انتخاب زبان

آخرین اخبار

ژاپنی ها به امداد دریاچه اورمیه آمدند

urmu golu 1

اویان نیوز: کارشناسان آژانس همکاری بین المللی ژاپن (جایکا) با حضور در آذربایجان غربی آمادگی خود را برای نجات تالاب بین المللی دریاچه اورمیه اعلام کردند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی طی نشستی صبح دوشنبه با این کارشناسان اظهار داشت: حل مشکلات پارک ملی دریاچه اورمیه در گرو مشارکت عمومی مردم در حوزه آبریز دریاچه و تغییر در رژیم آبیاری و کشاورزی و نیز مدیریت یکپارچه منابع آب در حوزه است.

حسن عباس نژاد ادامه داد: برنامه جامع دریاچه اورمیه و همچنین برنامه مدیریت ریسک خشکسالی آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور تهیه و با توجه به نگاه دولت در اجرای پروژه های نوین شده در حوزه آبریز دریاچه اورمیه تلاشهای لازم برای احیا آن بعمل آمده است.

وی عنوان کرد: مدیریت سیستمی جامع دریاچه اورمیه از اولویت خاصی برخوردار بوده و مهمترین بحث آن مشارکت جوامع محلی دریاچه اورمیه خواهد بود.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی در ادامه با گزارشی از وضعیت دریاچه اورمیه خواستار همکاری تمامی نهادهای ملی و بین المللی در زمینه احیای این زیست بوم شد.

در ادامه این نشست با حضور کارشناسان آژانس همکاری بین المللی ژاپن مسائل مربوط به احیای دریاچه اورمیه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مشکلات حادث شده در دریاچه اورمیه، علل آن و پیشنهادات اجرایی ارگانهای ذیربط مورد بررسی شد.

همچنین آژانس همکاری های بین المللی ژاپن آمادگی خود را در ارائه راه حل مشکلات دریاچه اورمیه اعلام کرد.

در سال آبی ۹۲-۹۱ میزان آب ورودی به دریاچه اورمیه از طریق رودخانه های حوزه آبخیز ۲٫۱ میلیارد متر مکعب وارد شد که نسبت سال آبی قبلی با کاهش ۶۰۰ میلیون متر مکعبی مواجه است.

در حال حاضر تنها ۱۵ درصد از مساحت دومین دریاچه شور جهان(دریاچه اورمیه) باقی مانده است.

درباره این مطلب نظر دهید