انتخاب زبان

آخرین اخبار

یونس عساکره، معترض خرمشهری در تهران درگذشت

yunes asakere1

اویان نیوز: یونس عساکره که هفته گذشته در اعتراض به بیکاری اش دست به خودسوزی زده بوده، در بیمارستان مطهری تهران درگذشت.

به گزارش اویان نیوز به نقل از العربیه فارسی، یکشنبه ۲فروردین۹۴ فعالان حقوق بشر اهوازی خبر داده اند، عساکره جوان اهل خرمشهر که هفته گذشته در اعتراض به بیکاری اش مقابل شهرداری این شهر دست به خودسوزی زده بوده، در بیمارستان مطهری تهران درگذشت.

این جوان عرب روز شنبه ۲۳اسفند۹۳در برابر شهرداری خرمشهر دست به خودسوزی زد و پس از آن به بیمارستان طالقانی شهر اهواز انتقال داده شد.

به گفته ی فعالان حقوق بشر اهوازی، یک شرکت هواپیمایی مبلغ ۵۰ میلیون تومان به منظور اعزام یونس عساکره به تهران، از خانواده وی درخواست کرده بود.

خانواده عساکره به دلیل وضعیت سخت اقتصادی و ناتوانی در پرداخت هزینه هواپیما مجبور شدند تا فرزندشان را که از سوختگی ۹۰ درصد رنج می برد، با آمبولانس به تهران منتقل کنند. این در حالی است که رسانه های جمهوری اسلامی خبر حمایت کامل دولت از این جوان داده بودند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر در لندن به العربیه گفته:« بنا به اطلاعاتی که در دست دارد خانواده یونس عساکره اعلام کرده اند که آنها هیچ کمکی از سوی هیچکس دریافت نکرده اند و انتقال یونس به تهران بواسطه خودروی آمبولانس بدلیل عدم توانایی خانواده در پرداخت هزینه هواپیما بوده است».

یونس عساکره جوان ۳۲ ساله اهل خرمشهر، متأهل و دارای دو فرزند است. عساکره دارای یک دکه میوه فروشی بود، که تنها منبع رزق خانواده وی بود. یونس در یک منزل اجاره ای زندگی می کرد، و اخیراً قرارداد اجاره وی منقضی شده و صاحب خانه از او خواسته بود تا منزل را تخلیه کند.

وی هنگام مراجعه به محل کارش، با تخریب دکه اش توسط ماموران نیروی انتظامی و شهرداری روبرو می شود.

او با مشاهده این صحنه و فشارهای معیشتی یک گالن بنزین را با خود برد و در مقابل ساختمان شهرداری دست به خودسوزی زد.

انتشار خبر خودسوزی یونس عساکره نارضایتی شدیدی را در میان اهوازی ها بهمراه داشته است.

هزاران تن از جوانان اهوازی با در دست داشتن عکس های یونس عساکره روز سه شنبه ۲۶اسفند۹۳ در هنگام مسابقه فولاد و الهلال، با نیروهای انتظامی به شدت درگیر شدند.

بر اساس این گزارش، دهها تن از جوانان عرب اهوازی با شنیدن خبر وفات یونس عساکره خود را از شهرهای مختلف به منزل خانواده عساکره در شهر خرمشهر رسانده و در آنجا تجمع کرده اند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

العربیه: یک جوان عرب کشته شده است؛ پلیس خوزستان: درگیری در اهواز مصدوم نداشت

بازداشت صدها شهروند عرب بعد از بازی الهلال و فولاد

تجمع مردم خرمشهر در واکنش به خودسوزی یونس عساکره/دخالت نیروی انتظامی و احضار خانواده به اداره اطلاعات

خودسوزی جوان خرمشهری مقابل ساختمان شهرداری

درباره این مطلب نظر دهید