انتخاب زبان

آخرین اخبار

پلدشت : شهرک ميلاد هدیه دولت به اکراد مهاجر

poldasht

اختصاصی اویان نیوز: در سالهای اخیر، حضور و فعالیت مهاجرین کرد به مسئله ای بغرنج در اکثر شهرهای غربی آذربایجان بدل شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ماکی سسی ، در ماه های اخیرهمسویی نهادهای دولتی و سازمانهای تروریستی وابسته به گروه های تندرو اکراد در راستای سیاستهای تغییر ترکیب جمعیتی در شهرهای غربی آذربایجان، مهاجرت و اسکان اکراد مهاجر، شتاب بیشتری به خود گرفته است .

ازنمونه های فراوان این سیاستها می توان به شهرک میلاد، شهر پلدشت اشاره نمود.

در سال ۱۳۷۲ در طرحی به نام ستاد اسکان عشایر، عشایر کرد دامنه های کوه آغری  به منطقه حاصلخیز پلدشت انتقال یافته و در شهرک میلاد این شهر اسکان یافته و تمامی اراضی مسکونی و کشاورزی این منطقه به طور رایگان در اختیار آنان قرار گرفت. در این طرح به ازاء صد راس گوسفند ۵ هکتار زمین کشاورزی در اختیار هر خانواده قرار گرفت و طبق این طرح دشت یاراق به طور کامل تفکیک شده و بصورت رایگان به کردهای مهاجر واگذار شد.

این شهرک با دارا بودن ۲۰۰ هکتار زمین آبی ۲۰ هکتار باغ انگور و سیب از طرف نهادهای دولتی به اکراد مهاجر اهدا گردید. شهرک میلاد از دو طایفه شیخ کانلو و دلائی میلان متشکل شده است که مجموعا تعداد ۵۰۰ خانوار و جمعیت تقریبی۳۵۰۰ نفر را شامل می شود. گفتنی است این شهرک با دارا بودن امکانات رفاهی همچون لوله کشی آب شرب، بانک، سالن ورزشی، خیابانهای جدول کشی شده و مدرسه های ابتدایی و راهنمایی دو شیفته رشد قابل توجهی یافته است.

این امکانات در حالی به این شهرک اختصاص یافته است که روستاهای تورک نشین این منطقه از کوچکترین امکانات تحصیلی و رفاهی محروم می باشند. از نمونه های این تبعیض می توان به روستاهای آواجیق و مناطق قاراقویون اشاره کرد که دانش آموزان این مناطق می بایست برای ادامه تحصیل در مقطع راهنمایی به شهرهای ماکو و چالدران مراجعت نمایند.

یادآور می شود گذشته از معضلات بوجود آمده به واسطه حضور اکراد مهاجر در این مناطق سازمانهای تروریستی وابسته به گروه های افراطی کرد هر از گاهی با ادعای ارضی مدعی تملک شهرهای آذربایجان می شوند به طوریکه در نقشه های خود ماکو و شهر های اطراف را جز شهرهای کردستان جای می دهند.

استفاده از این خبر فقط با ذکر ” ویرایش خبر از اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید