انتخاب زبان

آخرین اخبار

چرا با انتخاب استاندار غیربومی مخالفیم؟

ahadi

اویان نیوز :

محمد احدی

الف: شایسته سالاری

ماکس وبر جامعه شناس آلمانی بروکراسیهای مدرن و کارآمد را از دستگاههای دیوانی قدیمی و بی‌کفایت ممتاز می‌داند و این امتیاز را درعناصر عقلانی نهفته در متن آنها جستجو می کند.

کتاب فرهنگ جامعه شناسی، استخدام کارکنان بر اساس قابلیت و دانش فنی، ترفیع بر اساس ارشدیت یا لیاقت را مهمترین فضیلت برای دستگاههای دولتهای توسعه گرا مطرح می نماید.

معنای لیاقت‌سالاری یا شایسته سالاری (meritocracy) آن است که ملاک اصلی در گزینش و انتصاب کارگزاران کفایت ولیاقت است .هرچند امروزه استنادات تاریخی نیز برای آن در دست است.

کنوفسیوس بر این باور بود که پیشوا باید آنها را که لیاقت دارد بالا بکشد و آنها را که لیاقت ندارند پرورش دهد تا همگان بر پیشوایی او اذعان نمایند.

یوسف خاص حاجب در کتاب قوتادغوبیلیک اساس حکومت را در رضایت حکومت شوندگان می داند و حضرت علی (ع)  نیز چنین می فرمایند: ” زوال الدول باجتباء السفل”. یعنی ” زوال دولت‌ها به انتخاب شدن سفلگان و فرومایگان است”

ب: استاندار غیربومی

وظایف یک استاندار با وظایف یک مهندس معدن یا نفت تفاوت ماهوی و اساسی دارد. استاندار با عامل انسانی سروکار دارد و فهم مسائل و مشکلات انسانی بر اساس آموزه‌های وبری نیاز به تفهم دارد.

برای همین در کنار معیارهایی مانند تجربه و علم، آشنایی با فرهنگ و هویت منطقه نیز از اصلی‌ترین معیارها در انتخاب یک استاندار باید باشد.کسی که شناخت کافی توآم با درک مردم نداشته باشد جهت تصدی منصب استانداری شایسته نیست و بنا به فرموده حضرت علی( ع) باعث زوال دولت و بر اساس آموزه‌های فیلسوف بزرگ یوسف خاص حاجب باعث نارضایتی حکومت شوندگان خواهد شد.

مثالهای بسیاری از همین روزهای گذشته در دست است.در جریان اعتراضات مردم زنجان نسبت به آلودگی محیط زیست این شهر توسط کارخانه های سرب و روی، استاندار غیربومی این استان بدلیل عدم درک صحیح از اعتراضات مردمی باعث نارضایتی مردم و شعله ورتر شدن اعتراضات گردید. نبود مدیران آذربایجانی در مدیریت‌های کلان از جدی‌ترین دلایل ضعف کمک رسانی مناطق زلزله‌زده قره داغ در آذربایجان شرقی بود.

هرچند اکبر نیکزاد نیز بدلیل عدم تجربه استاندار شایسته‌ای برای استان اردبیل نیست اما در درک خواسته‌های مردمی از استاندار سابق آقای صابری ( اهل لرستان) بسیار موفق‌تر می باشند. برای همین بومی بودن و شناخت دقیق از عامل انسانی منطقه را،  بعنوان معیارهای شایستگی یک استاندار خواهانیم.

ج: نقض شایسته سالاری.چرا؟

اینجانب فعلا به دو دلیل عمده نقض شایسته سالاری در انتخاب استاندار غیر بومی اشاره می نمایم.

۱٫تقلیل گرایی در حوزه هویت

عناصر حکومتی همچنان بر این اصل اصرار می ورزند که یگانه شاخصه ‌ی هویتی رسمی، دین و مذهب می باشد و انتخاب یک استاندار شیعه را توجیهی برای بومی گرایی می دانند در حالیکه مذهب بخشی از هویت جمعی یک جامعه است و همه‌ی هویت آن نیست. انکار هویت فرهنگی- زبانی تورکی در آذربایجان به عنوان بخشی جدایی ناپذیر هویت این مردم به سود هیچ کس نخواهد بود.

 ۲٫ رانت های سیاسی

رانت سیاسی امتیاز ویژه ای است که در میدان رقابت سیاسی به بعضی نورچشمی ها داده می شود. واژه‌ی نورچشمی بیشتر در روابط شخصی معنا پیدا می کند برای همین بهتر است رانت سیاسی را امتیازی برای برخی‌ها به پاس خدمات گذشته آنها قلمداد نماییم.البته منظور از این خدمات در چارچوب وظایف بروکراتیک نیست زیرا در آن صورت رانت محسوب نمی شد بلکه ترفیع بر اساس لیاقت به حساب می آمد. رانت سیاسی به افرادی تعلق می گیرد که با انجام اعمال خارج از محدوده ی قانونی به مراکز قدرت تقرب جسته‌اند و مراکز قدرت جهت نوازش آنها موازین شایسته سالاری را قربانی می نمایند.

 شاید استاندار مطرح شده برای آذربایجان غربی  در پیش برد سیاست یکسانسازی و آسیمیلاسیون در استان ایلام بسیار فراتر از وظایف قانونی خود عمل نموده است که امروز کاندیدای استانداری آذربایجان غربی شده است و ما با این انتخاب مخالفیم.

درباره این مطلب نظر دهید