انتخاب زبان

آخرین اخبار

پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

erdoga2n

اویان نیوز: رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر کنونی ترکیه، در انتخابات ریاست جمهوری کشورش پیروز شده است. این نخستین‌بار در جمهوری ترکیه بود که انتخاب رئیس‌جمهوری به رای مستقیم شهروندان گذاشته شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، اردوغان حدود ۵۲ درصد از کل آرا را گرفته است. اکمل‌الدین احسان‌اوغلو، رقیب اصلی او، ۳۸ درصد از آرا را جلب کرده است.

مقام ریاست جمهوری در ترکیه تا کنون عمدتا تشریفاتی بوده اما یکی از وعده‌های رجب طیب اردوغان، افزایش اختیارات رئیس‌جمهوری بوده است.

او در جشن پیروزی دردفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه، گفت که با این انتخابات، “عصر جدیدی برای ترکیه” فرا رسیده است.

رئیس‌جمهور منتخب ترکیه همچنین وعده “دوران وفاق اجتماعی” را داده و گفته است “بیایید بحث‌ها درباره ترکیه سابق را کنار بگذاریم.”

هواداران آقای اردوغان و حزب او، عدالت و توسعه، با شادی و پای‌کوبی به خیابان‌ها ریخته‌اند.

آقای احسان‌اوغلو پیروزی آقای اردوغان را تبریک گفته است.

هرچند پیش‌تازی نخست‌وزیر ترکیه در نظرسنجی‌ها و نتایج اولیه انتخابات پیدا بود، اما احتمال کشیده‌شدن این انتخابات به دور دوم هم در میان بود که با گذشتن آرای آقای اردوغان از ۵۰ درصد، در همین دور اول نتیجه معلوم شد.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی پیروزی‌اش در آنکارا، این انتخابات را یک پیروزی هم برای هوادارانش و هم برای دیگران خوانده است.

مراسم تحلیف او حدود سه هفته دیگر در روز ۲۸ اوت برگزار می‌شود.

رهبر حزب عدالت و توسعه، سه دوره است که نخست وزیر ترکیه بوده است. در این مدت اقتصاد این کشور رونق گرفته است.

هزاران هوادار رجب طیب اردوغان او را همچنین به خاطر رویکرد فرهنگی و اجتماعی محافظه‌کارانه‌اش ستایش می‌کنند.

اما مخالفانش او را به خودکامگی و کم‌رنگ‌کردن سنت‌های سکولار در ترکیه به نفع ایده‌های اسلام‌گرایانه متهم می‌کنند.

او که ۶۰ سال سن دارد و از سال ۲۰۰۳ نخست‌وزیر ترکیه بوده، پیش از انتخابات گفته بود قصد دارد در صورت پیروزی، قانون اساسی کشور را طوری تغییر دهد که به رئیس‌جمهوری قدرت اجرایی بدهد.

اکمل‌الدین احسان‌‌اوغلو، رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، دیپلمات ۷۱ساله‌ای است که ده سال دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی بوده است.

دو حزب اصلی مخالف آقای اردوغان که یکی چپ میانه و دیگری ملی‌گرای افراطی است، از آقای احسان‌اوغلو حمایت کرده بودند.

صلاح‌‌الدین دمیرتاش، دیگر رقیب اصلی، کمی کمتر از ۱۰ درصد آرا را برده است. این سیاست‌مدار ۴۱ ساله، جوان‌ترین نامزد این انتخابات بود و حمایت اقلیت کُرد ترکیه و گروه‌های چپ‌گرای کشور را داشت.

خبرنگار بی‌بی‌سی در ترکیه می‌گوید انتظار می‌رفت میزان مشارکت در انتخابات بیشتر باشد اما احتمالا گرمای تابستان و تعطیلات چند روزه، بخشی از واجدان شرایط رای‌دهی را از پای صندوق دور نگه داشته است.

در انتخابات شوراهای شهر و شهرداری‌های ترکیه که پنچ ماه پیش در مارس ۲۰۱۴ برگزار شد، ۸۹ درصد از واجدان شرایط رای داده بودند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

برگزاری اولین انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه با رأی مستقیم مردم

درباره این مطلب نظر دهید