انتخاب زبان

آخرین اخبار

کتاب "افسانه های مردم آذربایجان" رونمایی شد

000fe815028b01f9484f216a318b8aad

اویان نیوز: کتاب “افسانه های مردم آذربایجان” نوشته نورالدین سالمی با حضور نویسندگان و فعالان ادبی استان اردبیل در محل حوزه هنری اردبیل رونمایی شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، مسئول کارگاه داستان حوزه هنری اردبیل شامگاه دوشنبه در این مراسم تاکید کرد: رونمایی از کتب منتشر شده نویسندگان اردبیلی در قالب جشن تولد یک کتاب اجرا می شود.

رضا کاظمی با بیان اینکه نشر یک کتاب به معنای تولد یک رخداد فرهنگی است، اضافه کرد: رونمایی با حضور فعالان ادبی می تواند در شناسایی و همچنین معرفی یک کتاب تاثیر گذار باشد.

وی با اشاره به پرداخت کتاب “افسانه های مردم آذربایجان” به موضوعات فولکولور، تاکید کرد: برای شناخت ادبیات سایر ملل ضروری است در ابتدا ادبیات بومی شناخته شود.

کاظمی غنای فرهنگ بومی و عامیانه منطقه آذربایجان را فرصتی برای ورود نویسندگان جوان در خلق آثار فاخر عنوان کرد و افزود: هر فرهنگی اگر خود را به نگارش درآورد در سطح جهانی نیز شناخته خواهد شد.

به گفته مسئول کارگاه داستان حوزه هنری اردبیل مجموعه جشنهای تولد یک کتاب در برنامه آینده خود آثار یعثوب محسنی شامل مجموعه داستان “این یا آن” و دو داستان بلند “آتا و آنا” را معرفی خواهد کرد.

خلاقیت ممتاز فولکلور آذربایجان

در این مراسم نویسنده و محقق اردبیلی با بیان اینکه فولکلور آذربایجان زمینه های خلاقانه برای تولید اثر را ایجاد کرده است، تصریح کرد: مهمترین خصیصه فولکلور آذربایجان خلاقیت ممتاز آن است.

عمار احمدی تاکید کرد: فولکلور به معنای باور عامیانه مجموعه افکار و حالات عموم مردم یک منطقه است و به همین دلیل ظرفیت قابل توجهی برای نویسندگان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه آثار شاخصی در فولکلور آذربایجان در استان منتشر شده است، اضافه کرد: با این وجود این مهم همچنان نیازمند مطالعه است.

احمدی معتقد است فولکلور شناس باید در ارتباط مداوم با مردم بوده و از دل روابط اجتماعی باورهای عمومی را استخراج و ثبت و ضبط کند.

نویسنده کتاب “اوخشامالار” تاکید کرد: فولکلور آذربایجان قدمتی پیش از ورود اسلام به این منطقه داشته و در “سایا شعر لر”، مکتب” قاچاقلار” و “بایاتی لر” قدمت و غنای آن مشاهده می شود.

وی در خصوص کتاب” افسانه های مردم آذربایجان” اضافه کرد: این کتاب در گروه منظومه های مردمی است که به صورت سینه به سینه به نسلهای بعدی منتقل می شود.

احمدی تاکید کرد: منظومه های آذربایجان در سه گروه حماسی، عشقی و مردمی تقسیم بندی می شود.

ضرورت نگارش افسانه به زبان بومی

همچنین یکی دیگر از نویسندگان اردبیلی در خصوص مولفه های نگارش افسانه های بومی تاکید کرد: قصه ها امکانات هستی شناسانه دارند و به همین دلیل می توان از ظرفیت آن برای تربیت نسل جوان به ویژه کودکان استفاده کرد.

صالح عطایی با تاکید بر گسستگی انسان امروز از فرهنگ بومی و اصیل ادامه داد: زندگی ماشینی موجب شده است کودکان امروز شناخت زیادی از فرهنگ منطقه خود نداشته باشند.

وی با بیان اینکه در برخی کشورها توجه ویژه ای به معرفی ارزشهای بومی و فرهنگ عامیانه در قالب کتاب، فیلم و کارتون شده است، تصریح کرد: این خلا در فرهنگ بومی منطقه آذربایجان به وضوح دیده می شود.

عطایی معقتد است حتی زبان ارزش زیبا شناسی خود را از دست داده و بسیاری از آثار ادبی تورکی آذربایجانی به زبان فارسی منتشر می شود.

وی خواستار توجه نویسندگان به این مهم شد و افزود: ترجمه تنها خوانشی از متن است و برای حفظ یک فرهنگ باید آثار ادبی به زبان بومی منتشر شود.

درباره این مطلب نظر دهید