انتخاب زبان

آخرین اخبار

گروه هفت بر سر تحریم جدید علیه روسیه به توافق رسید

0,,17593155_403,00

اویان نیوز: هفت قدرت اقتصادی جهان با توجه به ادامه بحران اوکراین برای اعمال سریع تحریم‌هایی جدید علیه روسیه به توافق رسیدند. در بیانیه این گروه آمده است که روسیه هنوز فرصت دارد تا برای حل دیپلماتیک بحران تلاش کند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، هفت قدرت اقتصادی جهان (گروه ۷) بر سر اعمال هر چه سریع‌تر تحریم‌های جدید علیه روسیه به دلیل رویکرد این کشور نسبت به اوکراین به توافق رسیدند. در بیانیه‌ای که این گروه در روز شنبه (۲۶ آوریل/ ۶ اردیبهشت) صادر کرد آمده است، دولت مسکو باید به دلیل این که در تنش‌زدایی اوکراین مشارکت نکرده و با این کار توافق ژنو در جهت راه حل صلح‌آمیز بحران این کشور را نقض کرده تنبیه شود. (بیشتر بخوانید: سهام روسیه غیر قابل سرمایه‌گذاری اعلام شد)

در بیانیه این گروه که شامل آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، کانادا، ایتالیا و ژاپن می‌شود آمده که اعضای گروه بر سر تحریم‌های هدفمند فوری علیه روسیه به توافق رسیدند تا بهایی که روسیه باید به دلیل رویکرد خود بپردازد بالا برود.

گروه هفت روشن نساخت که دقیقا این تحریم‌ها شامل کدام بخش‌ها خواهد شد، تنها اعلام کرد که تمامی حیطه‌های اقتصادی روسیه مشمول تحریم‌ها خواهند بود. این گروه در عین حال تأکید کرد که در راه حل دیپلماتیک برای بحران پدیدآمده در اوکراین همچنان باز است و روسیه نیز می‌تواند در آن شرکت کند.

یکی از مقام‌های دولت آمریکا گفت، ایالات متحده می‌تواند روز دوشنبه (۲۸ آوریل/ ۸ اردیبهشت) تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال کند. به گفته او، هر کدام از اعضای گروه هفت می‌توانند خود تصمیم بگیرند، چه تحریم‌هایی علیه روسیه وضع خواهند کرد. اقدامات تنبیهی به‌اجبار نباید شبیه به‌هم، بلکه باید هماهنگ باشد.

‌آمریکا به دنبال همیاری اروپا

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به دلیل ادامه بحران اوکراین اصرار بر تحریم‌های شدید اقتصادی علیه روسیه دارد. او روز جمعه (۲۷ آوریل) در همین رابطه با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و ماتئو رنسی، نخست‌وزیر ایتالیا تلفنی گفت‌وگو کرد. مرکل تنها تهدید کرد که در صورت ادامه بحران مقررات جاری ممنوعیت سفر و انسداد دارایی‌ها علیه روسیه گسترش می‌یابد.

آمریکا می‌تواند به تنهایی روسیه را تحریم کند، با این همه در جست‌وجوی همیاری اتحادیه اروپا در این زمینه است. اتحادیه اروپا روسیه را تهدید کرد، در صورت حمله نظامی به شرق اوکراین علیه مسکو تحریم‌های اقتصادی وضع خواهد کرد. اتحادیه اروپا در زمینه انرژی به روسیه وابسته است. یک‌سوم نیازهای گازی کشورهای عضو این اتحادیه از روسیه تأمین می‌شود. دولت روسیه تهدید کرده، شرکت‌های خارجی مشارکت‌کننده در تحریم این کشور را اخراج خواهد کرد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روسیه را متهم کرده که در طول ۲۴ ساعت گذشته بارها حریم هوایی اوکراین را نقض کرده است. سخنگوی پنتاگون، دولت مسکو را فراخواند تا سریعا قدم‌هایی برای کاهش تنش در منطقه بردارد. چاک هیگل، ‌وزیر دفاع آمریکا پیش از این تحرکات نظامی ارتش روسیه در مرزهای اوکراین را به عنوان تحریکی خطرناک ارزیابی و از آن انتقاد کرده بود.

درباره این مطلب نظر دهید