انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

۱۰هزار حاشیه‌نشین دریاچه اورمیه تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرند

urmu golu2

اویان نیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: ۱۰ هزار حاشیه‌نشین دریاچه اورمیه با هدف مطالعه تبعات خشکیدگی این دریاچه بر روی سلامت افراد تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، جواد آقازاده در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هم اینک شایعاتی پیرامون افزایش ابتلا به سرطان یا افزایش فشار خون و بعضاً شیوع بیماری‌های تنفسی به دلیل تبعات ناشی از خشک شدن دریاچه اورمیه مطرح شده است.

وی تصریح کرد: این شایعات به هیچ وجه از منظر پزشکی و درمانی قابل قبول یا رد کردن نیست و نیازمند تحقیقات و مراقب‌های مستمر و گسترده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: اجرای طرح‌های تحقیقاتی و یا کنترل و مراقب در میان حاشیه‌نشینان دریاچه اورمیه اعتبار کلانی را طلب می‌کند که به این سادگی‌ها قابل تامین و اجرا نیست.

آقازاده اظهار داشت: تا کنون مطالعه جامع و کاملی انجام نشده تا نشان دهد که در حاشیه دریاچه اورمیه بعد از خشک شدن آن بیماری‌های مختلف افزایش یافته است اما نیاز به این مطالعه و تحقیق کاملا احساس می‌شود.

وی افزود: به همین منظور جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر از حاشیه‌نشینان دریاچه اورمیه برای یک مدت زمانی مشخصی تحت مراقبت‌های مخصوص پزشکی و درمانی قرار می‌گیرد تا تبعات ناشی از خشک شدن دریاچه مورد واکاوی، تحقیق و مطالعه قرار گیرد.

پیشتر مهدی احمدی، عضو ستاد احیای دریاچه اورمیه، از تشدید بروز بیماری سرطان به دلیل خشکی دریاچه اورمیه خبر داده، گفته بود: در اطراف دریاچه اورمیه به دلیل وجود گرد و غبارهای برخاسته از مناطق خشک دریاچه، مشکلات جدی برای سلامتی از قبیل مشکلات تنفسی و فشار خون ایجاد می‌شود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

شناسایی دو نوع ریزگرد عوامل بیماری‌های پوستی و تنفسی در دریاچه اورمیه

تشدید بروز سرطان به دلیل خشکی دریاچه اورمیه

فیلم: طوفان نمک در دریاچه اورمیه

فعالیت ریزگردهای نمکی مشکلات تنفسی ساکنان منطقه را تهدید می‌کند

وزارت بهداشت: دریاچه اورمیه نه فشار خون می آورد و نه سرطان ریه

ریزگردهای نمکی دریاچه اورمیه “میزان بیماری‌های خاص” در منطقه را افزایش داده است

خشکی دریاچه اورمیه، باعث افزایش بیماری های خونی در میان ساکنان منطقه شده است

سامان جهانپور: فاجعه دریاچه اورمیه فراتر از پیش بینی ها به ما آسیب خواهد زد

بروز بیماری های نوظهور در حوضه دریاچه اورمیه

درباره این مطلب نظر دهید