انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

کاهش سالانه 30 تا 40 سانتی‌متری ارتفاع آب دریاچه اورمیه

0,,16442032_403,00

اویان نیوز: معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از کاهش سالانه ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری ارتفاع آب دریاچه اورمیه خبر داد.

به گزارش اویان نیوز، افشین امیرپوردیلمی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: با توجه به بحران دریاچه اورمیه و تبعات ناشی از خشکی دریاچه اورمیه باید در بخش‌های مختلف مصرف آب صرفه‌جویی شود.

وی بر استفاده از سیستم آبیاری نوین در اراضی کشاروزی استان تاکید کرد و افزود: کشت محصولات کم‌آب و استفاده از سیستم آبیاری نوین تاثیر قابل توجهی در کاهش میزان مصرف آب در بخش کشاورزی دارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از کاهش حجم آب دریاچه اورمیه خبر داد و تصریح کرد: کاهش حجم آب دریاچه اورمیه از ۱۸ سال گذشته آغازشده است و این روند همچنان ادامه دارد.

این مسئول با بیان اینکه هر سال ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر از ارتفاع آب دریاچه اورمیه کاسته می‌شود، خاطرنشان کرد: هم اکنون وضعیت دریاچه اورمیه مناسب نبوده و در وضعیت نامطلوبی قرار دارد.

دیلمی با بیان اینکه بهبود وضعیت دریاچه اورمیه با مصرف اصولی آب و صرفه‌جویی در مصرف آب امکان‌پذیر خواهد بود، مصرف بی‌رویه به ویژه در بخش کشاورزی و خشکسالی‌های اخیر را در خشک شدن دریاچه اورمیه مقصر عنوان کرد.

وی به انتقال آب از سد سیلوه و وان ترکیه اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود سال آینده با اتمام عملیات اجرایی در سد سیلوه شاهد انتقال آب از این سد به دریاچه اورمیه باشیم که این امر نوید خوبی در احیای دریاچه اورمیه می‌دهد.

 معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی خواستار مشارکت جدی مردم در این زمینه شد و اظهار داشت: احیای دریاچه اورمیه جز با کمک و همیاری مردم به ویژه کشاورزان میسر نخواهد شد.

درباره این مطلب نظر دهید