انتخاب زبان

آخرین اخبار

گزارش تفصیلی: تحصن خانواده مرتضی مرادپور و جمعی از فعالان آذربایجانی مقابل دادگستری تبریز

%d8%aa%d8%ad%d8%b5%d9%86

اویان نیوز: خانواده مرتضی مرادپور و جمعی از فعالان آذربایجانی همزمان با ۵۲مین روز اعتصاب غذای وی، مقابل دادگستری تبریز تحصن کردند.

بنا به اطلاع اویان نیوز، صبح پنجشنبه ۲۵آذر۹۵ خانواده مرتضی مرادپور و جمعی از فعالان آذربایجانی همزمان با ۵۲مین روز اعتصاب غذای وی، مقابل دادگستری تبریز تحصن کردند.

در حین شروع تحصن، ماموران لباس شخصی‌ها و انتظامی سعی کردند با ایجاد جو امنیتی، مانع از تحصن و تجمع شوند.

آنها در صدد پایان بخشیدن به تحصن و متفرق کردن جمعیت حاضر، با رفتارهای خشن و برخوردهای تند سعی در به خشونت کشاندن این تجمع آرام و مدنی داشته و پیرو آن خواستار پایان بخشیدن به آن شدند.

بعد از بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های نیروهای امنیتی و انتظامی، خانواده مرادپور و حسن دمیرچی به نمایندگی از فعالان آذربایجانی متحصن را به داخل دادسرا، جهت گفتگو با دادستان هدایت کردند.

همزمان ماموران امنیتی در تلاش برای بازداشت برخی فعالان و متفرق کردن جمعیت، دوباره به خشونت متوسل شدند.

در اثر این درگیری ماموران با فعالان مدنی و ضرب و شتم آنها، چند تن از متحصنین از ناحیه گردن و دست و پا دچار کوفتگی و کبودی شد. با حمله‌ور شدن ماموران به  تجمع‌کنندگان، دهان سعید محمدی مجروح شده و خونریزی می‌کند. عینک اکبر ابولزاده شکسته و دست وی مجروح شده و دچار خونریزی می‌شود. مامورین امنیتی سعی داشتند این دو فعال آذربایجانی را بازداشت کنند که با دخالت و ممانعت جمع حاضر، موفق به این کار نشدند.

در جریان این درگیری‌ها، ماموران امنیتی دوربین یکی از فعالان که فیلم و عکس‌های تجمع را به همراه داشت، می‌شکنند و فیلم  و عکس‌های مربوطه را حذف می‌کنند.

در این حین خانواده مرادپور به همراه حسن دمیرچی، در داخل دادسرا به دلیل عدم حضور دادستان با نمایندگان او -معقری و علیلو- دیدار و گفتگو کردند.

نمایندگان دادستان با تکرار سخنان گذشته، ضمن اشاره به اعتصاب فردین مرادپور (فعال مدنی آذربایجانی و برادر مرتضی که در تیر ۹۲ در هجدهمین روز اعتصاب غذا آزاد شده بود) آزادی وی بعد از اعتصاب غذا را «عملی کاملا اشتباه از سوی مسئولان قضایی» قلمداد کرده و می‌گویند: «ما دیگر هیچ گاه آن اشتباه را تکرار نخواهیم کرد که یک زندانی فکر کند با اعتصاب می‌تواند به خواسته‌اش برسد. لذا اینک نیز هر بلایی بر سر مرتضی بیاید، ما اقدامی نخواهیم کرد.»

بعد از چند ساعت، نمایندگان دادستان قول «امکان ملاقات مادر و برادر مرتضی با وی» را می دهند که این ملاقات به بهانه اتمام وقت اداری و نبود قاضی ناظر زندان، صورت نمی‌گیرد.

در نهایت مسئولان قضایی و نیروهای امنیتی، پیشنهاد می‌دهند که ملاقاتی در روز یکشنبه با حضور خانواده مرادپور، حسن دمیرچی به نمایندگی از فعالان مدنی متحصن و نماینده‌ای از سوی مسئولان قضایی، با مرتضی مرادپور تربیت داده شود و از او درخواست کنند که اعتصابش را بشکند تا آنها اقدام جدی‌تری انجام دهند.

نمایندگان دادستان و نیروهای امنیتی بار دیگر تاکید می‌کنند که راه حل این گونه کارها، «در تجمع یا تحصن نیست و ما هیچ اقدامی نمی‌کنیم مگر اینکه اعتصابش را بشکند».

خانواده مرادپور در پاسخ می‌گویند: «اولا هیچ اعتمادی به شما نداریم، ثانیا اعتصاب او و تداومش تصمیم خود اوست و ما نیز بر آن احترام گذارده و حمایت می‌کنیم. »

تجمع‌کنندگان با این امر که هر گونه اقدام عملی منوط به شکستن اعتصاب غذاست، مخالفت کرده و بر اعمال قانون و آزادی بی قید و شرط مرتضی تاکید کرده و اعلام می‌کنند: «شما اگر اقدامی می‌کردید تا حالا انجام داده بودید.»

تجمع کنندگان با تاکید بر تداوم اعتراض و تجمع به صورت جدی‌تر تا آزادی مرتضی، بر تجمع امروز خاتمه دادند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

انتقال به بهداری زندان در پی وخامت اوضاع جسمی مرتضی مرادپور

در پی مخالفت دادگاه تجدید نظر با تجمیع جرائم پرونده مرتضی مرادپور به شعبه اجرای احکام عودت داده شد

مرتضی مرادپور به بند ۱۲ محکومین زندان تبریز منتقل شد

انتقال رسول رضوی و مرتضی مرادپور به زندان تبریز

تحلیل رفتن کلیه و کبد مرتضی مرادپور در ۴۴ مین روز اعتصاب غذا

فحاشی دادیار ناظر زندان تبریز به والدین مرتضی مرادپور

 ارسال پرونده مرتضی مرادپور به دادگاه تجدید نظر برای بررسی مجدد

“۱۸۳۰ فعال مدنی آذربایجانی خواستار آزادی مرتضی مرادپور شدند”

تسلیم لایحه به دادگاه در خصوص وضعیت مرتضی مرادپور

بیهوشی مرتضی مرادپور در جریان اعتصاب غذا

نامه ۱۲ هزار شهروند به حسن روحانی برای رسیدگی به وضعیت ۸ زندانی در اعتصاب غذا

ممانعت از انتقال به پزشکی قانونی و عدم رسیدگی به شکایت مرتضی مرادپور

پایان اعتصاب غذای حسین علی‌محمدی پس از عذرخواهی رئیس اندرزگاه و مسئولین حفاظت

رسول رضوی و مرتضی مرادپور به زندان رجایی شهر منتقل شده اند

عدم رسیدگی به شکایت مرتضی مرادپور و حسین علی‌محمدی از سوی مسئولان زندان

رسول رضوی و مرتضی مرادپور به مکان نامعلومی منتقل شدند

اعتصاب غذای حسین علی‌محمدی و انتقال به بند عمومی زندان تبریز

تهدید به مرگ «حسین علی‌محمدی» و «مرتضی مرادپور» برای ممانعت از شکایت

ضرب و شتم زندانیان سیاسی، شکستگی سر حسین علی‌محمدی و بیهوشی مرتضی مرادپور

درباره این مطلب نظر دهید