۴۹ میلیون و ۹۸۸ هزار ریال مطرح می‌شود و این شعبه نیز به شرح زیر مبادرت به صدور رای می‌کند:

پس از تقاضای تجدیدنظر خواهی از رای شعبه ۱۰۶ دادگاه عمومی و جزایی زنجان، توسط شاکی و محکومین، شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان زنجان ضمن بررسی اوراق پرونده، ضمن رد تجدیدنظرخواهی محکومین به جهت عدم انطباق با شقوق ماده ۲۴۰ قانون آیین دادرسی و با اجازه حاصله از تبصره ۴ ماده ۲۲ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب با اصلاح اتهام،‌ «الف.م» متهم ردیف اول به اتهام مورد استفاده قرار دادن اموال شرکت پتروشیمی زنجان برخلاف منافع و همچنین سوء استفاده از اختیارات خود بر خلاف منافع شرکت برای مقاصد شخصی، شرکت‌هایی که در آن ذینفع بوده، تحصیل مال نامشروع، شرکت در حیف و میل اموال مردم، شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و همچنین عمل متهمین ردیف‌های دوم (پ.الف)، سوم (ح.د) و چهارم (م.د) را علاوه بر شرکت در تحصیل مال نامشروع، ‌به شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور با حیف و میل اموال مردم اصلاح و به استناد ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی و با رعایت ماده ۴۲ همان قانون، مجازات، متهمان مندرج در دادنامه تجدیدنظر خواسته را هر کدام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشتی قبلی و پرداخت جزای نقدی به میزان دو برابر اموال ماخوذه (مبلغ ۹۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون و ۴۶۳ هزار ریال) و رد مال تصاحب شده مشترکا در حق شرکت پتروشیمی زنجان محکوم و دادنامه تجدیدنظر خواسته را به نحو اصلاحی تایید کرد.

دادگاه تجدید نظر استان زنجان همچنین در ذیل رای صادره آورده است:«… با توجه به اعتراض شرکت پتروشیمی زنجان در مورد صدور قرار منع تعقیب در مورد متهمین آقای «ر.و» و «ع.‌الف» از سوی دادسرا که دادگاه بدوی در این خصوص نفیا یا اثباتا اظهار نظر نکرده است و هم‌چنین دادسرا عمومی و انقلاب زنجان نیز با توجه به شکایت پتروشیمی در مورد سایر اعضای هیات مدیره سابق شرکت که مبادرت با انعقاد قرارداد با برخی شرکت‌ها برخلاف منافع و مقاصد شرکت کرده‌اند نفیا یا اثباتا اظهار نظر نشده است، در اجرای تبصره ۴ ماده ۲۲ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب متذکر می شود، در خصوص شکایات مذکور نفیا یا اثباتا اظهار نظر کند. این رای قطعی است».

مجتمع پتروشیمی زنجان برای تولید اوره و آمونیاک، در منطقه ایجرود زنجان در زمینی به مساحت ۵۰۰ هکتار در حال ساخت است و ظرفیت تولید یک میلیون تن اوره و ۶۷۰ هزار تن آمونیاک را دارد.

حکایت پتروشیمی زنجان که با بلند پروازی مدیران سابق این شرکت که قرار بود به عنوان مجتمع پتروشیمی مطرح شود ریشه درسوء مدیریت و وعده و عیدهای دارد که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ روز است سهامداران را به خود مشغول کرده و محمد رئوفی نژاد و نمایندگان دور قبل و فعلی مجلس علی رغم همه تلاش های که برای رفع مشکل پتروشیمی زنجان کردند نتوانستند کاری از پیش ببرند و بازهم وعده ها در  مسیر تحقق پتروشیمی زنجان حرف اول را می زند.

سهامداران شرکت پتروشیمی زنجان و افکار عمومی مردم منتظر هستند مسئولان در ماههای پایانی دولت تکلیف این پروژه را که قرار بود موتور محرکه صنعت استان زنجان باشد مشخص کنند تا در استان بتواند از ظرفیت ها و مزایای احتمالی این شرکت در بخش هاتی مختلف استفاده کند.

……………………………….

گزارش: رحیم مقدمی

درباره این مطلب نظر دهید