انتخاب زبان

آخرین اخبار

علی یونسی: آموزش به زبان مادری اقوام در دستور کار است

yunesi

اویان نیوز: علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفته است که «آموزش به زبان مادری برای سایر زبان‌ها از جمله مردم عرب خوزستان در دستور کار است.»

 به گزارش اویان نیوز به نقل از رادیوفردا، آقای یونسی، روز دوشنبه ۳۰ دی، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، افزود: «در نشست‌هایی که با وزیر آموزش و پرورش داشتیم، قرار شد برنامه‌ای مدون شود تا این مسئله حل شود.»

 دستیار ویژه رییس جمهوری ایران در توضیح بیشتری گفته که «تدریس به زبان مادری از جمله برنامه‌های آموزش و پرورش است و در حال انجام تحقیقات بر روی آن هستند» و درباره شیوه اجرای این برنامه گفته است: «آموزش و پرورش زبان اقوام را تا مقطعی که لازم باشد برایشان تدوین می کند.»

 بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی ایران، «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.»

 زبان مادری بسیاری از مردم ایران، غیر فارسی است. عربی، کردی، ترکی آذربایجانی و بلوچی، از اصلی‌ترین زبان‌های رایج در ایران هستند که میلیون‌ها نفر به آنها تکلم می‌کنند.

 برخی کارشناسان و فعالان حقوق قومی در ایران و خارج از آن معتقدند که جمهوری اسلامی، مانع تدریس زبان مادری اقوام در مدارس است و دانش‌آموزانی که تا قبل از ورود به سیستم آموزشی با زبان فارسی آشنا نیستند، پس از ورود به مدرسه ناچارند تا به زبانی غیر از زبان مادری خود تحصیل کنند.

 در مقابل، برخی دیگر از کارشناسان و فعالان با تاکید بر اهمیت زبان فارسی به عنوان زبان ارتباطی و رسمی ایرانیان، می‌گویند که اصل ۱۵ قانون اساسی بر آموزش ادبیات زبان‌های غیر فارسی در مدارس تاکید دارد نه آموزش به این زبان‌ها.

 حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در بیانیه سوم خود پیش از برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری، ایران را «بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها، زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون» توصیف کرد و وعده داد در صورت رییس جمهور شدن، تبعیض و بی‌عدالتی‌ها درباره اقوام ایرانی را رفع می‌کند.

 «تدریس زبان مادری ایرانیان به طور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها دراجرای کامل اصل ۱۵ قانون اساسی» و «تقویت فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی و پیشگیری از زوال آنان به‌منظور حفظ و نگهداشت این میراث کهن ایرانی» از مهم‌ترین وعده‌های آقای روحانی در آن بیانیه بود.

درباره این مطلب نظر دهید