انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

آبرسانی سیار به حیات وحش جزایر دریاچه اورمیه

images

اویان نیوز: رییس اداره پارک ملی دریاچه اورمیه گفت: سه هزار لیتر آب جهت تامین نیاز آبی حیات وحش به جزایر اسپیر و آرزو در پارک ملی دریاچه اورمیه منتقل شد.

به گزارش اویان نیوز، بهزاد شیرپنجه در گفتگو با ایرنا افزود: با گرم تر شدن هوا در سطح جزایر پارک ملی دریاچه اورمیه و افزایش نیاز آبی حیات وحش تحت حفاظت در این منطقه، مامورین یگان حفاظت اداره پارک ملی دریاچه اورمیه در صدد انتقال آب به دو جزیره اسپیر و آرزو برآمدند.

وی بیان کرد: علاوه بر عملیات انتقال دستی آب و پر کردن تانکر های پلاستیکی، آب انبارهای استقرار یافته در سطح جزایر نیز به منظور تامین آب شرب دو گونه با ارزش گوزن زرد و قوچ و میش این جزایر پیش بینی شده است.

رییس اداره پارک ملی دریاچه اورمیه با بیان اینکه در جزیره اسپیر چشمه هایی وجود دارد ، گفت: این چشمه ها دبی بسیار اندکی دارند به همین علت در جزیره اسپیر یک آب انبار با ظرفیت ۹۰ هزار لیتر ذخیره آب احداث شده است.

وی اظهار کرد: دو عدد تانکر پلاستیکی به ظرفیت سه هزار لیتر و ۱۰ هزار لیتر هم در جزیره اسپیر وجود دارد که تانکر سه هزار لیتری پر شده و تانکر ۱۰ هزار لیتری هم در حال پر شدن است.

وی گفت: در جزیره آرزو هم تانکر پلاستیکی به ظرفیت سه هزار لیتر وجود دارد که این تانکر نیز پر از آب بوده و ماموران پارک ملی دریاچه اورمیه به محض خالی شدن این تانکر نسبت به انتقال آب به این مکان اقدام می کنند.

رییس اداره پارک ملی دریاچه اورمیه گفت: در حاشیه پارک ملی دریاچه اورمیه و جزیره اشک نیز پنج آب انبار احداث شده که سه آب انبار بتنی و دو آب انبار پلاستیکی با ظرفیت ذخیره سازی ۲۴۰ هزار لیتر آب هستند که آب این آب انبارها از جوشش آب از چشمه زیر جزیره اشک تامین می شود.

شیر پنجه اضافه کرد: در جزیره کبودان نیز قنات کهریز با یک آب انبار با ظرفیت ۸۶ هزار لیتر وجود دارد.

وی گفت: علوفه نیز به مقدار کافی برای تامین نیازهای غذایی حیات وحش در نظر گرفته شده است.

شیر پنجه اظهار کرد: علوفه های ذخیره شده خودرو بوده و علاوه بر علوفه های خودرو ، هفت تن یونجه دست کاشت نیز برای تامین نیاز حیات وحش جزیره خریداری شده است.

بر اساس این گزارش، دریاچه اورمیه دارای ۵۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت است که از این پهنه تنها پنج تا ۱۰ درصد باقی مانده و بخش وسیعی از این دریاچه خشک شده است.

پارک ملی دریاچه اورمیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد و قوچ و میش است.

جزیره اشک واقع در پارک ملی دریاچه اورمیه که دومین جزیره بزرگ این پارک پس از جزیره کبودان محسوب می شود ، یکی از مهمترین زیستگاه های گوزن زرد است.

دو جزیره آرزو و اسپیر نیز مکان زیست قوچ و میش هستند که مساحت جزیره آرزو ۹۰۰ هکتار و اسپیر هم ۱۴۰۰ هکتار است.

هم اکنون ۲۵۰ راس گوزن زرد و ۱۴۰۰ راس قوچ و میش در جزایر ۹ گانه دریاچه اورمیه زندگی می کنند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

نابودی گونه‌های زیستی و گیاهی دریاچه اورمیه/ تلف شدن گوزن های جزیره

کم‌آبی در کمین حیات وحش دریاچه اورمیه

درباره این مطلب نظر دهید