۲۰ درصد جمعیت شهر زنجان حاشیه نشین اند - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز - پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز ۲۰ درصد جمعیت شهر زنجان حاشیه نشین اند - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز

انتخاب زبان

آخرین اخبار

۲۰ درصد جمعیت شهر زنجان حاشیه نشین اند

1612563

اویان نیوز: از حدود نیم میلیون جمعیت شهر زنجان، ۲۰ درصد ساکنان این شهرحاشیه نشین هستند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، اسکان های غیر رسمی زاییده ضعف و نقص در بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی است این سکونت گاه ها معضلات بی شمار دیگری را نیز در پی دارد و  نه تنها این پدیده متوقف نمی شود بلکه گسترش روز افزونی دارد که شاید با گذر زمان و بنا به اقتضا شرایط برخی از این سکونتگاه ها  از شکل غیر رسمی به حالت رسمی در می آیند اما ماهیت واقعی آن ها قابل انکار و تغییر نیست.

محله «بی سیم»، با پیاده روهایی که شبیه پیاده رو نیستند با انبوهی از جمعیت که  نه پارکی دارند، نه رستوران مناسبی نه فضای سبزی و نه  خیلی از امکانات رفاهی دیگر را و یا «اسلام آباد» که حالا با مغازه های بی شمارش که اقتصاد خانواده ها را تامین می کند و معروف شده و محله «سایان» که  کنار خانه های ویلایی با آلونک های محقر جا گرفته و ویرانی آن ها به  نسیمی بند است، همه نمونه هایی از همین غیر رسمی ها هستند.

ساکنان سکونت گاه های غیر رسمی مقصر نیستند، همه آنانی که باید شرایط را برای زندگی امن و آرام فراهم می کردند باید پاسخگو باشند، حالا که آن ها مهاجرت را بر قرار ترجیح داده و آمده اند باید  توانمند سازیشان در اولویت باشد.

1612577

هفت سکونتگاه غیر رسمی در زنجان

فرماندار زنجان از وجود هفت سکونتگاه غیررسمی در این شهر خبر داد، گفت: رشد فزاینده جمعیت شهر زنجان به واسطه مرکزیت، ارایه خدمات رفاهی نسبتا مطلوب و گرانی مسکن در داخل شهر زمینه ساز افزایش حاشیه نشینی و اسکان در مناطق غیر رسمی است. دستگاههای خدمات رسان و دستگاههای حوزه اجتماعی از قبیل شهرداری و بهزیستی موظفند برنامه های خود را در راستای ساماندهی این مقوله تدوین کرده و اعتبارات مشخص را پیش بینی کنند.

1612579

اسکان ۲۰ درصد جمعیت شهر زنجان در سکونتگاه های غیر رسمی

رییس اداره کمیسیون های تخصصی اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: ۲۰ درصد از جمعیت ۴۰۰ هزار نفری شهر زنجان در سکونت گاه های غیر رسمی زندگی می کنند.

حمیدرضا حمیدی افزود: سکونتگاه های غیر رسمی در شهرهای زنجان و ابهر که توسعه یافته تر از سایر شهرها هستند  شکل گرفته است که در ابهر تا کنون این محل ها تعیین محدوده و مطالعه نشده است.

وی  اسلام آباد، بی سیم، کوی فاطمیه، خان دره، مهدیه، سایان، بویوک آباد، را از جمله سکونتگاه های غیر رسمی زنجان برشمرد و ابراز کرد: اسلام آباد با ۲۸ هزار نفر جمعیت بزرگترین سکونتگاه غیر رسمی زنجان است.

حمیدی خاطر نشان کرد: از سال ۸۹ برای دستگاه های مختلف اعم از بهزیستی، علوم پزشکی و شهرداری پروژه هایی تعیین شده که در در سکونتگاه های غیر رسمی اجرا کنند اما عملکرد هیچکدام از آن ها جز علوم پزشکی که برنامه های اموزشی مناسبی داشته رضایت بخش نبوده است.

وی یادآور شد: ستاد سکونتگاه های غیر رسمی استان به ریاست استاندار است که  آنچنان که شایسته است فعال نبوده است البته ستاد شهرستانی آن به ریاست فرماندار زنجان و دبیری شهردار به تازگی فعال شده است.

وی ابراز کرد: سرانه های آموزشی، بهداشتی، رفاهی در سکونتگاه های غیر رسمی  اندک است؛ گرچه در طرح تفضیلی پیش بینی شده اما هنوز عملیاتی نشده است.

1612567

شرایط حاکم بر مناطق  حاشیه نشین، آنها را به سمت انحراف سوق می دهد

بر اساس گزارش مهر، معاون اجتماعی بهزیستی استان زنجان  با اشاره به آسیب زا بودن مناطق حاشیه ای می گوید: بی سوادی،فقر اقتصادی،بی کاری یا بی کاری پنهان ، مشاغل کاذب گرایش به رفتارهای مجرمانه مانند تکدی گری،سرقت و ولگردی همچنین آسیب های اجتماعی دیگر اعم از اعتیاد،نزاع دسته جمعی و قتل از ویژگی های این مناطق است.

فرزانه عطایی خاطر نشان کرد: در تعاریف گذشته  مناطق  حاشیه نشین  به مناطقی گفته می شود که فاقد امکانات خدمات شهری و آموزشی،آب شرب،مسکن بودند و مشکلات زیست محیطی  داشتند حالا گرچه حاشیه نشینان از امکانات و خدمات نسبی برخوردارند اما هنوزآسیب های اجتماعی آن ها را تهدید می کند.

وی نبود احساس تعلق خاطر به شهر را از دیگر ویژگی های ساکنان حاشیه شهرها دانست و ابراز کرد: به دلیل تضاد بین عینیت و ذهنیت و برآورده نشدن توقعات و انتظارات مردم ساکن در این منطقه، برخی از ساکنان آن به ویژه نوجوانان به انتقام گیری و تخریب خدمات و امکانات موجود در شهر اقدام می کنند.

1612572

معاون اجتماعی بهزیستی استان زنجان ،غیر استاندارد بودن مسکن و معابر،تسلط فرهنگ فقر که در رفتار افراد منعکس می شود،گوشه گیری مردم،سیمای نامطلوب محله،کم توجهی مسئولان ، پایین بودن سطح بهداشت عمومی و وجود فرهنگ های متعدد را از دیگر ویژگی های حاشیه نشینی عنوان کرد.

عطایی  علل حاشیه نشینی  را سطح پایین درآمد خانواده، بالا بودن بهای زمین  و ساخت و ساز رسمی و اجاره بهای بالا، مهاجرت از روستا به شهر، نداشتن جاذبه در مبدا، قطعه بندی بزرگ اراضی و نبود توان خرید و ضعف عملکرد مسئولان برشمرد.

وی تصریح کرد: در وهله نخست نباید اجازه شکل گیری سکونتگاه های غیر رسمی  صادر شود و در وهله بعدی فضاهای مناسبی برای اسکان این جمعیت در نظر گرفته شود به گونه ای که  خدمات رفاهی و آموزشی توام با هم ارائه شود.

عطایی می گوید: مردم ساکن در سکونت گاه های غیر رسمی مجرم و مقصر نیستند، شرایط حاکم براین محله ها آنان را به سمت انحراف سوق می دهد.

این مقام مسئول  اصلاح معابر، بهسازی و استاندارد سازی مسکن، جلوگیری از ایجاد مشاغل فاقد مجوز، زیبا سازی، ایجاد فضای تفریحی و فراغتی و آموزشی، نورپردازی کافی در معابر و توانمند سازی را در کاهش آسیب های حاشیه نشینی موثر دانست.

1612565

ارتقاء خدمات در روستاها مانع حاشیه نشینی می شود

عباس راشاد عضو شورای اسلامی استان زنجان نیز حاشیه نشینی را  از تبعات مهاجرت دانسته، گفت: در صورتیکه خدمات  در روستاها و  شهرهای کوچک  تقویت شود مهاجرت و به تبع آن حاشیه نشنی کمتر خواهد شد.

عباس راشاد با بیان اینکه حاشیه نشینی در سراسر کشور وجود دارد ابراز کرد:  این مشکل را می توان با همکاری نهادهای مختلف اعم از جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، شهرداری، راه و شهرسازی، دادگستری و …  مدیریت کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر  با بیان اینکه دبیرخانه سکونتگاه های غیر رسمی در  اداره کل راه و شهرسازی مستقر است افزود: مسئول ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی مشخص است و می توانند برای رفع مشکلات موجود تلاش کنند.

راشاد  ادامه داد: دو نوع سکونت گاه غیر رسمی در شهرها وجود دارد یکی تثبیت شده مانند محله های بی سیم و  اسلام آباد و دیگری تثبیت نشده همچون محله های سایان، خان دره، کوی وحدت  که در ضلع جنوب غربی زنجان قرار دارند.

وی اظهار کرد: منظور از سکونتگاه غیر رسمی تثبیت نشده سکونت گاه هایی است که محدوده آن ها مشخص نشده و احتمال توسعه آن وجود دارد همانگونه که در فاطمیه و سایان طرح ها لکه گذاری شده اما مالکیت قولنامه ای است و همواره بین شهرداری و مالکان برای ساماندهی مشکل وجود دارد.

راشاد، گفت: آسفالت، هدایت آب های سطحی، پوشش و اصلاح کانال و نصب سطل زباله  و بازگشایی برخی معابر از جمله  خدمات پیش بینی شده برای سکونتگاه های غیر رسمی تثبیت شده بود که بخشی از آن  امسال اجرایی شد و بخشی در بودجه ۹۴ شهرداری مد نظر است.

 سابقه خبر در اویان نیوز:

حاشیه نشینی در اسلام آباد کرج؛ درد آذربایجانیان در حاشیه

رنج های ۴۰۰ هزار حاشیه نشین تبریز

یک سوم جمعیت اردبیل حاشیه نشین است

درباره این مطلب نظر دهید