انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

گزارشی از آثار تاریخی آذربایجان در محوطه اداره میراث فرهنگی مراغه

2

اختصاصی اویان نیوز: در حال حاضر بسیاری از آثار تاریخی آذربایجان با قدمت چند صد ساله به صورت غیر استاندارد در محوطه اداره میراث فرهنگی شهرستان مراغه نگهداری می شود.

به گزارش اویان نیوز، این آثار که عمدتاً متعلق به دوران امپراتوری سلجوقی و ایلخانیان می باشد سالهاست که در محوطه این اداره به صورت پراکنده و رو باز رها شده است.

آثار باستانی همچون شناسنامه، نشانگر هویت تاریخی و ملی می باشد که فقدان آنها غیرقابل جبران است. حفظ، احیاء و مرمت در حال حاضر بالاترین وظیفه مسئولان مرتبط با آثار باستانی  و اشیاء بجا مانده از گذشته است. اهمیت حفاظت و مراقبت از آثار، قابل چشم‌پوشی و کتمان نیست و کار نمایش و عرضه آنها در موزه‌ها و سایت‌های باستانشناسی بدون انجام این امر مقدور نیست. اصولاً باید برای همچنین آثاری موزه‌‌هایی به صورت استاندارد ترتیب داده شود و آثار در آنجا نگهداری شود. با وجود این نه تنها چنین موزه‌هایی برای آثار تاریخی آذربایجان ساخته نشده بلکه بسیاری از آثار تاریخی به حال خود رها شده اند که از جمله می توان به آثار تاریخی موجود در محوطه اداره میراث فرهنگی مراغه اشاره کرد.

کلیسای هوانس هم در محوطه این اداره قرار دارد که تقریبا در حال تخریب کامل می باشد و هیچ اقدامی در راستای تعمیر و نگهداری آن صورت نگرفته است و حتی بسیاری از آثار تاریخی نیز در داخل این کلیسای در حال تخریب به صورت فله‌ای انباشته شده است.

 آثار فرهنگی و بناهای تاریخی تنها  برای بازدید و گذران اوقات فراغت و آموزش کاربرد ندارند بلکه اینگونه اماکن، محل مناسبی هستند برای حفاظت و حراست علمی از نفایس‌ بی‌بدیل هنری و اسناد، مدارک و اشیای علمی و فرهنگی که بازمانده از پیشینیان و نیاکان ماست که براثر مراقبت آنان، امروز، در دسترس ما قرار گرفته‌اند باشد.

اولین چیزی مخاطبان ملی و جهانی از سازمان میراث فرهنگی انتظار دارد حساسیت بالا نسبت به آثار تاریخی فرهنگی و نحوه مدیریت و نگهداری صحیح آنهاست.

اغلب آثار تاریخی آذربایجان یا از سوی افراد سودجو تخریب و تاراج می شوند یا به حال خود رها شده اند و یا از سوی نهادهای گوناگون در طول زمان تخریب می شوند که از این نمونه می توان به اقدامات تخریبی بنای ارک تبریز اشاره کرد.

 

1 2 3 4 5

درباره این مطلب نظر دهید