انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

چهارمین کنگره بین‌المللی فرهنگی جهان ترک آغاز شد

429eef84-8336-4113-b56c-57b752115146-444x333

اویان نیوز:چهارمین کنگره بین‌المللی فرهنگی جهان ترک با شرکت ۱۱۵ آکادمیسین از ۲۴ کشور جهان دیروز در فتحیه از توابع استان موغلای ترکیه آغاز شد.

تم اصلی کنگره امسال که با همکاری موسسه تحقیقاتی فرهنگ مردمی و شهرداری فتحیه برگزار می‌گردد، ترانه‌های فولکلوریک می‌باشد.
دراین کنگره که با برگزاری جشن نوروز در میدان بش‌قازا آغاز و سپس در مرکز فرهنگی شهرداری فتحیه ادامه یافت، ۱۱۵ آکادمیسین از ۲۴ کشور جهان حضور دارند.
دکتر عرفان نصرالدین‌اوغلو رئیس موسسه موسسه تحقیقاتی فرهنگ مردمی طی سخنانی در مراسم گشایش، گفت: با کمی بررسی در تاریخ مشاهده می‌کنیم که فرهنگ ترک سالها پیش از سوی دانشمندان خارجی به جهان معرفی شده است.
نصرالدین‌اوغلو با اشاره به اینکه فرهنگ مردمی یکی از مهمترین شاخه‌های فرهنگ ترک بوده گفت: “نوروز جزوی از فرهنگ ترک است. ولی متاسفانه روزی فرا رسیده که ما فرهنگ خود را فراموش کرده‌ایم. دیگران نوروز را از آن خود دانسته‌اند. چنان تصور کرده‌اند که نوروز تنها به آن جامعه تعلق دارد. در حالیکه نوروز به معنی واقعی، عید ترکهاست.”
اکرم چالیق فرماندار فتحیه نیز با اشاره به اینکه ارزشهای مشترک باید با شعور ملت‌شوندگی مطرح گردد، بر اهمیت انتقال این ارزشها به نسلهای بعدی تاکید کرد.
وی افزود: “ما به ترک بودن خود افتخار می کنیم. ولی ترک بودن به معنی دشمنی با دیگران نیست. همه باید کشور خود را دوست داشته و برای پیشرفت آن تلاش کنند.” بهجت ساعاتجی شهردار فتحیه نیز طی سخنانی گفت: “ترک بودن به معنی انتساب به یک نژاد خاص نیست. بلکه نوعی زندگی با فرهنگ، اصول و ترانه‌های مردمی است. ترک یعنی با اراده بودن، مدیر بودن و حاکم بودن. ترک یعنی اصیل، عادل، فعال و پرکار و کسی که جان خود را در راه وطن فدا می کند.” پس از سخنرانی‌های افتتاحیه، از سوی موسسه تحقیقاتی فرهنگ مردمی جایزه “خدمت به فرهنگ مردمی ترک” به دکتر فدورا ایوانووا عضو هیئت علمی دانشگاه کی‌یف شوچنکو در رشته تورکولوژی اعطا شد.این کنگره که ۹۹ مقاله علمی در آن ارائه خواهد شد، روز ۲۴ مارس به پایان خواهد رسید. مقالات ارائه شده به صورت کتاب نیز منتشر خواهد گردید.

trt فارسی

درباره این مطلب نظر دهید