انتخاب زبان

محیط زیست

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

گونه های کمیاب سیاه خروس و شوکا در معرض تهدید است

siahkhoros-big

اویان نیوز: رییس اداره حفاظت محیط زیست ورزقان گفت: وجود عشایر و دام مازاد روستایی در محدوده منطقه حفاظت شده دیزمار در دل جنگلهای ارسباران، تهدید جدی برای گونه های جانوری و گیاهی خاص و کمیاب این محدوده از جمله شوکا و سیاه خروس است.

به گزارش اویان نیوز، عباس نصیری در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: نباید از این نکته غافل شد که تنها زیستگاه گونه های جانوری کمیاب شوکا و سیاه خروس در آذربایجان شرقی، منطقه حفاظت شده دیزمار در جنگلهای ارسباران است.

وی افزود: دیزمار منطقه ای حفاظت شده در دل جنگل های ارسباران (قره داغ) به وسعت ۶۴ هزار هکتار در محدوده شهرستان های خداآفرین، جلفا و ورزقان و متصل به جمهوری آذربایجان است که از نظر حفظ و تکثیر جانوران وحشی و احیای گیاهان دارای اهمیت خاص می باشد.

نصیری گفت: در این منطقه حفاظت شده بیش از ۸۴۹ گونه گیاهی که ۷۶ گونه از آن در دنیا، بومی دیزمار ورزقان است، شناسایی شده است.

وی افزود: علاوه بر این ۳۲۰ گونه جانوری منحصربفرد کشور از جمله سیاه خروس و شوکا در منطقه حفاظت شده دیزمار موجود است.

نصیری گونه های جانوری دیگر این منطقه حفاظت شده را خرس قهوه ای، کل و بز، قوچ و میش، سیاه گوش، گراز و خفاش اعلام کرد و وجود عشایر و دام اضافی اهالی روستاهای جنگل نشین را تهدید جدی برای حیوانات وحشی این محدوده دانست.

وی اضافه کرد: وجود عشایر و دام غیرمجاز باعث شده است دامنه محدوده امن حیوانات وحشی منطقه حفاظت شده دیزمار، ناامن شود و در نتیجه زاد و ولد این حیوانات به شدت کاهش یابد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان، مشکلات حفاظت و صیانت از منطقه حفاظت شده دیزمار را کمبود نیروی انسانی، پاسگاه های محیط بانی و اعتبار مورد نیاز اعلام کرد و گفت: نبود امکانات لازم باعث شده سطح حفاظتی در حد مطلوب انجام نشود .

جنگلهای ارسباران در حدود ۱۸۰ هزار هکتار وسعت دارد که ۴۵ هزار هکتار از آن در محدوده شهرستان ورزقان قرار گرفته است.

شهرستان ورزقان با ۵۰ هزار نفر جمعیت در ۷۵ کیلومتری شمال تبریز قرار دارد.

درباره این مطلب نظر دهید