انتخاب زبان

محیط زیست

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

یک کشته و ۱۸۰مجروح در جریان اعتراض به انتقال آب از بلداجی

boldaji_624x351_ugc_nocredit

اویان نیوز: سرپرست عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت که روز گذشته ۱۸۰ نفر به علت درگیری های شهرستان بلداجی مجروح شدند که تعدادی از آنها به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از میزان، شاهین فتحی سرپرست عملیات سازمان امدادو نجات هلال احمر گفت: در جریان انتقال آب بلداچی چهارمحال و بختیاری به کارخانه ذوب آهن اصفهان مردم این شهر اعتراضاتی را داشتند که منجر به درگیری شد.

وی ادامه داد: روز گذشته در جریان این اعتراضات مردمی ۱۸۰ نفر دچار جراحت شدند که تعدادی از آنها در محل مداوا و تعدادی نیز به مراکز درمانی منتقل شدند.

به نوشته هرانا، در جریان درگیری های روز گذشته شهرستان بلداجی چهارمحال و بختیاری «یک نفر بر اثر پرت شدن از پشت بام» جانش را از دست داد.

بر اساس گزارش ها، در جریان این اعتراضات دستکم ۵۰ نفر بازداشت شدند.

به گزارش بی بی سی، درگیری پس از آن آغاز شده است که گروهی از ساکنان محل با تجمع در نزدیکی تالاب چغاخور قصد داشتند مانع از آغاز عملیات لوله گذاری پروژه انتقال آب به کارخانه فولاد سفیددشت شوند.

مأموران پلیس ضد شورش ایران برای حفاظت از کارکنان پروژه انتقال آب و تأمین امنیت این پروژه در محل حاضر شده اند که میان آنها و معترضان درگیری ایجاد شده است.

ناصر کرمی، اقلیم شناس و استاد دانشگاه برگن نروژ در این مورد می گوید: چهارمحال و بختیاری از جمله پرآب ترین مناطق ایران بوده، اما اکنون گفته می شود که به بیش از ۵۰۰ روستا در این استان با تانکر آبرسانی می شوند.

این مشکل سه عامل اصلی دارد: اول اینکه در حال حاضر سالانه دو میلیارد متر مکعب آب از زاگرس به دشت های ایران و شهرهایی مانند اصفهان، یزد، کرمان و قم منتقل می شود. دوم اینکه حفر بی رویه چاه های عمیق در سال های اخیر سفره های زیر زمینی را به شدت آسیب زده است و سوم اینکه میزان بارندگی کاهش یافته است.

مجموعه این عوامل باعث ایجاد نگرانی عمومی در منطقه در مورد آب شده است و زمینه روانی درگیری اخیر تا حدود زیادی تحت تأثیر این نگرانی است.

به گفته کرمی، پروژه بزرگ فولاد سفیددشت فاقد سیستم بازچرخانی آب است و عملا آب را می بلعد، به همین دلیل مسئولان آن به انتقال آب از منابع دیگر منطقه، از جمله تالاب چغاخور متوسل شده اند.

شهر بُلْداجی یکی از شهرهای شهرستان بروجن، استان چهارمحال و بختیاری است. بلداجی با جمعیت بیش از  ۱۱ هزار  نفر در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان بروجن و ۶۵ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان) قرار گرفته‌است.

این شهر یکی از شهرهای تُرک نشین استان چهارمحال و بختیاری است.

عکس از بی بی سی

 boldaji_24x351_ugc_nocredit boldaji_64x351_ugc_nocredit boldaji_624x351_ugc_nocredit

درباره این مطلب نظر دهید