انتخاب زبان

آخرین اخبار

31 ماه زندان به 2 فعال فرهنگی آذربایجانی

4nefer

اختصاصی اویان نیوز: ایلقار مؤذن زاده و محمد (اوختای) رشیدی فعالین فرهنگی آذربایجانی از سوی دادگاه انقلاب تبریز در مجموع به ۳۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، قاضی باقرپور رئیس شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز ایلقار مؤذن زاده را به اتهام اجتماع و تبانی به دو سال حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۹۱ روز حبس تعزیری و مجموعا به ۲۷ ماه حبس تعزیری و محمد (اوختای) رشیدی را به اتهام اجتماع و تبانی به ۹۱ روز حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک ماه حبس تعزیری و مجموعا به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم نموده است. آشیق عیسی قاراخانلی و امیر هادیان نیز از اتهامات وارده تبرئه شده اند.

دادگاه انقلاب تبریز به استناد ارتباط این فعالین با خالیده خالد (شهریار شناس و عضو آکادمی علوم ملی آذربایجان) و گزارش اداره کل اطلاعات استان و همچنین مدیریت سایت ادبی “اوچلوک” توسط ایلقار موذن زاده به دلیل ترویج ادبیات ترکی اقدام به صدور رای علیه ایشان نموده است. این حکم امروز ۲ مرداد ۹۲ به صورت حضوری به این فعالین ابلاغ و ظرف مدت ۲۰ روزقابل تجدید نظر خواهی می باشد.

ایلقار موذن زاده فعال فرهنگی اهل مشکین شهر هم اکنون در بند سه گانه زندان تبریز نگهداری می شود.

مسئولین زندان با درخواست وی مبنی بر انتقال به بند کاردرمانی که سایر زندانیان سیاسی در آن قرار دارند ممانعت به عمل می آورند.

بند سه گانه زندان تبریز یا همان بند تحت قرار جرایم عمومی یکی از پر جمعیت ترین بندهای زندان تبریز می باشد که به دلیل تراکم بیش از حد زندانیان در این بند از لحاظ بهداشتی در وضعیت اسفباری قرار دارد و اکثر زندانیان به دلیل کمبود تخت مجبورند در کف سالن واتاق های بند استراحت نمایند.

ایلقار موذن زاده فعال فرهنگی – مدنی آذربایجانی روز ۱۸ اردیبهشت ۹۲ توسط مامورین امنیتی در خیاو(مشگین شهر)؛ و آشیق عیسی قاراخانلی نویسنده و فعال فرهنگی آذربایجان، امیر هادیان دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز و اوختای(محمد) رشیدی  فعال فرهنگی ساکن تبریز به همراه دو شهروند جمهوری آذربایجان به نام های خالیده خالد(شهریار شناس و عضو آکادمی علوم ملی آذربایجان) و شامخال حسین اف ۱۰ اردیبهشت ۹۲ در منزل پدری اوختای رشیدی در تبریز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

دوشنبه ۱۶اردیبهشت۹۲ آشیق عیسی زینی قاراخانلی و امیر هادیان ۲ به قید وثیقه ملکی آزاد شدند . آقای فرهادی رئیس داروخانه هلال احمر تبریز نیز یک روز پس از بازداشت از اداره اطلاعات تبریز آزاد شده بود .

چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۲ محمد (اوختای) رشیدی پس از ۴۳ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات به  زندان مرکزی تبریز منتقل شد؛ وی سه شنبه ۴ تیر ۹۲ پس از ۵۶ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندانی مرکزی تبریز آزاد گردید .

روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۲ خالیده خالید فعال فرهنگی آذربایجانی و راننده وی شامخال حسین اوف آزاد شدند.

پیشتر ایلقار موذن زاده در ۱۰ خرداد ۸۸ و به دنبال اعتراض فعالین آذربایجانی به اهانت محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران به آذربایجانیان به همراه چند تن از فعالان آذربایجانی مشکین شهر توسط ماموران امنیتی بازداشت و در حدود ۲ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل بازجویی شده بود.

دادگاه انقلاب مشکین شهر وی را به اتهام فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان های مخالف نظام به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم نموده است.

 

سابقه خبر در اویان نیوز:

دادگاه رسیدگی به اتهامات ۵ تن از فعالین آذربایجانی برگزار شد

محمد رشیدی از زندان تبریز آزاد شد

ایلقار مؤذن زاده به زندان تبریز منتقل شد

تداوم بازداشت ایلقار موذن زاده در اداره اطلاعات تبریز

ایلقار موذن زاده همچنان در بازداشت بسر می برد

تماس تلفنی ایلقار موذن زاده از اداره اطلاعات تبریز

 بی خبری مطلق از وضعیت سلامتی ایلقار موذن زاده

احسان موذن زاده برادر ایلقار موذن زاده آزاد شد

ایلقار موذن زاده فعال مدنی آذربایجانی بازداشت شد

اخبار تکمیلی از بازداشت ایلقار موذن زاده

جلسه بازپرسی محمد رشیدی برگزار گردید

محمد(اوختای) رشیدی به زندان تبریز منتقل شد

تدوام بازداشت اوختای رشیدی در اداره اطلاعات تبریز

خالیده خالید و شامخال حسین اوف در باکو

دو شهروند جمهوری آذربایجان به مقامات این کشور تحویل داده شد

خالیده خالید و دستیار وی آزاد شدند

واکنش کنسولگری آذربایجان به بازداشت شهروندان آذربایجانی در تبریز

۳ تن از فعالین فرهنگی آزاد شدند

 رسانه های محلی فعالین فرهنگی آذربایجانی را با اتهامات سنگین مواجه ساختند

واکنش به بازداشت شهروندان آذربایجانی ادامه دارد

تبریز : خانواده های فعالین فرهنگی بازداشت شده در بی خبری بسر می برند

روزنامه جمهوریت ترکیه: خالیده خالید برای تحقیق علمی درباره شهریار به ایران سفر کرده بود

۶ نفر از فعالین فرهنگی آذربایجانی در تبریز بازداشت شدند

درباره این مطلب نظر دهید