انتخاب زبان

آخرین اخبار

کارشناس روس:سپاه پاسداران امپراتور اقتصادی است

اویان نیوز : سپاه بهترین بخش های اقتصاد ایران را دارد. سپاه تنها به طور رسمی فعالیت ۱۲۸ شرکت عمده ، بنیاد ، سازمان ، کارخانه و شرکت های سهامی را در اختیار دارد. این شرکت ها شامل ” خاتم النبیاء ” ، شرکت هلدینگ ” گروه بهمن ” ، شرکت ساخت و ساز ملی ، سازمان صنعت دفاعی ، بانکهای ” سپه ” ، ” صادرات ” ، ریاست رسمی ” مرسدس بنز” در ایران ، شرکت های هواپیمایی ” پیام ایر” ، شرکت ” صنایع الکترونیک ایران” است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین قراردادهای و توافق های سودمندی نیز دریافت کرده است به طور مثال برای کار بر روی بخش های مهم اکتشاف گاز ” پارس جنوبی” و ساخت خط لوله . سپاه ساخت موشک و زمینه های اتمی ایران را سرپرستی و هدایت می کند.
***
سپاه پاسداران جمهوری اسلامی : همه چیز برای فروش
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آنها خواست بخشی از دارایی های خود را با هدف حمایت از اقتصاد کشور در اختیار دولت قرار دهند. ولادیمیر ساژین این مطلب را مورد نقد و بررسی قرار می دهد.
این ابتکار رئیس جمهور ایران گویای مسائل بسیاریست. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز سازمان قوی نظامی ، سیاسی ، ایدئولوژیکی و اقتصادی بوده و می توان گفت که درواقع ستون فقرات جمهوری اسلامی است. کار سپاه از تاسیس آن در سال ۱۹۷۹ شروع شد. از دسته های پراکنده و نامنظم مدافعان انقلاب اسلامی ، این سازمان به بازیگر قدرتمندی در تمامی زمینه های حیاتی کشور تبدیل شد.
یلنا دونایوا ، محقق ارشد انسیتوی خاور شناسی در اینباره می گوید :
پرش ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از انتخاب محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ یعنی عضو سابق سپاه پاسداران به عنوان رئیس جمهور ایران اتفاق افتاد. از آن لحظه سپاه پاسداران خیلی سریع قدرت های سیاسی و اقتصادی خود را بدست آورد. اعضای آن به طور فعال در پست های کلیدی سیستم های دولتی قرار گرفتند. پس از انتخاب دوباره احمدی نژاد در انتخابات ژوئن سال ۲۰۰۹ پایه های دولت او دوباره بردوش افرادی قرار گرفت که ارتباط مستقیمی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشتند. از ۲۱ وزیر در دولت احمدی نژاد ، ۱۴ نفر افسران سابق سپاه بودند. سپاهیان سابق کشور ۸۰ نماینده از ۲۹۰ عضو مجلس شورای اسلامی را تشکیل دادند.
برخی از کارشناسان این روند را ” کودتای خزنده ” می نامند که استادانه توسط احمدی نژاد فکر و اجرا شده است. سپاه بهترین بخش های اقتصاد ایران را دارد. امروز به عقیده کارشناسان ایرانی و خارجی ، سپاه پاسداران امپراتور اقتصادی است. سپاه تنها به طور رسمی فعالیت ۱۲۸ شرکت عمده ، بنیاد ، سازمان ، کارخانه و شرکت های سهامی را در اختیار دارد. این شرکت ها شامل ” خاتم النبیاء ” ، شرکت هلدینگ ” گروه بهمن ” ، شرکت ساخت و ساز ملی ، سازمان صنعت دفاعی ، بانکهای ” سپه ” ، ” صادرات ” ، ریاست رسمی ” مرسدس بنز” در ایران ، شرکت های هواپیمایی ” پیام ایر” ، شرکت ” صنایع الکترونیک ایران” است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین قراردادهای و توافق های سودمندی نیز دریافت کرده است به طور مثال برای کار بر روی بخش های مهم اکتشاف گاز ” پارس جنوبی” و ساخت خط لوله . سپاه ساخت موشک و زمینه های اتمی ایران را سرپرستی و هدایت می کند.
تصور می شود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار شرکت های ایرانی در خارج از کشور نیز کار می کند. از جمله شرکت ثبت شده ” المکاسیب” در دوبی و همچنین برخی از شرکت ها یی که در اختیار ” حزب الله ” لبنان قرار دارد. پایه های مالی مهم سپاه بنیادهای مختلف می باشند. در وهله اول ، بنیاد مستضعفین که دارایی های خانوادگی رژیم شاهنشاهی سرنگون شده ایران در آن قرار دارد. همانطور که گفته می شود کلینیک های پزشکی ، صادرات فرش و بخش اعظم صادرات نفت تحت نظر آنهاست.
سرمایه های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از پرداخت مالیات ۲۱٫۵ میلیارد دلار در سال تخمین زده می شود. اما چرا مبتکر ایجاد ” امپراتوری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ” و سپاهی سابق رئیس جمهور احمدی نژاد تصمیم گرفته است چنین غول سیاسی و اقتصادی را به حراج بگذارد؟ البته که نه. مسئله ساده تر از این است : پول های خزانه کم و کم تر می شوند. تحریم های بین المللی در پاسخ به برنامه های هسته ای تهران اقتصاد ایران را تحت فشار گذاشته اند. طی ماه ها اخیر به خاطر تحریم ها ایران تا ۵۰ درصد از صادرات نفت خود را از دست داده است. در نتیجه ریال سقوط کرد و اقتصاد ایران رو به افول گذاشت.
رئیس جمهور احمدی نژاد راه حلی یافت: سپاه پاسداران را خصوصی سازد! تهران تایمز از قول احمدی نژاد می نویسد : ” متاسفانه در کشور گروهی از مردم هستند که تنها به خود می اندیشند. ۳۰۰ نفر هستند که ۶۰ درصد از ثروت ایران را در اختیار دارند. آنها این پول ها را در جیب های خود گذاشته اند و نمی خواهند به کسی بدهند. ” در واقع قابل فهم نیست که این ۳۰۰ نفر چه کسانی هستند : آیا آنها سپاهیانی هستند که از سپاه پاسداران تغذیه می شوند و یا میلیاردر هایی هستند که می توانند برخی از دارایی های سپاه پاسداران را بخرند و خودشان سیستم مالی کشور را نجات بخشند.
در هر صورت در خواست خصوصی سازی دارایی های سپاه گامی لازم و ضروری است. اما آیا این گام آنها را از سقوط دور می سازد؟ برای آنکه سخنی در خصوص برداشتن تحریم ها به گوش نمی رسد. بعد از چند ماه اوضاع می تواند دگرگون شود ، آنوقت چه چیز به فروش می رسد؟ بدون شک بهترین واریانت کمک به اقتصاد ایران ، برداشتن تحریم ها و ادغام کامل ایران در اقتصاد بین المللی است. اکنون به طور تئوریک زمان دستیابی به سازش به خاطر این دلیل کاملا مطلوب است. آیا این گام در مذاکرات پیش رو بین ایران و داوران آن مورد استفاده قرار می گیرد ، این مسئله دیگری است.

صدای روسیه

درباره این مطلب نظر دهید