انتخاب زبان

آخرین اخبار

پرونده سازی برای یک شهروند تبریزی / تهدید ، فشار روحی روانی و شکنجه یوسف موسویان

hebs

اختصاصی اویان نیوز : یک شهروند آذربایجانی اهل تبریز در سال ۹۱ از سوی اداره اطلاعات تبریز بازداشت شده و تاکنون در زندان مرکزی تبریز نگه داری می شود .

به گزارش خبرنگار اویان نیوز ، یوسف موسویان شهروند تبریزی حدودا ۴۰ ساله کارمند کارخانه ماشین سازی تبریز دی ماه سال ۹۱ از سوی اداره اطلاعات تبریز بازداشت و تقریبا مدت ۵۰ روز را در سلول انفرادی آن اداره در بازداشت بوده است. وی سپس به بند ویژه زندان مرکزی تبریز منتقل و پس از یک ماه بازداشت در این بند در اسفندماه ۹۱ به بند۱۵ متادون ۲(مالی) این زندان منتقل می گردد.

این شهروند تبریزی به اتهام جاسوسی و ارتباط با بیگانگان در شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر محاکمه و به ۶ سال حبس تعزیری محکوم می گردد.

در نهایت حکم وی در دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس تعزیری کاهش یافته است .

ابتدا وکالت این پرونده بر عهده وکیل انتخابی یوسف موسویان قرار داشت، اما گفته می شود هاشم زاده معاون دادستان تبریز و بازپرس پرونده با احضار و تهدید این شهروند تبریز وی را از انتخاب آن فرد به عنوان وکیل منصرف می نماید؛ هاشم زاده وی را تهدید کرده است در صورت انتخاب آن فرد بعنوان وکیل به همسر و دختر وی صدمه  رسانده و حکم وی را نیز افزایش خواهد داد.

از سوی دیگر گفته می شود حراست کارخانه ماشین سازی تبریز برای این شهروند تبریزی پرونده سازی کرده و حتی در انتخاب وکیل نیز همسر وی را مرعوب  و تهدید کرده است؛ حراست ماشین سازی به همسر یوسف موسویان عنوان کرده این کارمند خسارت مالی فراوانی به این کارخانه وارد نموده و اگر وی به وکیل پیشنهادی کارخانه تن در ندهد کارخانه نیز از وی شکایت و ادعای خسارت خواهد نمود؛ گفته می شود وکیل پیشنهادی کارخانه ماشین سازی وکیل و یا کارمند سازمان اوقاف تبریز می باشد.

این شهروند تبریزی در طول دوران بازداشت خود تحت فشارهای شدید روحی و جسمی قرار گرفته و تمامی اقاریر وی تحت شکنجه های جسمی و روحی صورت گرفته است. وی در مدت بازداشت خود برای اقرار گیری به زیرزمین اداره اطلاعات تبریز برده شده است؛ ماموران امنیتی بارها وی را تهدید کرده اند که دیگر قادر به دیدن دختر خود نخواهد شد.

بر اساس اظهار شاهدان زیرزمین اداره اطلاعات تبریز مجهز به ابزار و امکانات شکنجه می باشد.

بر اساس اظهار شاهدان این شهروند تبریزی از نظر اجتماعی و اخلاقی فردی سالم عنوان شده است؛ وی بعلت فشار و تهدید و اذیت های فراوان روحی و جسمی دچار مشکلات روانی از جمله ترس شدید گردیده است.

گفته می شود این کارمند کارخانه ماشین سازی تبریز در تحریم های ایران از سوی کشورهای غربی و آمریکا با برخی افراد از طریق ایمیل ارتباط برقرار می کند واین امر دلیل بازداشت و شکنجه وی عنوان شده است؛ اطلاع دقیقی از جزئیات پرونده یوسف موسویان در دست نمی باشد.

پدر یوسف موسویان در روزهای منتهی به بازی تراختور – الجزیره (اسفند ۹۱) فوت می نماید؛ وی در طول مدت بازداشت ممنوع التلفن و ممنوع الملاقات بوده و از فوت پدر خود بی اطلاع می ماند. ۱ ماه بعد از انتقال به زندان اجازه ملاقات یافته و از طریق خانواده از فوت پدر خویش مطلع می گردد.

گفتنی است  ۴ ماه پیش وی در زندان تبریز مشاهده شده است.

رحیم حملبر قاضی دادگاه انقلاب تبریز از سوی اتحادیه اروپا در ۲۱اسفند۹۱ بعنوان« ناقض جدی حقوق بشر» عنوان شده است.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید