انتخاب زبان

آخرین اخبار

چین: بازداشت محقق و مدافع حقوق بشر اویغور

ilham_tohti_0

اویان نیوز: پلیس در بعد از ظهر ۱۵ژانویه۲۰۱۴ به منزل ایلهام توحتی، استاد اقتصاد دانشگاه مرکزی ملیتها در پکن، حمله کرده و او را بازداشت کرد.

به گزارش سازمان حقوق بشری فرانت لاین، به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، او به اتهام ‘قانون شکنی’ بازداشت شده است. ایلهام توحتی همواره صراحتا در مورد حقوق اویغور در چین و سیاست رسمی در استان سین کیانگ، سرزمین متعلق به جمعیت مسلمانان تورک اویغور چین صحبت میکرده است.

او پیش از این نیز چندین بار به دلیل حمایت های خود بازداشت شده است.

بنا به گزارش ها در حدود ساعت ۲ بامداد ۱۵ ژانویه ۲۰۱۴، بیش از ۲۰ افسر پلیس از سین کیانگ و پکن، به خانه ایلهام توحتی که همراه با مادر و دو پسر جوانش در آنجا بود یورش بردند. مادر ایلهام توحتی نیز توسط پلیس بازداشت شد و بنا به گزارش ها ساعت ۱۰٫۳۰ شب آزاد گردید.

همسر این مدافع حقوق بشر به خبرنگاران گفت که در زمان حمله هیچ دلیلی برای بازداشت شوهرش عنوان نشده و کامپیوتر و گوشی های تلفن همراه نیز ضبط شدند. اطلاعاتی از محل نگهداری او در دست نیست.

ایلهام توحتی به این دلیل که مردم اویغور تا حد زیادی از توسعه و پیشرفت عقب مانده اند، به طور مکرر سیاست های دولت چین در استان سین کیانگ را مورد انتقاد قرار داده است. او همچنین به صراحت در مورد اقدامات دولت در ایجاد نا آرامی های رخ داده در سال های اخیر در منطقه صحبت کرده است.

او اخیرا وقایع رخ داده بعد از یک حمله در میدان Tiananmen در اکتبر ۲۰۱۳ که در آن یک خودرو به گروهی از مردم در یک پیاده رو شلوغ برخورد کرده و سپس آتش گرفت، را مورد پرسش قرار داده است. در این حادثه دو نفر کشته و ۴۰ نفر مجروح شدند.

سه فرد اویغور سرنشین ماشین که همه در این حادثه کشته شدند، به عنوان شبه نظامیان اسلامی معرفی شدند.

ایلهام توحتی این موضوع را مورد سوال قرار داده و به خبرنگاران بین المللی گفته است که بسیاری از مردم چینی قوم هان برای “بیان سرخوردگی خود از جامعه” دست به اقدامات افراطی میزنند که موجب آسیب رساندن به مردم بی گناه میشود.

ایلهام توحتی به دلیل حمایت های خود از حقوق اویغور مکررا مورد بازجویی قرار گرفته و در پکن بازداشت خانگی شده است.

 فرانت لاین در فوریه سال ۲۰۱۳ گزارش داد که به وی اجازه ترک چین برای شرکت در یک دوره آکامیک یکساله در ایالات متحده آمریکا داده نشده است. وی در زمان برگزاری هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در اکتبر ۲۰۱۲ به شهر خود در سین کیانگ فرستاده شد. وی در سال ۲۰۱۰ گزارش داد که هشت بار با اجازه خروج از کشور وی برای شرکت در کنفرانس های علمی مخالفت شده است.

در سال ۲۰۰۶ ایلهام توحتی وب سایت “اویغور آنلاین” را برای بحث در مورد مسائل اجتماعی مربوط به روابط اویغور و قوم هان راه اندازی کرد.

مقالات این سایت به هر دو زبان چینی و اویغور منتشر میشدند. مقامات چینی ادعا کرده اند که این وب سایت نقش مهمی در تحریک ناآرامی های خشونت آمیز در استان سین کیانگ در سال ۲۰۰۹ که منجر به مرگ ۲۰۰ نفر شد ایفا کرده است.

سپس این سایت تعطیل شد و ایلهام توحتی بارها توسط پلیس که او را به تجزیه طلبی متهم میکرد، مورد بازجویی قرار گرفت. او در حال حاضر وب سایت “اویغور BIZ” را اداره میکند که سرور آن در خارج از کشور قرار دارد و در چین دسترسی به آن مسدود شده است. این وب سایت در روزهای اخیر مورد حمله قرار گرفته و در حال حاضر غیر قابل دسترسی است.

درباره این مطلب نظر دهید