انتخاب زبان

آخرین اخبار

90 سال حبس برای رهبر پیشین جمعیت اسلامی بنگلادش / غلام اعظم با تشکیل گروهی هزاران نفر از طرفداران استقلال کشور را کشته است

ghulam-azam-shamash

اویان نیوز : دادگاه جرایم جنگی بنگلادش، غلام اعظم، از رهبران پیشین حزب “جماعت اسلامی” بنگلادش را به دلیل ارتکاب جنایات جنگی گناهکار شناخته و به ۹۰ سال حبس محکوم کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دادگاه اعظم را در پنج مورد اتهامی‌، از جمله تجاوز و شکنجه گناهکار شناخته است. اتهام غلام اعظم ارتکاب جنایت‌های جنگی در جریان جنگ استقلال بنگلادش در سال ۱۹۷۱ میلادی است.

دادستانی بنگلادش برای غلام اعظم تقاضای حکم اعدام کرده بود. دادستانی، اعظم را “هدایت‌کننده” جنایت‌های جنگی و “طراح” بسیاری از جنایت‌های جنگی” این کشور می‌داند.

صدور حکم این دادگاه همزمان با وقوع درگیری میان پلیس و حامیان “غلام اعظم”، رهبر سابق حزب حمایت اسلامی صورت گرفته است.

طبق اعلام وکلا و مقامات این دادگاه، “غلام اعظم” ۹۱ ساله، مجرم شناخته شده است. وی به ارتکاب جرایم جنگی همچون برنامه ریزی، توطئه چینی،‌ تحریک، همدستی در قتل‌عام و جرایمی علیه بشریت همچون شکنجه در زمان جنگ‌های استقلال بنگلادش از پاکستان در سال ۱۹۷۱ میلادی دست زده است که به گفته مقامات دولتی منجر به کشته شدن سه میلیون تن شده است.

وی توسط دادستانان با آدولف هیتلر، رهبر نازی در ارتکاب جرایم برابر اعلام شده است.

وکیلی خارج از دادگاه اعلام کرد: به علت کهولت سن و وضعیت سلامت وی جرایم او به پنج جرم جداگانه تقسیم شده‌اند. وی در کل به ۹۰ سال زندان محکوم شده است.

وی پنجمین فردی است که توسط دادگاه بین‌المللی جرایم جنگی محکوم شده است. سه تن از چهار تن قبلی اعدام و یکی از آنان به حبس ابد محکوم شد.

بسیاری اعظم را رهبر معنوی حزب “جماعت اسلامی” می‌دانند. او با استقلال بنگلادش مخالف بود. اعظم متهم شده که با تشکیل گروهی شبه‌نظامی هزاران نفر از طرفداران استقلال کشور را کشته است.

دولت بنگلادش می‌گوید، با همکاری نیروهای داخلی با ارتش پاکستان ۳ میلیون نفر در جریان جنگ استقلال کشته شده‌اند و به حدود ۲۰۰ هزار زن تجاوز شده است.

این پنجمین محکومیت غلام اعظم در دادگاه از ژانویه امسال (۲۰۱۳) تا به‌حال به حساب می‌آید.

گزارش‌ها از درگیری هواداران وی با پلیس در سطح کشور خبر می‌دهند. هواداران غلام اعظم اتهام‌های او را “سیاسی” می‌دانند.

درباره این مطلب نظر دهید