انتخاب زبان

آخرین اخبار

چمن متحرک “چملی”، جاذبه‌ای بی‌نظیر در آذربایجان

chamli

اویان نیوز: چمن متحرک “بدرلو” از دیدنی ترین و جالب ترین جاذبه‌های گردشگری استان است که در فصل بهار و تابستان علاقمندان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از فاش آنلاین، مدیر پایگاه جهانی تخت سلیمان گفت: چمن متحرک “بدرلو” از دیدنی ترین و جالب ترین جاذبه‌های گردشگری استان است که در فصل بهار و تابستان علاقمندان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

بیننده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان غربی، توضیح داد: این چمن به صورت جزیره‌ای متحرک با مساحت حدود ۵۰ مترمربع بر روی دریاچه‌ای کوچک قرار دارد که با وزش باد حرکت می‌کند و همین امر موجب منحصر به فرد شدن این جاذبه طبیعی شده است.

وی افزود: تخت سلیمان مجموعه‌ای شامل چند بخش به وسعت ۱۲ هکتار است، علاوه بر آن در شمال این مجموعه مکانی زیارتی متعلق به هزاره اول قبل از میلاد مربوط به تمدن ماناها و در شرق تخت سلیمان قلعه‌ای مربوط به دوران ساسانیان وجود دارد.

بیننده تصریح کرد: در مجموعه تخت سلیمان تالاری به نام تالار شورا، مربوط به دوره ایلخانی وجود دارد که با بازسازی به موزه و نمایشگاه تخت سلیمان تبدیل شده است؛ آثار این مجموعه در آن نگهداری می‌شود و در تمام روزهای هفته، حتی روزهای دوشنبه که موزه‌ها تعطیل هستند، امکان بازدید عموم از آن فراهم است.

مدیر پایگاه جهانی تخت سلیمان ادامه داد: در دو کیلومتری شمال تخت سلیمان، حفره‌های آب گرم با خاصیت درمانی وجود دارد که سازمان میراث فرهنگی، دو استخر مجزا، یک میدان ورزشی و یک پیست تفریحی اسب سواری در آن محل احداث کرده است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان تکاب می‌توان به حفره‌های آب گرم با خواص درمانی در روستای قینزجه در ۴۵ کیلومتری تکاب و منتهی به کوه بلقیس، زندان بزنجه و طویله سلیمان اشاره کرد. علاوه بر تخت سلیمان که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است، بسیاری از آثار شهرستان تکاب نیز به ثبت ملی رسیده اند و برای برخی دیگر از این آثار، پرونده تشکیل شده است که امیدواریم بتوانیم آنها را نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت کنیم.

درباره این مطلب نظر دهید