انتخاب زبان

آخرین اخبار

کشف بزرگترین تونل کشف شده ی تاریخ نقده در زیر تپه "قالاباشی"

20_(2)_207680

اویان نیوز: پلیس نقده از کشف تونلی ۲۸ متری خبر داد که تا زیر تپه قالاباشی و به سمت موزه میراث فرهنگی این شهر توسط سودجویان در حال حفر شدن بود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از سولدوز خبر، مأموران نیروی انتظامی نقده از کشف تونلی عمیق و بزرگ در زیر خیابان پیروزی (قالاباشی) نقده خبر دادند که ابتدای در داخل حیاط یک منزل مسکونی واقع شده است.

پلیس می گوید این بزرگترین تونل کشف شده در طول تاریخ نقده است که برای بدست آوردن اشیاء احتمالی در زیر تپه پر رمز و راز “قالاباشی” حفر شده است.

 سرهنگ پورعلی در گفتگو با خبرنگاران با تأیید کشف این تونل، گفت: بررسی های اولیه نشان میدهد که ارتفاع این تونل در مجموع ۱۶ متر و طول آن به ۱۲ متر می رسد و قطر دهانه آن نیز بیش از ۵ متر برآورد شده است.

فرمانده انتظامی نقده با بیان اینکه تا این لحظه یک نفر دستگیر شده است، اظهار کرد: سایر متهمان به استانهای مجاور متواری شده اند.

پورعلی افزود: پس از فوت صاحبخانه، پسران وی اقدام به حفاری عمیق و غیر مجاز می کنند که در نهایت نیروی انتظامی از طریق گزارشات مردمی پی به ماجرا می برد.

وی در خصوص امکانات بکار رفته در حفر تونل تصریح کرد: بالابر اتوماتیک، سیستم تهویه، برق رسانی و لوله های تخلیه آب از جمله وسایل بکار رفته در حفر این گودال بزرگ است.

پورعلی با بیان اینکه مسیر حفر تونل به طرف موزه میراث فرهنگی بوده است، گفت: به نظر می رسد حفاران بر اساس نقشه گنجی که در دست داشتند اقدام به حفاری کرده اند.

فرمانده انتظامی نقده با بیان اینکه حفر این تونل بزرگ حداقل شش ماه زمان برده است، اظهار کرد: طبق اعترافات اولیه متهم، برابر نقشه ای که در اختیار این گروه بوده، شیء باستانی احتمالی در ۲ یا ۳ متری محل حفاری قرار دارد اما پلیس سعی دارد بفهمد که حفاران در این مدت شیء با ارزشی از تونل کشف و خارج کرده اند یا نه.

یکی از همسایگان ساختمانی که تونل در آن حفر شده به خبرنگار سولدوز خبر گفت: مدتی بود که لرزشهای خفیفی را احساس میکردیم .

با توجه به عمق این تونل، از دو کوهنورد حرفه ای درخواست شد تا ضمن ورود به تونل به بررسی و فیلمبرداری از آن بپردازند.

احسان رحیمی یکی از دو کوهنوردی که وارد این تونل شد در گفتگوی تلفنی با خبرنگار ما درباره مشاهدات خود از داخل تونل گفت: تونل بسیار حرفه ای و مجهز حفر شده بطوریکه در سراسر مسیر سیستم تهویه و برق رسانی و همچنین سیستم تخلیه آب بکار رفته است.

وی در ادامه افزود: خاکستر، سفال های شکسته و استخوان انسان در قسمتهایی از تونل قابل مشاهده بود و در نهایت انتهای تونل به خاطر جلوگیری از ریزش احتمالی با بتون محکم شده بود.

20_(1)_207679 20_(2)_207680 20_(3)_207681 20_(6)_207682

درباره این مطلب نظر دهید