انتخاب زبان

دانش و فن آوری

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

کشف بزرگترین دره جهان در قطب جنوب

7166013366_2cfbc243fe_o_1024

اویان نیوز: دانشمندان دریافته‌اند که بزرگترین دره جهان در زیر لایه‌هایی از برف و یخ در قطب جنوب پنهان شده‌است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ساینس الرت، گروهی از دانشمندان دانشگاه دورهام با تحلیل و تجزیه داده‌های ماهواره‌ای از صفحه یخی که منطقه پرنسس الیزابت در شرق قطب جنوب را پوشانده‌است، موفق به کشف دره‌ای عظیم شدند. اگرچه این دره را نمی‌توان با چشم غیرمسلح دید،‌ نشانه‌های کم‌رنگی از این منطقه قطبی در تصویربرداری‌های ماهواره‌ای قابل ردیابی‌اند. درصورتی که وجود چنین دره‌ای به اثبات برسد، این دره به یکی از بزرگترین کشف‌های زمین‌شناسی جهان تبدیل خواهد‌شد.

به گفته استوارت ژامیسون از محققان دانشگاه دورهام، بررسی‌ها از وجود دره‌ای بزرگ و یک دریاچه در زیر صفحه یخی سرزمین پرنسس الیزابت خبر می‌دهند و اینکه چنین دره بزرگی در طول سال‌های متوالی از دید پنهان بوده،‌بسیار جالب توجه‌است.

منطقه‌ای که با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای کشف شده،‌ سیستمی از دره‌ها به وسعت ۱۱۰۰ کیلومتر به عمق یک کیلومتر پایین‌تر از سطح دریا است. علاوه‌ براین منطقه‌ای مجزا به وسعت ۱۴۰ در ۲۰ کیلومتر نیز به عنوان دریاچه‌ای بزرگ و متصل به این دره‌ها شناسایی شده‌است.

یکی از دلایلی که این دره در طول سال‌ها از دید دانشمندان به دور مانده، این است که اطلاعات کمی از ضخامت صفحه یخی که دره را در زیر خود پنهان کرده،‌ در اختیار دانشمندان قرار داشته‌است. به گفته ژامیسون،‌این منطقه وسعتی بیشتر از انگلستان دارد اما هنوز اطلاعات زیادی درباره اینکه در زیر آن چه قرار گرفته‌است،‌در دسترس نیست. در حقیقت،‌بستر قطب جنوب کمتر از سطح مریخ شناسایی شده‌است.

محققان براین‌ باورند این سیستم دره‌ای توسط جریان آب در دورانی که هنوز صفحه یخی وجود نداشته، ایجاد شده‌است. محققان به مطالعه روی این منطقه با استفاده از محاسبات بازتاب امواج صوتی در سرتاسر این سیستم دره‌ای ادامه خواهند داد تا بتوانند وجود یا عدم وجود آن را به اثبات برسانند. درصورت اثبات وجود این دره بزرگ، دانشمندان به درک بهتری از واکنش صفحات یخی نسبت به تغییرات اقلیمی دست خواهند‌یافت.

درباره این مطلب نظر دهید