انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

وعده ثبت جهانی ساوالان در سه سال آینده

Savalan-2009

اویان نیوز: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قله سبلان در مدت ۳ سال آینده، ثبت جهانی می‌شود.

به گزارش اویان نیوز به  نقل از تسنیم، مسعود سلطانی‌فر در جمع خبرنگاران در مشکین ‌شهر اظهار داشت: مقدمات اولیه ثبت جهانی قله سبلان اردبیل انجام شده که با ثبت این قله به عنوان آثار جهانی تحولی در حوزه گردشگری منطقه به‌وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه سهمیه ثبت جهانی برای هر کشور یک جاذبه تاریخی و فرهنگی محسوب می‌شود، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در مدت ۳ سال آینده قله سرسبز سبلان و دامنه‌های آن ثبت جهانی می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه سبلان (ساوالان) یکی از جاذبه‌های تاریخی بکر و ناب کشورمان است، تصریح کرد:‌ ظرفیت‌های بسیار بالقوه‌ای در این قله وجود دارد که باید از ظرفیت‌ها در راستای توسعه استان استفاده کرد.

مسعود سلطانی‌فر در بازدید از محوطه باستانی «شهریئری» مشکین ‌شهر اظهار داشت:‌ ‌باید این مکان باستانی بطور ویژه ساماندهی و تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه قلعه‌ها و سنگ‌های موجود در این مکان باستانی نشان از قدمت تاریخی و طولانی آن دارد، افزود: باید در حفظ مکان‌ها و آثار باستانی تمام تلاش خود را به‌کار بگیریم تا این سرمایه ملی برای همیشه در تاریخ جاودان باشد

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد:‌ منطقه شهریئری مشکین شهر با تامین اعتبارات ویژه به زودی عملیات حفاظت‌کاری آن انجام شده و خدمات مختلف تفریحی و رفاهی در این منطقه ایجاد می‌شود.

مسعود سلطانی‌فر در بازدید از بقعه شیخ حیدر مشکین شهر نیز از مرمت و ساماندهی این بقعه خبر داد و افزود:‌ این بقعه در مدت زمانی کوتاه ساماندهی و در اختیار گردشگران قرار داده می‌شود.

فعالان آذربایجانی در سال های اخیر با شرکت در مراسم سالیانه ساوالان خواستار ثبت جهانی آن شده بودند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

روستای کندوان و جنگل‌های ارسباران در فهرست نامزدهای ثبت جهانی یونسکو

درباره این مطلب نظر دهید