انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

چرا از کتاب و کتابخوانی گریزانیم؟

kitab evi

اختصاصی اویان نیوز: شهروندان مراغه ای مانند سایر شهر های آذربایجان، میانه خوشی با کتاب و کتاب خوانی ندارند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، کتابخانه های مراغه همیشه پر از خالی اند. اکثر معدود حاضرین نیز با انگیزه کتاب خوانی در این اماکن حاضر نمی شوند.

از عوامل دوری شهروندان مراغه ای از مقوله کتاب و کتابخوانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم آموزشی در گسترش و نهادینه ساختن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و شکل دادن شخصیت افراد نقش مهم و سرنوشت سازی دارد. فرد در دوره های راهنمایی و دبیرستان تحت تاثیر این سیستم جذب مطالعه و یا دفع از این مقوله می شود متاسفانه سیستم مطالعه در کشور هیچ برنامه مشخصی برای حرکت در راستای نیل به این مهم ندارد، همین بی برنامگی و بی توجهی باعث نزول سطح تفکر و مطالعه در بین قشر دانش آموز و دانشجو می شود. بر اساس آمار رسمی میزان مطالعه در کشور دقایق  محدودی(۳الی ۵ دقیقه) را به خود اختصاص می دهد حال آنکه در برخی از کشورها این عدد به ۲الی ۳ ساعت در روز نیز می رسد.

عامل دیگر کمبود کتابخانه می باشد طبق آمار کنفرانس بین المللی کتابداری و اطلاع رسانی در هر جامعه ای برای ۳ تا ۵ هزار نفر باید یک کتابخانه عمومی کامل وجود داشته باشد یعنی در شهری مانند مراغه اگر ۳۰۰هزار نفر زندگی کنند و حداقل استاندارد را در نظر بگیریم باید ۶۰ کتابخانه عمومی با استاندارد جهانی وجود می داشت. با احتساب کتابخانه های دانشگاهها، مراکز معتبر علمی، حوزه علمیه، قرائت خانه ها و… با اغماض تمام حداقل ۳۰ کتابخانه کم داریم. از طرفی کتابخانه های موجود در مکانی قرار گرفته اند که در معرض دید و دسترس افراد قرار نگرفته اند و این باعث می شود کتاب جزء انتخابهای فرد قرار نگیرد و اگر شخص وقت و یا ساعتی برای فراغت داشته باشد به جای کتاب خوانی به رفتارهای سوء هنجاری و تفریحات ناسالم کشیده و یا کشانده می شود؛ کمبود خود کتاب نیز مزید بر علت است.

سومین عامل  فرهنگ اجتماع جامعه است که خود می تواند تاثیر مثبت و یا منفی  در زمینه مطالعه افراد داشته باشد ، جامعه جهانی هر روز در اثر تحولات جدید ، تکنولوژی های مدرن و روز آمدی را ارائه می دهد و در این میان اگر کسی از دانش و فن و تکنیک عقب بماند هیچ فرصت جبرانی نخواهد داشت و این هدف به دست نمی آید مگر با ارزش قائل شدن به تاریخ ، فرهنگ غنی و اهمیت و ارزش دادن آن جامعه به کتاب و مطالعه عمیق و اندیشه و برنامه ریزی بر اساس آن.

مضاعف بر موارد مذکور عواملی از قبیل مسائل اقتصادی، گرانی کاغذ و بالطبع گرانی کتاب، کمبود کتابهای چلشی- تحلیلی و بینش گرایانه و … مزید بر علت گردیده است.

مراغه در اوایل دوره قاجار جزء ده شهر بزرگ و پر جمعیت ایران بود ، ما ملتی هستیم که قدیمی ترین و غنی ترین کتابخانه های دنیا را داشتیم. در کتابخانه خواجه نصیرالدین طوسی مراغه ای بیش از ۴۰۰هزار جلد کتاب و نسخه خطی وجود داشت که در بین آنها کتابهای خطی و چاپ سنگی کتابخانه عمومی مراغه بخشی از هویت و تاریخ شهر مراغه است که یادگار خواجه نصیرالدین می باشند و متاسفانه در اثر کم کاری مسئولین و عدم رسیدگی و نگهداری، این اوراق هویتی و تاریخی در شرف نابودی قرار دارند.

 برای ارتقا فرهنگ کتاب خوانی ابتدا باید از محیط خانواده آغاز کرد. تغییر الگوی رفتاری و قرار گرفتن کتاب جز سبد کالای خرید خانوار، همچنین توجه مسئولان امر با اجرای برنامه های کلان در راستای ترغیب به کتاب و کتابخوانی، توجه اقتصادی ویژه به ناشرین برای نشر آثار با قیمت های مناسب بر اساس توان مالی و قدرت خرید مخاطبان الزامی می نماید.

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید