انتخاب زبان

آخرین اخبار

کلیبر: روستاهایی که نبود امکانات اولیه، به قیمت جان اهالی تمام می شود

keleyber

اختصاصی اویان نیوز: «منتظر می مانیم تا اگر اتومبیلی آمد سوار آن شده و از رودخانه عبور کنیم، اگر هم نیامد همسرم را سوار بر کول خود می کنم تا به آن طرف آب برویم» این جمله کوتاه مرد جوانی است که همراه همسرش در کنار رودخانه ایستاده اند و برای رسیدن به خانه مجبور به عبور از آب سرد آن هستند.

به گزارش اویان نیوز، اهالی روستاهای «قشلاق»، «زردوغان» و «پیرکندی» از توابع شهرستان کلیبر که در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر کلیبر واقع شده اند در کنار مشکلات بهداشتی، آموزشی، آب شرب از نبود پل بر روی شاخه اصلی رودخانه ای که در مسیر منتهی به این روستا در جریان است، رنج می برند.

نبود پل و طغیانهای فصلی رودخانه تردد و ارتباط اهالی این روستاها با بیرون روستا را در اکثر فصول سال غیر ممکن نموده است.

یکی از اهالی روستای قشلاق با اشاره به راه نامناسب و نبود پل به اویان نیوز می گوید: مسیر ارتباطی روستا خاکی و تردد در آن سخت و دشوار است و پس از بارش باران جاده از گل و لای انباشته شده و با سیلاب آب رودخانه عبور از آن تقریبا غیر ممکن می شود و با توجه به اینکه شغل روستاییان دامداری و کشاورزی می باشد خرید و عرضه محصولات به بازار با مشکلات بسیاری همراه است.

ماهرخ زن ۶۷ ساله روستای «زردوغان» نیز با اشاره به مشکلات بهداشتی و نبود پزشک در این روستا به اویان نیوز نقل می کند: در یک روز پاییزی دست راستم شکست. برای مداوا مجبور بودیم تا به شهر کلیبر برویم. اما پس از رسیدن کنار رودخانه به دلیل سیلاب فصلی و تند آب رودخانه عبور از آن غیر ممکن بود. پس از ساعت ها معطلی با یکی از آشنایان در روستای همسایه تماس گرفتیم با تراکتور بیاید تا شاید بتوانیم با آن از رودخانه عبور کنیم و خود را به بیمارستان برسانیم.

یکی از ریش سفیدان روستای «پیرکندی» به وعده‌ی ۳۶ ساله مسئولان اشاره کرده به اویان نیوز می گوید: هر سال چندین بار به دیدار مسئولین می رویم و مشکلات اهالی را برایشان گوشزد می کنیم، ولی هربار وعده های تکراری می دهند که تحقق آن دیگر برایمان تبدیل به رویا شده است. بارها به آنها گفته ایم که اهالی روستا به دلیل نداشتن راه مناسب مجبور به مهاجرت به دیگر روستاها و شهرها شده اند ولی آنها پس از شنیدن این گفته ها به جای اختصاص اعتبار به پل سازی به ما می گویند که از اهالی کمک های مالی جمع آوری کرده و خود اقدام به درست کردن پل بر روی رودخانه کنید.

به گفته ی فعالان محلی، نبود پل مناسب در مسیر این رودخانه جان اهالی را با تهدید مواجه کرده و بدون شک با توسعه ی راه های ارتباطی این روستاها، بسیاری از مشکلات و معضلات اهالی کاهش می یابد.

به گفته ی ایشان، کمبود امکانات اولیه و به طبع آن کیفیت پایین زندگی باعث رشد فزاینده ی مهاجرت در این منطقه شده است.

keleyber (2) keleyber (3) keleyber

 سابقه خبر در اویان نیوز:

اهر: پل ‌سازی مجدد اهالی روستای «ویجنی» پس از ناامیدی از وعده ی مسئولان

درباره این مطلب نظر دهید