انتخاب زبان

دانش و فن آوری

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

کارشناسان: تا 18 ماهگی تنها زبان مادری را به کودکتان بیاموزید

kudekan ve zebane maderi

اویان نیوز: یک کارشناس گفتاردرمانی گفت: خانواده‌ها باید تا ۱۸ ماهگی تنها زبان مادری را به کودکان آموزش دهند.

به گزارش اویان نیوز، فائزه حمدی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا، اظهار کرد: کودک دارای رشد طبیعی گفتار و زبان، در ۱۲ ماهگی باید توانایی گفتن ۲ یا ۳ کلمه، در ۱۸ ماهگی ۳۰ تا ۵۰ کلمه و در ۲۴ ماهگی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه را داشته و قادر به بازگو کردن باشد.

وی افزود: کودکانی که این توانایی‌ها را در زمان‌های معین ندارند، باید توسط یک آسیب‌شناس گفتار و زبان مورد ارزیابی و در صورت نیاز مورد درمان قرار گیرند. تأخیر در رشد گفتار و زبان از شایع‌ترین اختلالات به شمار می‌رود.

حمدی تصریح کرد: این اختلال شایع، ناشی ازعقب‌ماندگی ذهنی، بیش‌فعالی، درخودماندگی، فلج مغزی و یا علل محیطی است.

به گفته ی وی، با توجه به اینکه چند زبانگی (بیشتر دوزبانگی) در کشور یکی از فاکتورها در تأخیر رشد گفتار و زبان است، توصیه می‌شود تا ۱۸ ماهگی با کودک تنها به زبان مادری صحبت شود؛ زیرا پس ‌از این زمان، با ایجاد مسیرهایی در مغز و اعصاب، امکان آموزش زبان دوم فراهم می‌شود.

این کارشناس گفتاردرمانی خاطرنشان کرد: ۳۶ ماهگی بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم و سوم است. مغز کودکان دوزبانه کارآزموده‌تر از مغز کودکان تک‌زبانه است؛ در واقع کودکی که قبل از رسیدن به سن بلوغ، دو زبان را یاد می‌گیرد، همیشه راحت‌تر می‌تواند زبان دیگری را هم بیاموزد. در حقیقت مغز کودکان بسیار انعطاف‌پذیر است.

درباره این مطلب نظر دهید