انتخاب زبان

آخرین اخبار

گردهمایی سالانه دانشجویان آذربایجانی: دانشجویان باید نقش فعال تری در پیشبرد اهداف حرکت ملی آذربایجان ایفا کنند

tehran-1

اختصاصی اویان نیوز : فعالان دانشجویی آذربایجان در آستانه ۱۹ اردیبهشت -روز دانشجو- طی گردهمایی یک روزه در توفارقان (آذرشهر) به تبادل نظر و هم اندیشی پیرامون موضوعات متعدد جنبش دانشجویی و حرکت ملی آذربایجان پرداختند.

اجتماع عظیم فعالان دانشجویی آذربایجان در روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۲ با سخنرانی نمایندگانی از دانشگاه های تبریز، زنجان، اورمیه، آزاد تبریز، تربیت معلم آذربایجان و … ، شعرخوانی، گردش در طبیعت توفارقان، بحث و تبادل نظر پیراموان موضوعات متعدد جنبش دانشجویی و حرکت ملی همراه بود.

در ابتدای این برنامه یکی از دانشجویان از ضرورت برگزاری چنین اردوهایی سخن گفت و تلاش برای پرداختن به موضوعات مهم و ضروری جنبش دانشجویی را یادآوری نمود و افزود: در کنار موضوعات روز از جمله زندانیان سیاسی آذربایجانی، انتخابات، مسئله تروریسم در غرب آذربایجان، اقتصاد ضعیف آذربایجان، بیکاری و مسائل متعدد فرهنگی و اجتماعی؛ راهکارهای لازم جهت پویایی هر چه بیشتر جنبش دانشجویی و انجام رسالت واقعی این جنبش حائز اهمیت بیشتری است.

حقوق زنان و تلاش جهت رفع تبعیض جنسیتی موضوع سخنان یکی دیگر از دانشجویان دختر دانشگاه تربیت معلم آذربایجان بود. وی با ارائه تاریخچه جنبش زنان در دنیا، به حرکات برابری خواهانه در آذربایجان پرداخت و خواستار انسجام بهتر و فعالیت های بیشتر در رابطه با حقوق زنان و برابری انسانی در جنبش دانشجویی آذربایجان گردید.

بدون اصلاح ذهنیت های نادرست، در عمل نیز توان رسیدن به مطالباتمان را نخواهیم داشت. فرید قنبری به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه زنجان با این سخنان، به مسئله ذهنیت و تاثیر آن در عملکرد فعالان و مردم پرداخت و گفت: مادامی که ما در ذهن خویش شهرهایی چون قم، ساوه، همدان و دیگر مناطق مختلف را از محدوده آذربایجان حذف کرده ایم، در عمل نیز نیازی به فعالیت در این مناطق احساس نخواهیم کرد. لذا می بایست طرز نگرش افراد را نسبت به موضوعات تغییر داد. یعنی اگر جامعه نسبت به حقوق مسلم خود تلقی نادرستی داشته باشد و آنها را جز حقوق خود نداند، بالطبع مطالبه آن حقوق را به تاخیر خواهد انداخت.
وی با مقایسه وضعیت دریاچه اورمیه و مسئله سرب و روی زنجان تاکید کرد: همانطور که مسئله خشک شدن دریاچه اورمیه یک مسئله ملی است و تمامی فعالان و مردم را ذهنا و عملا درگیر کرده است، مسئله ای چون سرب و روی در زنجان که باعث بروز بیماریهای بسیار از جمله سرطان در این استان گشته و مرگ تدریجی زنجانیها را رقم زده است نیز باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

سپس متانت پاآهو از دانشجویان دانشگاه تبریز ضمن اشاره به تغییر نام های جغرافیایی و محدودیت در نامگذاریها به زبان ترکی به ارائۀ تعدادی از نام های تاریخی و تطبیق این اسامی با تاریخ و ادبیات آذربایجان پرداخت.

رضا حقی از دانشجویان دانشگاه اورمیه لزوم دقت در مورد انتخابات را یادآوری نمود و افزود: کسانی که از شرایط حاکم بر آذربایجان آگاهی کافی نداشتند با تحریم انتخابات در دور قبلی در برخی مناطق حساس چون غرب آذربایجان، سبب پیروزی افرادی با ادعاهای ارضی و حامیان غیرمستقیم ترور و خشونت در این منطقه شدند. وی با اشاره به تفاوت شرایط انتخابات در شهرهای مختلف نسبت به یکدیگر، بر اهمیت توجه به این مسئله تاکید نمود و گفت: نباید یک حکم کلی برای تمامی شهرها صادر کنیم. با وجودیکه استفاده از فضاهای انتخاباتی جهت ارائه مطالبات ملی در همه مناطق باید مورد توجه قرار گیرد ولی حضور جدی در عرصه انتخابات در برخی شهرها از جمله مناطق غرب و جنوب غربی آذربایجان امری ضروری است.

یکی دیگر از دانشجویان با تشریح شخصیت، حیات و خدمات بسیار ارزنده پروفسور محمدتقی زهتابی در بسترسازی تفکر ملی در آذربایجان، وی را شخصیتی بی بدیل توصیف نمود و گفت: با وجودی که وی در چندین رشته تخصص بسیار بالایی داشت و می توانست در بهترین دانشگاه های دنیا به ارائه کارهای علمی بپردازد، ولی با شناخت ضرورت ها تلاش نمود در جهت رفع کمبودها گام بردارد. وی نامگذاری سال ۱۳۹۲ به نام پروفسور زهتابی را بهانه ای مفید جهت بهره مندی هر چه بیشتر از تفکر وی در شناخت ضرورتهای ملت آذربایجان و تلاش جهت رفع نیازها دانست.

سپس میلاد رسولی با پرداختن به مسئله تروریسم و ادعاهای ارضی برخی مهاجران در غرب آذربایجان، این امر را ناشی از عدم آگاهی آذربایجانیها دانست و ادامه داد: مسئله ترور موضوع بسیار جدی در غرب آذربایجان است که اگر امروز نجنبیم، فردا بسیار دیر است و حسرت هیچ دردی را دوا نخواهد کرد. وی آگاه سازی عمومی مردم نسبت به این موضوع، تلاش های فعالان جهت اقدامات جدی تر در این عرصه و مقابله با هر گونه تفکر نشات گرفته از خشونت و ترور و طرح این موضوع در عرصه های بین المللی را از اقدامات ضروری جهت حراست از غرب آذربایجان دانست. وی تلاش ها و فعالیت های دانشجویان در این عرصه را مهم توصیف نمود و وحدت بیشتر همه دانشجویان در موضوعات کلان ملی را لازم دانست.
رسولی همچنین با برشمردن مفاد قانون اساسی در رابطه با حقوق شهروندی خاطر نشان کرد: حق تحصیل به زبان مادری، رسمیت زبان ترکی، حق دفاع از محیط زیست، حق برگزاری اجتماعات و راهپیمایی ها برای بیان خواسته ها، حق تعیین سرنوشت و دیگر مطالبات ملت آذربایجان، همگی قانونی و در چارچوب منشور حقوق بشر هستند و باید با صدای بلند آنها را مطرح کنیم و هیچ ابایی از طرح خواسته های خویش نداشته باشیم. آنانی که به صورت غیرقانونی با فعالان برخورد می کنند و آنان را زندانی، محروم یا محدود می کنند و یا آنانی که با بایکوت کامل واقعیات آذربایجان و حرکت ملی به این گونه نقض صریح قانون اساسی و حقوق بشر کمک می کنند باید از اقدامات خویش بترسند نه آنانی که خواستار حقوق مسلم خویش هستند.

داود خداکرمی از دانشجویان زنجانی ضمن صحبت هایی با ارائه چندین تصویر از نحوه تعامل مردم زنجان با هویت خویش و مسائل اجتماعی و فرهنگی مختلف، به طرح این پرسش پرداخت که اینک زنجان کدام یک از این تصاویر تشریح شده است؟ وی سپس به اهمیت شناخت دقیق حرکت، هدف گذاری و بهره مندی حداکثری از فضاهای موجود جهت بیداری عمومی و لزوم تقویت اندیشه و تفکر در حرکت ملی اشاره کرد و گفت: امروز حتی از شهری چون زنجان شناخت دقیق و درستی نداریم، لذا نمی توانیم اقدامات ثمربخشی نیز انجام دهیم. در حالی که افرادی که ابزار قدرتمندی چون رسانه های متعدد را در دست دارند مسائل مختلف و واقعیات را مطابق سیاستهای خویش به همگان معرفی می کنند و هر آنچه را که می خواهند تبلیغ، تحریف یا تحریم می کنند و ذهنیت مردم نیز بر اساس دیده ها و شنیده هایشان از طریق این رسانه ها شکل می گیرد.
وی این عدم شناخت را در عدم ارتباط مؤثر به ویژه در جنبش دانشجویی و نیز عدم وجود رسانه های مختلف در عرصه حرکت ملی دانست و گفت: اگر امروز با وجود فشارهای مضاعف بر حرکت د انشجویی، فعالیت های جدی دانشجویان را شاهد هستیم، نشان دهنده جنبش بودن این حرکت است و اینک همین جنبش باید بتواند آغازگر تفکرات جدید در حرکت باشد.
خداکرمی با اشاره به برخی وقایع گذشته چون زلزله قاراداغ گفت: زلزله زمانی روی داد که واقعیت های موجود در آنجا به درستی به همگان انتقال یافت و دیدیم که بعد از آگاهی درست از واقعیت ها، ملت فراتر از فعالان در عرصه کمک رسانی گام برداشت. این موضوع می تواند به موارد دیگر نیز تعمیم یابد و همه فعالان خود می توانند تریبونی جهت رساندن واقعیات امروز آذربایجان باشند. وی نقش اساسی و قدرت رسانه ها را یادآوری نمود و گفت: ما نیز باید به این مهم توجه کنیم و از اندک فضاهای موجود نهایت بهره را ببریم مثلا همه مساجد، همه کلاس های فرهنگسراها و تمامی اماکن عمومی که در اطرافمان می بینیم، ابزارهایی جهت نشر فرهنگ و مطالبات ملت و انعکاس واقعیات آذربایجان و تلاش جهت تقویت تفکر ملی و زدودن شخصی نگری ها هستند و در این راستا جنبش دانشجویی باید پیشگام و آغازگر باشد.

«فلاکت ایستر کی آستیرا آسا/ بویو گؤرونه نین باشیندان باسا/ قارا گون، آغ گونو دؤنده رر یاسا/ هر قارا، بیر آغین فاجعه سی دیر…» روزبه سعادتی از دانشجویان دانشگاه تبریز با این اشعار، به فجایعی که با بی توجهی به مفهوم دقیق برخی از اصطلاحات رایج در ادبیات امروز فعالان حرکت ملی روی خواهد داد، اشاره کرد و افزود: چندین مفهوم است که تفسیر غلط از آنها برای دانشجویان چون سم، مضر و مهلک است. وی سپس به بیان این مفاهیم پرداخت: «عقلانیت» مفهومی است که خیلی ها امروز با توسل به آن سعی در توجیه کارهای خویش و البته توجیه عدم فعالیت خویش هستند. این واژه در حرکت ملی از سوی برخی و به شیوه قیم مآبانه استعمال می شود. حال آنکه قرائتها و تعاریف متفاوتی از عقلانیت و شیوه عمل عقلانی وجود دارد، چرا که همه ما از دریچه های متفاوتی به مسائل می نگریم و طبیعتا شیوه های کنش متفاوتی را برخواهیم گزید. قرائتی روشنفکر مآبانه از مفهوم عقلانیت در جنبش دانشجویی می تواند این جنبش را از درون تهی کرده، از آن سلب شخصیت نموده و آن را به حد یک تیپ روشنفکری تقلیل دهد. آفتی که تقریبا همه ی جریانهای روشنفکری ایران معاصر را تحت تاثیر قرار داده است.
وی «استقلال» جنبش دانشجویی را دیگر مفهومی دانست که دانشجویان باید به آن دقت کنند و به توضیح آن پرداخت: مستقل بودن به معنای عدم ارتباط جنبش دانشجویی با یکدیگر و با فعالان شهری نیست بلکه منظور استقلال از منابع قدرت حاکم و استقلال در تصمیم گیری هاست. خیلی ها از استقلال جنبش دانشجویی به غلط انزوای دانشجو و دانشگاه را تعبیر می کنند که این به عزلت و نهایتا نابودی فعالیت دانشجویی در دانشگاه ها منجر می شود.
«عینیت» دیگر مفهومی بود که سعادتی به تشریح آن پرداخت: یکی دیگر از آسیب های جنبش دانشجویی سیر فعالین این جنبش در فضاها و مباحث انتزاعی ست. بدون شک این ذهنیت ماست که عمل ما را شکل می دهد ولی نبایست این را نیز از نظر دور داشت که هرگونه تغییر در ذهنیت می بایست در بستری از عمل شکل گیرد. در سال های اخیر این فضاهای انتزاعی باعث شده که جنبش دانشجویی از اصلی ترین رسالت خود یعنی نقد قدرت غافل شود و به نظر می رسد اگر پویایی لازم به جنبش دانشجویی بازنگردد، کارکرد خود را ازدست خواهد داد.

در ادامه دانشجوی قشقایی دانشگاه تبریز با تاکید بر وحدت همه دانشجویان ترک در دانشگاه ها، آذربایجان را امید قشقایی ها دانست و گفت: ما همه باهم هستیم و درد همه ما یکی است. واقعیتهای ملت قشقایی پنهان مانده و هیچ کس نمی داند که استان فارس، بیش از آنکه فارس باشد ترک است. ترکانی چون همه آذربایجانی ها و البته مظلوم تر از آنها. همه فرهنگ و هویت ما را به نام فارس و شیراز مصادره می کنند و کسی نمی داند که به عنوان مثال لباس سنتی شیراز، بخشی از هویت ملت قشقایی است که چنین تحریف می شود.

در ادامه یکی از دانشجویان به نمایندگی از سوی دانشجویان توفارقانی (آذرشهری)، به معرفی این منطقه پرداخت و شخصیت، زندگی و خدمات «آشیق عباس توفارقانلی» را تشریح نمود.

دانشجویان در انتهای مراسم با حضور بر مزار آشیق عباس توفارقانلی یاد وی را گرامی داشتند.

گفتنی است که ۱۹ اریبهشت از سوی دانشجویان آذربایجانی به عنوان روز دانشجو انتخاب گشته و همه ساله گردهمایی سالانه دانشجویان آذربایجانی در فصل بهار نزدیک روز دانشجو جهت تبادل آرا و نظرات برگزار می گردد. دانشجویان دانشگاه های تهران و حومه نیز به دلیل بعد مسافت، جداگانه طی مراسمی مشابه در تهران گرد هم می آیند.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید