انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

پروژه "نفلین سینیت" سراب همچنان متوقف مانده است

اویان نیوز:استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه طرح ملی نفلین سینیت سراب درگیر مسائل حاشیه‌ای شده و بروز اختلاف با پیمانکار منجر به عدم آغاز طرح شده است، گفت: به نظر می‌رسد این طرح به بنای ماهری نیاز دارد.
احمد علیرضابیگی در حاشیه افتتاح پاراکلینیک بیمارستان سراب در گفت‌وگویی در مورد نفلین سینیت سراب اظهارکرد: این طرح متاسفانه درگیر مسائل حاشیه‌ای شده و بروز اختلاف با پیمانکار منجر به عدم آغاز طرح شده است. وی تصریح کرد: با وجود تامین اعتبار آغازی در پروژه دیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد این طرح به بنای ماهری نیاز دارد. استاندار آذربایجان‌شرقی به کنایه گفت: طرح نفلین‌سینیت سراب مثل آن است که آب و گل موجود است اما بنایی پیدا نمی‌شود.

مسعود سعادتی فرماندار سراب نیز پیش از این گفته بود: تاکنون هیچ یک از وعده‌ها درباره اجرای طرح ملی نفلین سینیت سراب عملی نشده و با وجود اینکه فقط چهار ماه به عمر دولت فعلی باقی است آجری روی آجر گذاشته نشده است.
وی اظهار کرد: با وجود تامین اعتبارات لازم برای اجرایی شدن فاز اول نفلین سینیت این طرح ملی به دلیل بروز اختلاف بین مجری و پیمانکار طرح هنوز وارد فاز اجرایی و عملیاتی نشده است.

به گزارش فارس سعادتی افزود: اخیرا استاندار آذربایجان‌شرقی با ارسال نامه‌ای به آقای احمدی مدیر عامل سازمان ایمیدرو از او خواسته است تا هر چه سریع‌تر با مشخص کردن تکلیف پیمانکار طرح روند اجرایی طرح را هموار کند.فرماندار سراب افزود: همان‌گونه که او به عنوان مقام ارشد اجرایی شهرستان بارها وعده داده است از مجری جدید حمایت می‌کند.

سعادتی در عین حال تاکید کرد: تاکنون هیچ یک از وعده‌ها عملی نشده و با وجود اینکه فقط چهار ماه به عمر دولت فعلی باقی است آجری روی آجر گذاشته نشده است. طرح نفلین سینیت سراب که در زمان دولت محمد خاتمی و از سوی جهانگیری وزیر وقت صنایع کلنگ‌زنی شد، دستخو‌ش تغییرات و تحولات اساسی بوده است در حالی‌ که سه وزیر صنایع از این طرح دیدن کرده و هرکدام زمان ۳۶ ماهه را برای بهره‌برداری از آن اعلام کرده‌اند ولی تاکنون این ۳۶ ماه زمان پیش‌بینی شده محقق نشده است.

طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب با اعتباری بالغ بر ۳۸۰ میلیون یورو طی مصوبه نخستین سفر استانی ریاست جمهوری به استان آذربایجان‌شرقی در دستور کار سازمان ایمیدرو قرار گرفت که با انجام مطالعات زیربنایی و اخذ مجوزهای قانونی لازم پیشرفت‌هایی حاصل شد ولی برای مدتی دچار رکود بود که پس از آن یک تیم کارشناسی جوان و توانمند راهکارهای برون‌رفت از شرایط رکود را بررسی و پیشنهادهای سازنده‌ای مطرح کردند.

یکی از این پیشنهادها در سفر بعدی رئیس جمهور به استان مورد توجه احمدی‌نژاد قرار گرفت که ایشان دستور ویژه‌ای برای پیگیری و اجرای این طرح ملی صادر کردند، این موضوع پس از آن در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید و جزو اولویت‌های دولت لحاظ شد.براساس این گزارش، با راه‌اندازی کارخانه نفلین سینیت ۷۰ هزار تن آلومینا به همراه محصولات جانبی مورد نیاز کشور تامین و در فازهای بعدی به ترتیب به ۲۰۰ هزار تن و ۵۰۰ هزار تن در سال افزایش پیدا خواهد کرد. با اجرای این طرح اشتغال مستقیم ۲ هزار نفر و غیرمستقیم ۱۰ هزار نفر پیش‌بینی می‌شود که با احداث کارخانه سیمان این میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

بی‌شک با اجرای این طرح شاهد تحول چشمگیر اقتصادی در منطقه خواهیم بود و به نظر می‌رسد با توجه به نقش استراتژیک فلز آلومینیوم و تولید پودر آلومینا در آذربایجان که ماده اولیه آلومینیوم است، خودکفایی فلز استراتژیک آلومینیوم به زودی در کشور محقق شود و منطقه آذربایجان به عنوان قطب صنعت آلومینیوم کشور در آینده مطرح شود.

فارس

درباره این مطلب نظر دهید