انتخاب زبان

آخرین اخبار

آذربایجان‌غربی در رتبه اول مرگ و میر نوزادان قرار دارد

nozad

اویان نیوز: به گفته معاون پیشگیری بهزیستی آذربایجان غربی بر اساس آمارهای موجود آذربایجان غربی رتبه نخست مرگ و میر نوزادان ۲ تا ۳ ساله را در کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، پروین محمدپوری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۵۰ درصد این مرگ و میر ها ناشی از اختلالات مادر زادی و ژنتیکی است اظهارداشت: در این راستا کمپین آگاه سازی مشاوره و آزمایشات ژنتیکی ایجاده شده است.

وی با بیان اینکه در کمپین آگاه سازی مشاوره و آزمایشات ژنتیکی برای جامعه هدف به صورت رایگان انجام می شود، افزود: مرحله اول این طرح برای زوجینی که قصد ازدواج دارند و دختران دبیرستانی در اورمیه انجام می شود.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان آذربایجان غربی با بیان اینکه کمپین آگاه‌سازی طرح مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج و غربالگری افراد ۱۵-۲۵ ساله در استان آذربایجان غربی برگزار می‌شود ادامه داد: این طرح برای پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک اجرایی می‌شود و کشف به موقع ازدواج‌های پرخطر و ارائه راهکارهای مناسب و کاهش شیوع و بروز معلولیت‌های ناشی از ازدواج‌های فامیلی از دیگر اهداف آن است.

محمد پوری افزود: افزایش دسترسی مناسب به مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج به همراه ترغیب افراد در معرض خطر به مراجعه جهت انجام مشاوره ژنتیک از دیگر اهداف کاربردی این طرح است.

درباره این مطلب نظر دهید