Traktör futbol culubu haqda İsveçin ən adlım

trtt

 OYANNEWS: Bugünler bizler belki futbolla ilgili yeni bir şeyler öğrenemiyoruz. Oysa bazen futbol dünyasından öğreneceğimiz bazı dersler vardır elbet.

Birkaç hafta önce İstokholm’da (Stockholm)  bir taksiye binmiştim. Taksi şoförü Azerbaycanlıydı ve futbolla ilgili konuşmaya başladı. O, büyük ve önemli bir futbol takımından söz ettiğinde ben de galiba sen Neftçi takımını tutuyorsun diye araya girdim. Ancak olay hiç de sandığım gibi değildi. Taksi şoförünün bahsettiği takım Tıraktor Sazi (Tractor Sazi FC)  takımıydı. O zaman ben dünya futbolu ve kulüpleriyle ilgili bunca bilgiye sahip olmama rağmen Azerbaycan futbolu hakkında derinlikli bilgiye sahip olmadığımı anladım. Demek ki Azerbaycan Cumhuriyeti olarak bildiğimiz ülke aslında Azerbaycan Türk halkının azınlık bir parçasını oluşturmakta ve bu milletin genel çoğunluğu bizim İran’ın kuzey batısı olarak andığımız ve oranın yerel halk arasında Azerbaycan veya Güney Azerbaycan olarak bilinen bölgede yaşamaktaymış.

İran’ın Azerbaycan bölgesinin merkez ili Tebriz’dir. Bu ilde Tıraktor Sazi (Tractor Sazi) fabrikasına bağlı Tıraktor futbol takımı (Tractor Sazi FC) bulunmaktadır ve 30 milyona aşkın İran Azerbaycanlısı için bir milli takım özelliğini taşımaktadır. Bu futbol takımın taraftarları kendilerini Barselona futbol takımıyla özdeşleştirmektedirler. böylece Azerbaycan bölgesini de İspanya’nın Katalonya bölgesiyle eşleştiriyorlar.

 

Birçok Azerbaycanlıya göre; Tahran hükümeti, onların anadillerinde eğitim almalarına müsaade etmediği için ayrımcılığa uğramış ve ötekileştirilmişler. Bu nedenle genellikle Tıraktor futbol takımının oynadığı tüm maçlarında taraftarlarca bazen ayrılıkçı sloganlar eşliğinde olsa da etnik kimlik talepleri dillendirilmektedir. Nitekim bu doğrultuda Tıraktor takımının Elcezire futbol takımıyla oynadığı maç sırasında tribünlerde “South Azerbaijan İs’nt of Iran” pankartı açılmıştı. Bu takımın tribünlerinde taraftarlarca atılan sloganlarda önemli çevre sorunu olarak ortaya çıkan “Urmu Gölü” kuruması sorunu da yer almıştır.

Bugünlerde artık Tıraktor takımının nerdeyse tüm maçlarında takım taraftarlarıyla İran’ın başkent takımları (Perspolis ve İstiklal) taraftarları ve hatta rejim taraftarı sivil devrimci muhafızlar arasında arbede yaşanmaktadır ve bazen bu olaylar ne yazık ki kanlı bitebilmektedir. Nitekim bu olaylar sırasında Tıraktor takımı taraftarından birkaç kişi hayatını kaybetmiş ve birçoğu da yaralanmıştır.

2012 yılının Aralık ayında Tıraktor takımı başkent Takımlarından Perspolis futbol takımıyla karşı karşıya gelmişti. Bu önemli maçta binlerce Traktor taraftarı Karadağ bölgesinde yaşanan acı deprem sonucu halkın mağdur olması ve merkezi hükümetin bu kederli olay karşısında duyarsız kalmasına tepki olarak üzerlerindeki gömlekleri çıkarmışlar. Maalesef bu olay en kanlı biten olayların birisinin fitilini ateşlemiştir. Onların yarınki maçları bu defa Tebriz’de Perspolis takımıyla olacaktır. Tıraktor taraftarları bu karşılaşmaya özel yeni bir sloganla tezahürat yapmayı planlıyorlar.  

                         “Yurdumuzun iftiharı,          Azeri elinin kahramanı”         

Tıraktor futbol takımı büyük ve önemli bir takımdır. Onlar Asya şampiyonlar ligine katılmak için mücadele edecekler. Bu takım Güney Azerbaycan halkının daha özgür ve daha özerk olabilmesinin duyulan sesidir. Bence herkes bu takımın oyunlarını izlemelidir. Ben kendim bile bu takımın varlığından haberim yoktu. Dolayısıyla bu ilginç bilgilere de sahip değildim. Benimle bu bilgileri paylaştıkları için teşekkür ederim.

Erik Niva

Rehim Cavadbeyli 

Yorum yazmaq istəyirsinizmi?