انتخاب زبان

آخرین اخبار

گزارش اولیه کمیته ویژه بررسی سانحه قطار تبریز-مشهد

16-11-25-184249

اویان نیوز: کمیته ویژه بررسی علل تصادف قطار تبریز-مشهد نتیجه اولیه تحقیقات در این زمینه را اعلام کرده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما، اکبر ترکان، مسئول کمیته ویژه بررسی حادثه تصادف قطار گفته است که “جمع‌بندی بازدیدها و بررسی‌ها نشان داده است که سیستم اتوماسیون راه آهن کار خود را به درستی انجام داده و این ضایعه اسف‌بار از آنجا آغاز شد که سیستم به دلایلی که در دست بررسی است، از حالت اتوماسیون خارج شده و به حالت دستی در آمده است.”

صبح جمعه، ۵ آذر ۹۵، دو دستگاه قطار مسافربری در ایستگاه هفت خوان سمنان با هم برخورد کردند که در اثر آن، بیش از چهل و پنج نفر کشته و شمار دیگری زخمی شدند. تصاویر ویدیوئی از محل این حادثه وقوع آتش‌سوزی گسترده را نشان می‌داد. به خبرگزاری های داخلی ایران، اکثر قربانیان این حادثه از آذربایجان شرقی بودند.

 ترکان گفته است “اینکه قصور یا تقصیر در وقوع این حادثه متوجه کیست در دست بررسی است”. وی افزوده است که از کارخانه اتوماسیون راه آهن و شرکت پیمانکار آن هم بازدید شده و کمیسیون ویژه برای تدوین و ارائه گزارش نهایی به رئیس جمهوری منتظر اعلام نظر کمیسیون سوانح راه آهن است.

در پی وقوع حادثه تصادف قطار در هفت خوان، به دستور معاون اول رئیس جمهوری کمیته ویژه بررسی متشکل از اکبر ترکان، مشاور ویژه رئیس جمهوری، رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهوری، رئیس اسبق شرکت راه آهن، مشاور معاون اول رئیس جمهوری و استانداران آذربایجان شرقی و سمنان برای بررسی علت وقوع این حادثه تشکیل شد.

در ارتباط با این حادثه، معاون وزیر راه و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی در یک برنامه تلویزیونی، ضمن عذرخواهی از مردم، از سمت خود استعفا داد. وی گفت که “تقصیر مشکلات به وجود آمده به عهده عوامل انسانی بوده که در این حادثه تصمیماتی اشتباه گرفته بودند”

روز یکشنبه نیز، روابط عمومی راه‌آهن ایران در اطلاعیه‌ای جزییاتی از سانحه برخورد قطارهای مسافری در منطقه گرداب ـ‌ هفت‌خوان را منتشر کرد. این اطلاعیه حاوی توالی رخدادها از ساعت ۶ و ۱۴ دقیقه صبح تا ساعت ۷ و ۲۲ دقیقه، زمان برخورد دو قطار بوده و نتیجه گرفته است که “براساس مستندات موجود، مأمورین کنترل ترافیک شاهرود، مامورین اپراتور سی تی سی، مامورین قطار ۴۸۰۲ تبریز -مشهد و مامورین قطار ۳۲۴۲ سمنان-مشهد ازجمله افراد درگیر در این حادثه بوده‌اند.”

در ارتباط با این حادثه، چند نفر بازداشت شده‌اند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

شکایت شورای هیات‌های مذهبی تبریز علیه وزیر راه و شهرسازی

تبریز: مراسم تشییع پیکر جانباختگان حادثه قطار تبریز- مشهد برگزار می شود

جزئیات جدید از حادثه قطار تبریز ـ مشهد

رییس جمهوری آذربایجان سانحه قطار تبریز- مشهد را تسلیت گفت

مدیرعامل شرکت راه‌آهن استعفا کرد

جدی‌تر شدن طرح استیضاح وزیر راه پس از تصادف قطار تبریز مشهد

۳۱ کشته و ۹۸ زخمی در برخورد قطار تبریز – مشهد

درباره این مطلب نظر دهید