انتخاب زبان

زنان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

گزارش تفصیلی از کنفرانس "قادین گولرسه" در آنکارا

DSC0188

اختصاصی اویان نیوز: کنفرانس “قادین گولرسه” دیروز ۱۹ اسفند ۹۱ در “انجمن فرهنگی آذربایجان” آنکارا برگزار شد.

این کنفرانس که به مناسبت ۸ مارس ، روز جهانی زن برگزار گردید،از ساعت ۱۴:۳۰ آغاز به کار نمود.در این کنفرانس ابتدا تورکان اورمولو از فعالین مدنی آذربایجانی مقیم ترکیه،ضمن خوانش شعر و خوشامد گویی به میهمانان روز جهانی زن را به حضار تبریک گفت و به بیان مختصری از برنامه های این جلسه پرداخت.وی سپس از نسرین اونال،رئیس بخش زنان این انجمن دعوت به ایفای سخنرانی نمود.وی نیز ضمن خوشامدگویی به میهمانان و حضار به نقش زنان آذربایجانی در حرکت ملی آذربایجان اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد که این انجمن بتواند در این مبارزه به زنان آذربایجانی کمک و یاری نماید.وی همچنین با یادآوری نقش زنان در نبرد رهایی ملت ترک(قورتولوش ساواشی) از نقش ویترینی زنان در جنبش های اجتماعی کنونی انتقاد نمود.

_DSC0188

سپس گولارا ینی سئی به عنوان گرداننده جلسه با تشکر از بانیان جلسه به بیان جایگاه والای زن به عنوان روشنی بخش یک جامعه پرداخت و در ادامه زینب پاشا را به عنوان نمونه کامل یک زن فعال و مبارز معرفی کرد که باید زنان آذربایجانی به وی به عنوان یک الگو بنگرند.

اولین سخنران رسمی این جلسه ،افسانه سولدوزلو بود.وی ابتدا روز جهانی زن را تبریک گفت و سپس به بیان نقش زنان در جوامع ترک در سده های پیش از میلاد پرداخت و به تمدن ایلامی اشاره نمود.وی با توجه به آثار و  مجسمه های یافته شده از این تمدن که موید وجود زنان حکمران در آن می باشد به اهمیت والای زن در این تمدن باستانی ترک تاکید کرد.وی همچنین از سوارکاری و جنگاوری زنان باستان ترک و نیز حق انتخاب همسر از سوی این زنان سخن گفت و سپس به جایگاه والای زن در اثر حماسی “دده قورقود” پرداخت.وی از زنانی با رتبه های بالای حکومتی همچون ترکان خاتون و سارا خاتون در دوره حکومت های ترک و مغول پس از اسلام نیز یاد کرد.افسانه سولدوزلو همچنین جایگاه زنان آذربایجانی در جنبش های مدنی آذربایجان در دوران معاصر را  مهم دانست و به تلاش های زنان در نهضت تنباکو و نیز قیام زینب پاشا اشاره کرد و فعالین زن آذربایجانی را نوادگان زینب پاشا نامید.وی ضمن تاکید به نقش زنان در جنبش مشروطیت به نقش ایشان در دوران حکومت ملی آذربایجان به رهبری پیشه وری پرداخت و گفت : “زنان آذربایجانی در دوره حکومت ملی آذربایجان،انجمن حمایت از کودکان و زنان را تاسیس نمودند و خود به اداره آن پرداختند.این انجمن اهمیت فراوانی در تاریخ معاصر فعالیت های زنان  آذربایجانی دارد.”

_DSC0197

وی از سوی دیگر جنبش زنان آذربایجان و نیز حرکت ملی آذربایجان را دارای نکات مشترک فراوانی دانست که میتواند باعث نزدیکی بیش از پیش این دو جنبش و رفع بسیاری از مشکلات کنونی آذربایجان گردد.حرکت ملی آذربایجان و جنبش زنان هردو جنبشی دموکراتیک اند وبا جنبش های مبتنی بر فاصله طبقاتی تفاوت دارند. وی افزود زنان آذربایجانی هم دچار ظلم مضاعفی هستند و هم بیشتر از مردان در معرض آسیمیلاسیون قرار دارند. حرکت ملی آذربایجان برای رسیدن به  حق غایی خود یعنی حق تعیین سرنوشت باید به نیمی از جامعه خود یعنی زنان توجه بیشتری داشته باشد.تشکیلات ها و فعالین آذربایجانی نباید به حقوق زنان در چارچوب یک بیانیه اکتفا نمایند.

وی در خاتمه سخنانش با اشاره به ظلم مضاعفی که بر زنان در دوره کنونی وارد می شود جایگاه زن آذربایجانی را در شان این تاریخ درخشان و سابقه ها و تجربه های پیشین ندانست و گفت فعالین ملی باید در سازمان دهی جنبش زنان فعالیتی مضاعف داشته باشند.

گرداننده جلسه،گولارا ینی سئی با تایید سخنان افسانه سولدوزلو درباره آسیمیله شدن بیش از پیش زنان آذربایجانی نسبت به مردان،از افسانه سئوگین دعوت نمود به عنوان دومین سخنران این جلسه در جایگاه سخنرانی قرار بگیرد.

افسانه سئوگین نیز با تبریک روز جهانی زن و نیز تشکر از بانیان جلسه اعلام کرد زنان آذربایجان جنوبی در مقطع تاریخی دشواری به سر می برند و لزوم برگزاری چنین کنفرانس هایی بیش از پیش احساس می شود. وی گفت به نظر من مساله ای به نام زن وجود ندارد بلکه این مساله مردان است.مردان مشکلات گوناگون خود را در اجتماع به زنان تحمیل می کنند.وی افزود اگرچه ایران کنوانسیون حقوق زنان را امضا نکرده است اما کشورهایی مثل عربستان یا کویت که آن را امضا نموده اند نیز در عمل به آن وقعی نمی نهند.بنابراین باید ابتدا ذهنیت زنان را عوض نماییم چرا که با عدم تغییر این ذهنیت ، قوانین نمی توانند هیچ تغییری بوجود آورند.این مساله در جوامع ترک مثل ترکیه یا آذربایجان نیز صدق می کند. در جامعه ایران اگرچه نمایندگان زن بسیاری در پارلمان وجود دارد اما این امر موید آزادی حقوق زنان نیست.در آذربایجان جنوبی در زمان پیشه وری بیش از ۵۰۰ زن به عنوان مبارز حضور داشتند،اما هیچ تشکیلات ویژه ای برای زنان وجود نداشت.در ایران در تشکیلات های سیاسی مختلف زنان ترک زیادی وجود داشته اند اما هیچ گاه این امرباعث توجه ویژه به حقوق زنان آذربایجانی نگردید.

در جوامع مختلف نیز از زنان برای کسب رای استفاده می شود و حقوق زنان به خودی خود مهم نیست.آیا فعالین آذربایجانی نیز به حقوق زنان به این شیوه می نگرند؟

وی در ادامه سخنان خود افزود:طبق آمار بیش از ۸۰۰ هزار زن معتاد در تهران زندگی می کنند.در ایران بیش از ۱ میلیون دختر ۱۳ ساله وجود دارد که ازدواج نموده اند.آیا حرکت ملی آذربایجان برنامه ای برای رفع آن دارد؟ به نظر من زنان باید سازمان دهی بشوند و برای حل مشکلات هویتی و ملی خود پیش قدم شوند.

سپس گؤلارا ینی سئی سخنران بعدی این کنفرانس،سیمین صبری را دعوت نمود تا در جایگاه سخنرانی قرار بگیرد.

سیمین صبری ابتدا از سخنان نسرین اونال درباره فجایع خوجالی و یادآوری جنایات بر علیه زنان آذربایجانی در آن مقطع تشکر کرد.وی در ابتدای سخنان خود به تاریخ شکل گیری جنبش زنان در غرب اشاره نمود.وی اعلام کرد جنبش زنان ابتدا بر پایه عدالت در اواخر قرن نوزدهم شکل گرفت.در ابتدا جنبش زنان خود را همراه با حرکات و جنبش های چپ و ضد سرمایه داری معرفی و به پیش برد،اما موج دوم جنبش زنان در دهه شصت میلادی آغاز گردید . در این موج زنان با ارائه درخواست هائی همچون دستمزد برابر،حقوق خانوادگی برابر و حق آموزش برابر به بیان اهداف خود پرداختند.در موج سوم جنبش زنان که از دهه ۸۰ میلادی آغاز گردید،این جنبش با اشاره به هویت های گوناگون یک زن همچون هویت ملی،نژادی و یا زبانی خواستار عدم در پیش گرفتن روندی رادیکال شد. اگر در موج دوم بحث خواهری جهانی مطرح بود اما در موج سوم تفاوت های گوناگون منطقه ای نیز در نظر گرفته شد.

وی سپس اعلام نمود بی سوادی در بین زنان آذربایجانی در ایران بیشتر از زنان فارس است و این امر به دلیل عدم آموزش به زبان مادری است.مساله ای که حتی باعث عدم فعالیت مناسب اجتماعی زنان ترک در مقایسه با زنان فارس می شود.

سیمین صبری  افزود: در ایران قوانینی وجود دارد که به راحتی اجازه ازدواج در سنین کودکی را به زنان می دهد و نیز اجازه سنگسار را بر علیه زنان وجود دارد و این قوانین باعث محدودیت های بیشتر زنان در فعالیت های اجتماعی می شود.اما تا زمانی که ذهنیت اجتماعی نسبت به مسائل زنان عوض نشده است،تغییر قوانین به تنهایی باعث تغییر این شرایط نخواهد شد.جنبش زنان آذربایجان چون بر اصل آزادی و عدالت مبتنی است،علی رغم فشارهای فراوان حاکمیت هنوز زنده است و هرروز نیز قوی تر می شود.

گؤلارا ینی سئی نیز با تشکر از سخنان سیمین صبری افزود:نکته مهمی که باید در موفقیت نسبی جنبش زنان در غرب بدان اشاره نمائیم مشارکت مردان در جنبش زنان است.این مشارکت در غرب به حدی تاثیرگذار بوده است که مفهومی به نام پروفیمینیست، یعنی مردانی که در جنبش زنان فعالیت دارند ابداع شد .

سخنران پایانی این مراسم عاریف کسکین بود.عاریف کسکین با تشکر از حضور علاقه مندان در این جلسه،سخنان خود را با این پرسش آغاز نمود:آیا غرب موفق به حل مساله زنان شده است؟اگر موفق بوده ، پس به چه دلیل درغرب هرروزه شاهد گسترش فعالیت های فیمینیستی هستیم؟ مساله زنان مساله پیچیده و چند وجهی است که مؤلفه های گوناگونی بر آن تاثیر می گذارند و بدون درک این مؤلفه ها حل مساله زنان امکان پذیر نخواهد بود.وی افزود:اگرچه بسیار می شنویم که انسان ها با یکدیگر برابر و برادرند اما در عمل میبینیم که انسان ها از بسیاری جهات همچون ثروت و یا جایگاه سیاسی یا اجتماعی برابر نیستند.پس برابری چیست؟ مفهوم برابری در ایدئولوژی های لیبرالیسم و مارکسیسم چیست؟ برای درک بهتر مسئله زنان نیز باید این مفاهیم را مدنظر قرار دهیم.مفهوم برابری در عصر رنسانس و برگرفته از حقوق طبیعی ظهور کرد و در زمان انقلاب فرانسه همچون مفهومی سیاسی به اوج رسید وتا به امروز نیز این جریان ادامه داشته است.در اندیشه لیبرال انسان ها از نظر شکلی و حقوقی برابراند.

_DSC0214

عاریف کسکین در ادامه سخنانش افزود:در مسئله زنان نیز این برابری از نظر حقوقی در بسیاری از جوامع غربی و ترکیه تضمین شده است اما در عمل چنین نیست. بنا براین باید جنبش زنان به این سؤال اساسی پاسخ دهد که منظورش از برابری چیست؟ و سؤال مهم دیگر خود زن و پرسش از چیستی و هویت زن است. زن مفهومی است که فرایندهای اجتماعی- فرهنگی به آن شکل می دهد و آن را تعریف می نماید.هویت مرد نیز چنین تعریف می شود.بدین جهت این هویت ها به تنهایی معنایی ندارند و تنها در چارچوب روابط تاریخی و اجتماعی است که نمود پیدا می کنند.اکنون جایگاه مساله زن تبدیل به وضعیتی اخلاقی شده است و برای تعریف جدیدی از زن و مسئله زن باید اصول اخلاقی جدیدی نیز در باره آن تعریف نمود.

وی سپس در ادامه با اشاره به نابرابری های موجود در جوامع مختلف بر علیه زنان عنوان کرد:زنان دو سوم نیروی کار را تشکیل می دهند اما یک دهم ثروت و درآمد لازم را به دست می آورند.در جمهوری اسلامی ایران زنان به عنوان عامل گناه معرفی می شوند و باید با محدود نمودن آن ها چه از جهت پوشش و چه از نظر اجتماعی جلوی تباهی جامعه را گرفت.ما نیازمند تغییر در نگرش به مسئله زنان و همینطور روابط انسانی هستیم تا بتوانیم به برابری زنان جامه عمل بپوشانیم.بدون چنین تغییر نگرشی،حتی اگر از نظر شکلی و حقوقی مسئله زنان را حل کنیم،اما درعمل همچون غرب ، در حل ریشه ای آن ناکام خواهیم بود.وی در نهایت سخنان خود را با این سؤال به پایان برد:آیا ما در عمل شاهد برابری زنان خواهیم بود؟

در نهایت جمیل اونال به عنوان صدر “انجمن فرهنگی آذربایجان” در آنکارا از میهمانان و سخنرانان تشکر کرده و گفت: مساله اصلی مساله انسانیت است.مساله جنسیت نیز جزئی از این مسئله است.تا زمانی که هنوز مفاهیم منشعب از کلیسا و عصر جاهلیت وجود دارد،خشونت بر علیه زنان نیز ادامه دار خواهد بود.وی اعلام کرد شما به عنوان زنان ترک هم مسائل زنان را حل خواهید کرد و هم مسائل ملی را.

گفتنی است در اسنای جلسه در ۲۰ دقیقه آنتراکت از میهمانان پذیرائی شد.همچنین خسرو امیری نیز با ایفای آهنگ های آذربایجانی به هنرنمایی پرداخت.لازم به ذکر است این کنفرانس تا ساعت ۱۶:۳۰ ادامه یافت.پس از آن به مدت نیم ساعت نیز جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید که با استقبال علاقه مندان روبه رو شد.

تورکان اورمولو، سانای ائلداش و رامین جبارلی برگزارکنندگان این کنفرانس بودند .

_DSC0256

درباره این مطلب نظر دهید